Samochodowy namiot dachowy, kilka słów o historii

Samochodowy namiot dachowy, kilka słów o historii. W latach 1957-1959 pojawiły się dwie innowacyjne wersje tego samego pomysłu: pionowo podnoszony namiot oraz namiot rozkładany na bok.

201

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pomiędzy modelem sztywnym a materiałowym, do tego stopnia,. Samochodowy namiot dachowy, kilka słów o historii. Autohome namiot Maggiolina na dachu VW Bulli foto autohome-official
pomiędzy modelem sztywnym a materiałowym, do tego stopnia,. Autohome namiot Maggiolina na dachu VW Bulli foto autohome-official

Samochodowy namiot dachowy to wynalazek powstały w końcu lat pięćdziesiątych we Włoszech. „Maggiolina” i „Air-Camping” były od początku synonimami towarzyszącymi przygodom odkrywców i podróżników na całym świecie. Namiot dachowy, w który można było wyposażyć niemalże każdy samochód, towarzyszył przygodom odkrywców i podróżników na całym świecie. „Maggiolina”, w pierwszej wersji nosząca nazwę „Autocampeggio Stogl” od nazwiska jej twórcy, opatentowana została w latach 1957–1958. Kilka miesięcy przed namiotem materiałowym „Air-Camping” wynalazcy i budowniczego Giuseppe Dionisio (Gidion’s), który uzyskał patent w 1959 roku. Namioty nie były dla siebie bezpośrednią konkurencją. Oba namioty samochodowe, sztywny i materiałowy, były przykładem niezwykłej intuicji i zostały zaprezentowane na tym samym stoisku na dwóch targach w 1959 roku. Najpierw w Mediolanie, a następnie w Cuneo.

Dla wszystkich, nie tylko pasjonatów podróży, „Maggiolina” i „Air Camping” są ikonicznymi symbolami namiotów dachowych. Oryginalny namiot dachowy, wynaleziony przez Włochów w 1958 roku, towarzyszy podróżnikom i odkrywcom na całym świecie od ponad 50 lat. Wprowadzenie tego innowacyjnego rozwiązania na rynek turystyki samochodowej było wyraźnym przejawem intuicji i pomysłowości, łącząc poczucie wolności i niezależności z wygodą.

Samochodowy namiot dachowy, kilka słów o historii. Instrukcja obsługi Air-Camping rok 1958
Samochodowy namiot dachowy, kilka słów o historii. Instrukcja obsługi Air-Camping rok 1958

Samochodowy namiot dachowy – „Maggiolina” i „Air Camping”

W latach 1957-1959 pojawiły się dwie innowacyjne wersje tego samego pomysłu: pionowo podnoszony namiot oraz namiot rozkładany na bok. Pierwszy z nich, protoplasta dzisiejszej Maggioliny, został opatentowany w latach 1957-1958, kilka miesięcy po „Air Campingu”, namiocie składanym przez Giuseppe Dionisio. Obie konstrukcje zdobyły popularność dzięki technicznym innowacjom, które przetrwały ponad pół wieku.

Model „Air Camping”, ze względu na prostotę produkcji, szybko zdobył uznanie i stał się legendą dzięki historii podróżnika Nino Cirani. Produkowane na licencji we Włoszech, namioty dachowe były rozpowszechnione w wielu krajach. Należą do nich Brazylia, Kanada, Francji, Niemcy, USA i Wielka Brytania.

Początkowo namiot dachowy był ekonomiczną alternatywą dla niezależnych podróży, ale z czasem stał się niezbędnym elementem wyposażenia podróżnika. Dlatego firma zdecydowała się nazwać je „Autohome” (dom samochodowy). Marka oferuje obecnie siedem rodzajów namiotów, w tym Maggiolina, Air Top, Columbus, Overland, Overzone, Overcamp i Air Camping, z szerokim wyborem modeli i akcesoriów dostosowanych do różnorodnych potrzeb podróżujących.

Na zakończenie warto przeczytać – Air Ride – co właściwie nam daje

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!

Czerwiec 2024 roku to także ciekawe imprezy – III Memoriał inż Tadeusza Tańskiego 8.06.2024

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia