Mistrzostwa Europy w Niemczech. Zobaczmy co warto zobaczyć w miastach, które będą gospodarzami grupowych meczów Polaków

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mistrzostwa Europy w Niemczech. Zobaczmy co warto zobaczyć w miastach, które będą gospodarzami grupowych meczów Polaków. Już za kilka dni rozpoczynają się mistrzostwa Europy w Niemczech w piłce nożnej mężczyzn, które potrwają do 14 lipca. Nasza reprezentacja natomiast swoje pierwsze spotkanie rozegra z Holandią 16 czerwca. Większość polskich kibiców oczywiście najbardziej interesują te miasta, w których swoje spotkania będą rozgrywać biało czerwoni. Na pewno wiele osób wybierających się do przy okazji mistrzostw poza oglądaniem meczów chciałoby także trochę zwiedzić miasto, w którym odbywa się dane spotkanie. Sprawdźmy zatem co warto zobaczyć w Hamburgu, Berlinie oraz w Dortmundzie bo tam swoje grupowe mecze zagra reprezentacja Polski. Oczywiście istnieje możliwość dalszych gier w przypadku wyjścia Polaków z grupy, ale nie fantazjujmy na razie.

Mistrzostwa Europy w Niemczech. Zobaczmy co warto zobaczyć w miastach, które będą gospodarzami grupowych meczów Polaków – Berlin

Pierwsze miasto gospodarz to stolica Niemiec Berlin gdzie odbędą się mecze Hiszpanii z Chorwacją, Polski z Austrią i Holandii z Austrią w grupach. W fazie pucharowej zaś w tym mieście czekają nas 1/8 finału, ćwierćfinał i sam finał. Berlin znajduje się około 80 kilometrów od granicy z Polską, we wschodniej części kraju nad rzekami Szprewą i Hawelą. To największe miasto oraz kraj związkowy naszych zachodnich sąsiadów. Mieszka tu niemal 4 miliony ludzi. Berlin znajduje się w czołówce najludniejszych miast Unii Europejskiej. Po II wojnie światowej aż do 1989 roku miasto zostało podzielone murem o długości 150 kilometrów, który aż do 1989 roku dzielił go na Berlin Wschodni (NRD) i Berlin Zachodni (RFN). Znajdziemy tu wszystkie najważniejsze urzędy państwowe. Jest tutaj prawie 200 muzeów, trzy opery, wiele teatrów i kilka uniwersytetów. Jest tu również znane na cały świat zoo gdzie o każdej porze roku miło spędzimy czas.

1. Dzielnica Mitte

Zwiedzając atrakcje Berlina, warto zacząć od Mitte. To dzielnica, przez którą przechodziła granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim, obecnie przypomina o tym symboliczna budka strażników, w miejscu najbardziej znanego przejścia granicznego – Checkpoint Charlie. Tam też znajduje się Muzeum Muru Berlińskiego. Mitte obejmuje większość historycznej dzielnicy Berlina, gdzie zlokalizowane są najważniejsze i najsłynniejsze zabytki stolicy Niemiec. Ma charakter typowo turystyczny, ale jeżeli oddalimy się trochę od jej centrum, możemy poznać także jej drugie oblicze – stare, porośnięte bluszczami kamienice, niewielkie ukryte dziedzińce oraz klimatyczne zakątki.

2. Aleksanderplatz 

Aleksanderplatz, czyli „Alex” w skrócie, to tętniący życiem plac i centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina. Nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra I, codziennie odwiedzany jest przez ponad 300 000 osób.

Co można tu zobaczyć?

 • Podziwiać architekturę: Na placu wzrok przyciągają m.in.:
  • Wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm: najwyższa budowla w Niemczech (368 m) oferująca panoramiczny widok na miasto.
  • Centrum handlowe Alexa: nowoczesny budynek z licznymi sklepami, restauracjami i kinem.
  • Ratusz Czerwony (Rotes Rathaus): siedziba władz Berlina z charakterystyczną czerwoną elewacją.

3. Mur Berliński

Mur Berliński, znany również jako Mur Wstydu, był systemem umocnień o długości około 156 km, który dzielił Berlin Wschodni od Berlina Zachodniego i NRD od 13 sierpnia 1961 roku do 9 listopada 1989 roku. Zbudowany z inicjatywy władz NRD, mur miał na celu powstrzymanie masowej ucieczki mieszkańców Berlina Wschodniego na Zachód. Był to jeden z najbardziej widocznych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec.

4.Katedra Berlińska

Katedra Berlińska to najważniejszy kościół w Berlinie uważany za jeden z najbardziej okazałych i najładniejszych budynku w stolicy Niemiec. Charakterystyczną częścią świątyni jest ogromna 85-metrową kopułą z wyraźnie zauważalnymi akcentami w stylu włoskiego renesansu, dlatego – chyba słusznie – porównywana jest często z rzymską Bazyliką św. Piotra.

5. Brama Brandenburska

Brama Brandenburska to najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina, który często znajdziemy na pocztówkach oraz w centrum miasta. Znajduje się na Placu Paryskim nieopodal budynku parlamentu Niemiec Reichstagu. Niedaleko stoi też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Ofiar Holocaustu). Bramę Brandenburską wybudowano w XVIII wieku przez pruskiego księcia Fryderyka Wilhelma II jako Brama Pokoju. Liczy ona 26 metrów wysokości i jest wsparta na 6 kolumnach, a jej szczyt zdobi zaprzężona w cztery konie kwadryga, którą powodzi uskrzydlona bogini zwycięstwa.

6. Reichstag

Reichstag to neorenesansowy budynek w centrum miasta, który jest siedzibą niemieckiego Bundestagu. Wielokrotnie go przebudowywano i nie oszczędziły go również zniszczenia wojenne, ale po remoncie w połowie XX wieku odzyskał swoją świetność. Od 1999 roku stał się głównym gmachem parlamentu i jednocześnie jednym z ważniejszych zabytków miasta. Jego popularną atrakcją turystyczną jest 23-metrowa szklana kopuła, będąca także tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta i atrakcje Berlina.

7. Tiergarten

Tiergarten to największy park miejski w stolicy Niemiec, który zajmuje ponad 200 hektarów dlatego nazywa się go zielonymi płucami Berlina. Znajdziemy tutaj zarówno atrakcje historyczne, jak i architektoniczne, takie jak: pomnik Żołnierzy Radzieckich, Dom Kultur Świata, Kancelaria Prezydenta Niemiec czy XVIII-wieczny pałac Bellevue. Obowiązkowo należy udać się w jego centrum Kolumnę Zwycięstwa (Siegessäule). Po przejściu prowadzących na jej szczyt 285 schodków (na wysokości 50 metrów) czeka nas w nagrodę wspaniały widok na panoramę miasta i atrakcje Berlina. Na terenie parku znajduje się również słynny ogród zoologiczny. 

8. Wyspa Muzeów (Museumsinsel)

Będąc w Berlinie nazywanym stolicą muzeów nie możemy pominąć tego punktu. Wyspa Muzeów leży na rzece Sprewie i jest jednym z najważniejszych muzealnych kompleksów na świecie, który wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Muzeum funkcjonowało tutaj już w 1830 roku, a obecny kształt kompleks uzyskał po odbudowie po wojnie. Jego najciekawszymi częściami są między innymi Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Stare i Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa. 

Mistrzostwa Europy w Niemczech. Zobaczmy co warto zobaczyć w miastach, które będą gospodarzami grupowych meczów Polaków – Hamburg

Hamburg to drugie pod względem wielkości miasto Niemiec gdzie mieszka niespełna 2 miliony mieszkańców. Rozegrane zostaną tutaj cztery mecze fazy grupowej i ćwierćfinał, a w tym oczywiście mecz Polska – Holandia

 1. Port w Hamburgu (Hamburger Hafen). Hamburg i port to pierwsze skojarzenie, jakie ma większość Niemców z tym miastem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Hamburg jest położony 110 km od wybrzeża morza Północnego, a port leży u ujścia rzeki Łaby (po niemiecku Elbe). Pomimo tego to właśnie tutaj znajdziemy największy port w Niemczech i jeden z największych na świecie .Aby w pełni móc ocenić jego wielkość oraz z bliska przyjrzeć się nabrzeżu, HafenCity, stoczniom oraz miejscom przeładunkowych należy wsiąść na statek i wypłynąć w rejs. Dodatkiem do rejsu jest przewodnik, który na bieżąco opisuje (po niemiecku lub angielsku) wszystkie interesujące fakty dotyczące portu i mijanych obiektów.

2. Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland to najpopularniejsza atrakcja Hamburga w dodatku interesująca dla całej rodziny. Tego tytułu na pewno szybko nie odda ponieważ ten park miniatur i najdłuższy model kolejki na świecie wciąż się zmienia i powiększa. Co roku dodawane są nowe sekcje, które zwiększają i tak już duże zainteresowanie tym miejscem. To co przyciąga tłumy to niezwykłe odwzorowanie z jakim tworzone są światy oraz unikatowa 15-minutowa symulacja dnia i nocy.

3. Miasto Spichlerzy (Warehouse District)

Najbardziej magicznym miejscem w Hamburgu jest znajdujący się tuż obok portu Speicherstadt. To wpisany na listę UNESCO największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów zbudowanych w wilhelmińskim gotyku ceglanym. Charakteryzuje go zewnętrzna warstwa z czerwonej cegły z małymi wieżyczkami, wnękami i ornamentami z terakoty. Ciekawym jest, że cała dzielnica stoi na fundamencie drewniano-palowym. Jej ponad 100-letnia historia związana jest z utworzeniem w Hamburgu portu wolnocłowego. W wybudowanych magazynach przechowywano przyprawy, kawę, herbatę, piwo i dywany, a obecnie znajduje się tu wiele muzeów, galerii i biur.

4. Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie)

Najnowszą wizytówką i atrakcją Hamburga jest filharmonia nad Łabą. To połączenie starego z nowym. Na szczycie starego budynku magazynu wybudowano nową szklistą konstrukcję przypominającą podniesiony żagiel. Z budową filharmonii związanych jest kilka kontrowersji. Pierwotnie jej budowa miała zakończyć się w 2010 roku i kosztować 76 mln euro, a ukończono ją dopiero w 2017 roku za kwotę ponad 800 mln euro. Efekt jednak jest niesamowity. Elbphilharmonie ma trzy sale koncertowe, a największa zmieści 2100 gości. W budynku znajduje się również szkoła muzyczna, hotel, spa, a nawet prywatne apartamenty. Odbierając darmowy bilet wstępu zakrzywionymi schodami ruchowymi można wjechać na 8 piętro. Znajduje się na nim taras widokowy, z którego zobaczymy panoramę miasta i portu. Zdecydowanie warto!

5. Kościół św. Michała w Hamburgu (St. Michaelis Kirche)

Najpiękniejszym kościołem barokowym w północnych Niemczech jest kościół św. Michała Archanioła. Uważany się go za najważniejszy kościół Hamburga pomimo, że jest najmłodszy z pięciu głównych kościołów w mieście. Obecny budynek jest rekonstrukcją z 1912 roku po tym gdy poprzedni kościół uległ spaleniu w 1906 roku. Największe zainteresowanie budzi wieża kościoła o wysokości 134,14 m. W przeszłości stanowiła ona punkt orientacyjny dla żeglarzy. Obecnie na wysokości 106 m znajduje się platforma widokowa, skąd roztacza się fantastyczna panorama miasta. Przyglądając się wieży warto zwrócić uwagę na zegar będący największym tego typu zegarem w Niemczech. Kościół św. Michała jest główną świątynią protestancką Niemiec obok drezdeńskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny. To największy kościół Hamburga z 2 500 miejsc siedzących.

6. Ratusz w Hamburgu (Rathausführungen Hamburg)

O rok dłużej niż nowoczesną filharmonię budowano jeden z najpiękniejszych budynków Hamburga – ratusz miejski. Oddano go do użytku w 1897 roku, 55 lat po tym jak spłonął jego poprzednik. Ta monumentalna budowla wykonana głównie z piaskowca, posiada 647 pokoi i została ustawiona na 4000 pali drewnianych. Tym, co nie pozwala przejść obojętnie obok ratusza, jest kunsztownie zdobiona fasada i wieża o wysokości 112 metrów. Ratusz jest przykładem historyzmu w Niemczech, a architektura stanowi połączenie włoskich i północnoniemieckich elementów renesansowych. Wchodząc od strony placu ratuszowego trzeba zwrócić uwagę na posągi dwudziestu niemieckich króli i cesarzy (od Karola Wielkiego, do Franciszka II) ustawione między niszami okiennymi. To tylko niektóre z postaci, którymi ozdobiono ratusz. W budynku mieści się lokalny parlament i senat, ale bezpłatnie można zwiedzić ciekawy hol oraz przepiękny wewnętrzny dziedziniec z niesamowitą fontanną Higiei.

7. Hala aukcyjna i targ rybny w Hamburgu (Fischauktionshalle und der Fischmarkt)

Niedzielny poranek najlepiej rozpocząć od wizyty na targu rybnym znajdujący się nad brzegiem Łaby. Można tu zjeść typowo hamburskie śniadanie: sadzone jajka, podsmażane ziemniaki, surowego matiasa w świeżej bułce i wszystko popić kawą lub piwem. Targ ma długą tradycję gdyż odbywa się od początku XIII wieku, a dokładnie od 1703 roku. Można na nim nabyć smakołyki, ryby, owoce, kwiaty, ubrania i pamiątki. Tuż obok znajduje się wybudowana w 1896 hala aukcyjna. Warto wstąpić do środka, aby posłuchać muzyki na żywo i zobaczyć, jak bawią się mieszkańcy Hamburga.

8. Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu (St. Nikolai Kirche)

Chodząc ulicami Hamburga, można zauważyć niewielką ilość zabytkowych budynków. Spowodowane to jest m.in. operacją Gomora z czasów II wojny światowej. Latem 1943 roku lotnictwo brytyjskie i amerykańskie przeprowadziły serię nalotów bombowych. W efekcie czego 74% zabudowań miasta uległo zniszczeniu, a ponad 40 000 tysięcy osób zginęło. O wydarzeniach z II wojny światowej przypomina wieża kościoła św. Mikołaja. W przeciwieństwie do innych hamburskich kościołów tego odbudowano. Wieża i pozostałości muru zostały zachowane jako pomnik przeciw wojnie. W środku wieży zainstalowano przeszkloną windę. Wjeżdża ona na platformę o wysokości 75,3 m, skąd zobaczymy panoramiczny widok na Hamburg oraz historyczne zdjęcia. W podziemiach znajduje się niewielka, ale ciekawa wystawa poświęcona zniszczeniom Hamburga i kościoła oraz wypożyczona ekspozycja o zniszczeniach Warszawy.

9. Muzeum samochodów Prototyp (Automuseum Prototyp)

Każdy fan motoryzacji (ale nie tylko) powinien odwiedzić muzeum samochodów Prototyp. Znajdują się w nim rzadkie samochody wyścigowe i sportowe prezentujące 80 lat motoryzacji. Zaletą tego muzeum jest brak barier, co daje możliwość podziwiania z bliska fantastycznych i często prototypowych samochodów. Wśród marek przeważają modele Porsche z unikatowym Porsche Type 64 z 1939 roku. Nie zabrakło również modeli Audi, WW, czy pierwszego samochodu mistrza świata Formuły 1 Michael Schumacher – Jordan F1 191.

10. Gabinet figur woskowych Panoptikum (Panoptikum Wachsfigurenkabinett)

Nie trzeba jechać do Wielkiej Brytanii, aby zrobić sobie zdjęcie ze śp. królową Elżbietą czy Adele! Wystarczy przekroczyć drzwi gabinetu figur woskowych Panoptikum. Czeka tu ponad 120 postaci, wśród których są aktorzy, politycy oraz gwiazdy światowego show-biznesu. O wyjątkowości tego miejsca niech świadczy to, że istnieje już ponad 130 lat i jest najstarszym muzeum figur woskowych w Niemczech.

11. Park Planten un Blomen

Najbardziej zielone miasto w Niemczech – z tego właśnie słynie Hamburg i to widać na każdym kroku. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że miasto wyrosło w lesie. Terenów zielonych jest dużo, a najpopularniejszym jest park Planten un Blomen (Rośliny i Kwiaty) zlokalizowany w centrum miasta. Na 47 hektarach znajdują się romantyczne stawy, rozmaite ogrody tematyczne, w tym jeden z największych ogrodów japońskich w Europie. To miejsce, gdzie można położyć się na trawie lub skorzystać z ławek i leżaków, aby odpocząć po trudach zwiedzania lub wystawić skórę na działanie promieni słonecznych. Natomiast zimą w parku można poszaleć na największym w Niemczech lodowisku na świeżym powietrzu. Nie zapomniano również o dzieciach i w południowej części parku znajduje się duży plac zabaw.

Mistrzostwa Europy w Niemczech. Zobaczmy co warto zobaczyć w miastach, które będą gospodarzami grupowych meczów Polaków – Dortmund

W Dortmundzie rozegrane zostaną cztery spotkania fazy grupowej, a w tym Francja – Polska oraz 1/8 finału i półfinał.

 1. Ratusz (Altes Stadthaus). Spacerując po starym mieście nie można pominąć Starego Ratusza (Altes Stadthaus) z XIX wieku, który z zewnątrz robi duże wrażenie.

2. Skrzydlate nosorożce. Spacerując po mieście można spotkać jeden z symboli miasta, czyli kolorowe skrzydlate nosorożce.

3. Kamienna Baszta (Steinerner Turm). Na terenie Dortmund poza starym miastem można obejrzeć Kamienną Basztę (Steinerner Turm) będącą pozostałością dawnych fortyfikacji z XIV wieku. Znajdziecie ją w pobliżu stadionu Signal Iduna Park.

4. Wieża telewizyjna w Dortmund (Florianturm)

Na terenie Dortmund znajduje się wieża telewizyjna Florianturm o wysokości około 209 metrów. Znajdują się na niej tarasy widokowe, a konstrukcja jest przystosowana do skoków na bungee. Wieża położona jest na terenie parku Westfalenpark, który również warto zobaczyć.

5. Ogród botaniczny

Ogród botaniczny (Botanischer Garten Rombergpark) położony jest na południe od centrum. Można się dostać tam kolejką miejską U49. Przez mieszkańców nazywany jest Rombergpark. Jest największym tego typu obiektem w Niemczech. Wstęp do niego jest bezpłatny, natomiast do znajdujących się na jego terenie palmiarni już trzeba kupić bilet.

6. Zamek Rodenberg

Podczas przejazdu autobusem linii 490 z lotniska z pewnością zatrzymacie się w dzielnicy Aplerbeck, aby przesiąść się na miejską kolejkę. Warto wykorzystać ten moment i przespacerować się do pobliskiego Wasserschloss Haus Bodelschwingh, czyli urokliwego zamku Rodenberg, który położony jest w parku. Sam zamek powstał w XIII wieku, jest zbudowany z muru pruskiego i otoczony fosą. Całość jest niesamowita.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o nocnym wypadku pod Warszawą

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia