Rodzina zastępcza – przepisy i formalności

404

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rodzina zastępcza – przepisy i formalności
Kto tak naprawdę może się stać rodziną zastępczą?

Rodzina zastępcza – jak wyglądają przepisy i formalności, by móc stać się opiekunem prawnym dziecka? Okazuje się, że jest to dość złożony proces. A wszystko to przez odpowiedzialność, która spoczywa na tych, co decydują się na taki krok.

Rodzina zastępcza – przepisy i formalności – miłość bezwarunkowa 

O rodzinie zastępczej mówimy w kontekście osób, które decydują się na opiekę nad dzieckiem, dla których nie są oni biologicznymi rodzicami. Zazwyczaj są to sytuacje związane np. z nagłą śmiercią biologicznych rodziców, oddaniem dziecka do adopcji czy kryzysowej sytuacji w domu rodzinnym dziecka. Z założenia rodzina zastępcza ma sprawować opiekę do czasu, aż rodzinie małoletniego uda się pokonać życiowy kryzys. Zazwyczaj jednak taka opieka sprawowana jest do 18-stego roku życia, a zatem do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Rodzinę zastępczą mogą utworzyć zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne. Mimo uzyskanego pozwolenia, nie posiadają oni pełnej władzy rodzicielskiej. Ponadto przez cały ten czas podlegają określonemu nadzorowi. Podczas pełnienia pieczy nad dzieckiem rodziny otrzymują środki finansowe, które częściowo pokrywają koszty związane z utrzymaniem dziecka. Rodziną zastępczą mogą być osoby cywilne, jak i konkretne jednostki, takie jak pogotowie rodzinne, pogotowia wielodzietne, czy ośrodki specjalistyczne. 

Rodzina zastępcza – przepisy i formalności

Rodzina zastępcza – przepisy i formalności – jakie warunki trzeba spełniać? 

O ustanowieniu rodziny zastępczej, po rozpatrzeniu sytuacji, decyduje sąd. W tym celu należy złożyć wniosek w sądzie opiekuńczym (Sąd Rejonowy lub Wydział Rodziny i Nieletnich). Podstawowym warunkiem do osiągnięcia statusu rodziny zastępczej jest posiadanie własnego, odpowiednio wyposażonego, domu lub mieszkania. Każda rodzina zastępcza musi przejść określony kurs organizowany przez ośrodek adopcyjno-opiekuńczy. Pierwszy etap to przede wszystkim złożenie odpowiedniej dokumentacji. W tym celu należy ukazać m.in. dowód osobisty, zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia, potwierdzenie braku uzależnienia, czy leczenia psychiatrycznego. Jeśli kandydat do sprawowania opieki jest po rozwodzie, to również musi okazać kopię wyroku rozwodowego. Ponadto w przypadku wynajmowanego mieszkania należy ukazać kopię najmu lokalu. Nie dopuszczalne jest oczywiście wcześniejsze ograniczenie władzy rodzicielskiej. Kolejny etap to sprawdzenie warunków mieszkaniowych. Wszystko po to, by dziecko miało godne warunki nie tylko do wychowania, ale i edukacji oraz wypoczynku.

 Rodzina zastępcza – przepisy i formalności

Rodzina zastępcza – przepisy i formalności – ogromna odpowiedzialność 

Kolejnym etapem procedury jest koncentracja na motywacji ze strony potencjalnych opiekunów oraz skupienie się na dobru dziecka. Wszystko to poprzez rozmowy z psychologiem i pedagogiem. Po uzyskaniu od nich akceptacji kandydat może rozpocząć właściwe szkolenie. Dzięki niemu dowie się m.in. jak nawiązywać relacje z dzieckiem oraz w jaki sposób odpowiadać na jego potrzeby. Ponadto uczy się reagowania w sytuacji kryzysowej. Oczywiście dodatkową opieką należy otoczyć dzieci, które mają różnego rodzaju opóźnienia rozwojowe. Bardzo ważne jest, by potencjalni opiekunowie zastępczy nieustannie współpracowali z instytucjami i organizacjami na rzecz dziecka i rodziny. Rodzina zastępczaprzepisy i formalności jasno pokazują jaka ogromna odpowiedzialność na nich spoczywa. Jest to zatem rola wyłącznie dla tych, którzy będą w pełni zdawali sobie sprawę z wyzwania jakim jest wychowywanie dziecka w trudnej sytuacji życiowej. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: „Nie mów mi jak” – akcja społeczna

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia