Rozwód bez sądu – rewolucyjne plany Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w przepisach, zgodnie z którymi możliwy będzie rozwód bez sądu

108

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rozwód bez sądu - para podczas rozwodu
rozwód bez sądu - małżeństwo rozwiąże urzędnik USC lub notariusz

Już niedługo małżeństwa planujące rozstanie będą mogły liczyć na ułatwienie, jakim jest rozwód bez sądu. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad zmianami w przepisach, które mają uprościć tę procedurę.

Zmiany w prawie przewidywane przez Ministerstwo Sprawiedliwości będą dotyczyć tylko niektórych małżeństw. Z ułatwień skorzystają osoby chcące uzyskać rozwód za porozumieniem stron. Istnieją dwie koncepcje – rozszerzenie uprawnień notariuszy lub umożliwienie otrzymania rozwodu przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego. Na razie nie wiadomo, które rozwiązanie wejdzie w życie. Te zmiany w prawie mają za zadanie odciążenie sądów oraz umożliwienie małżonkom szybszego uzyskania rozwodu bez orzekania o winie i za porozumieniem stron. Rozwód przed notariuszem lub urzędnikiem urzędu stanu cywilnego będzie ponadto możliwy w sytuacji, gdy małżonkowie nie będą posiadali małoletnich dzieci. Dla wielu nieudanych małżeństw stanie się to zatem szybszym i łatwiejszym sposobem na rozstanie się bez uciążliwego czekania na rozprawę sądową i innych niedogodności.

Rozwód bez sądu – szybszy i łatwiejszy

Choć obecnie rozwód bez orzekania o winie można uzyskać podczas jednej rozprawy trwającej 15 minut, to dużym problemem okazuje się czas oczekiwania na stanięcie przed sądem. Zwykle jest to kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Dodatkowo zawsze w grę wchodzi stres i inne negatywne emocje wiążące się z udziałem w rozprawie sądowej. To jednak nie koniec problemów. Orzekaniem rozwodów zajmują się sądy okręgowe, które są przeciążone prowadzeniem innych postępowań – np. procesów frankowych. Zwolennikiem nowych rozwiązań prawnych jest Prezes Krajowej Rady Notarialnej. Aleksander Szymański podkreśla, że w sprawach, w których nie występuje kwestia opieki nad dziećmi i brak jest sporu, rozwiązanie małżeństwa przed notariuszem będzie znacznie szybsze niż przed sądem. Jak podkreślają adwokaci zajmujący się prawem rodzinnym, zapotrzebowanie na pozasądowe uzyskiwanie rozwodów istnieje w polskim społeczeństwie od dawna. Szczególnie dotyczy to małżeństw nie będących w konflikcie, nie mających niepełnoletnich dzieci oraz nie oczekujących orzekania o winie jednej ze stron.

Opinie ekspertów

Według opinii prawników i ekspertów rozwód bez sądu to dobre rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby wielu polskich małżeństw planujących rozstanie. Dr Joanna Dominowska, doświadczony adwokat w sprawach rozwodowych, przyznaje: „Nawet jeśli małżonkowie wspólnie dochodzą do wniosku, że chcą, by ich ścieżki się rozeszły, to mimo wszystko jeden z nich musi złożyć pozew, odpis pozwu musi być wysłany pozwanemu, który z kolei jest zobligowany do złożenia odpowiedzi na niego. To wszystko trwa. Umożliwienie uzyskiwania rozwodu poza sądem, czy to u notariusza, czy to w Urzędzie Stanu Cywilnego, sprawi, że małżonkowie nie będą musieli czekać po osiem–dwanaście miesięcy na rozprawę, która w przypadku zgodnych wniosków stron trwa kilkanaście, a czasem wręcz kilka minut. Podobnego zdania jest sędzia Ewa Ważny – prezeska Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Stwierdziła ona: „Dla stron wydaje się istotne, by mogły same decydować o momencie rozwiązania małżeństwa, podobnie jak mogły decydować o jego zawarciu. W sytuacji, gdy oboje małżonkowie wypracowali już zgodne warunki rozwodu, to państwo powinno umożliwić sprawne załatwienie kwestii uregulowania ich sytuacji prawnej. Sędzia jednak dodaje, że nowe przepisy powinny wykluczać podejmowanie pochopnych decyzji przez pary będące w kryzysie. Dlatego pomiędzy zgłoszeniem się do notariusza a ostatecznym złożeniem oświadczeń musi upłynąć okres trwający co najmniej 3 miesiące.

Przeczytaj też o tym, czym jest rodzina zastępcza.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia