Wiceminister Marcin Romanowski jeszcze dziś aresztowany? 11 zarzutów prokuratury.

Skala nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości była ogromna. 11 zarzutów za które grozi nawet 10 lat więzienia. To usłyszy były już wiceminister Suwerennej Polski.

158

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy zbliża się koniec politycznej kariery wiceministra?

Prokuratura przedstawiła wyjaśnienia dotyczące wniosku o aresztowanie Marcina Romanowskiego, posła Suwerennej Polski, który jest podejrzewany o popełnienie jedenastu przestępstw związanych z działalnością w grupie przestępczej. Informacje te podała Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego. Wiceminister Marcin Romanowski jeszcze dziś aresztowany? 11 zarzutów prokuratury.

Wiceminister Marcin Romanowski jeszcze dziś aresztowany? 11 zarzutów prokuratury.

W środę prokurator generalny złożył w Sejmie wniosek o zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz na jego zatrzymanie. Romanowski, pełniący wcześniej funkcję wiceministra sprawiedliwości, nadzorował Fundusz Sprawiedliwości, co stanowi centralny punkt afery.

Tomasz Mraz, były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości, ujawnił nagrania oraz zeznania, z których wynika, że fundusze były przyznawane wybranym podmiotom. Ponadto konkursy na te środki były fikcją. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro również miał być świadomy tych działań. Ponadto, Państwowa Komisja Wyborcza bada, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości nie były wykorzystywane do obejścia przepisów o finansowaniu partii politycznych. To bowiem mogłoby skutkować utratą subwencji partyjnej przez PiS.

Możliwe konsekwencje dla Romanowskiego

Marcin Romanowski jest podejrzany o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Ponadto popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach na mieniu Skarbu Państwa. Według prokuratury, Romanowski działał wspólnie z innymi osobami z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz beneficjentami funduszu.

Rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego, Anna Adamiak powiedziała, że jest też wniosek o aresztowanie Romanowskiego. Prokuratorzy bowiem obawiają się utrudniania postępowania przez posła. W ocenie prokuratury, izolacja Romanowskiego jest konieczna, aby zapewnić prawidłowy przebieg śledztwa.

Kontekst polityczny

Romanowski jest drugim politykiem Suwerennej Polski, wobec którego prokurator generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu. Wcześniej podobne działania podjęto wobec Michała Wosia, również byłego wiceministra sprawiedliwości. Ma on zarzuty związane z zakupem oprogramowania Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

W sprawie toczącego się postępowania prokuratura pozostaje zdecydowana w swoich działaniach, podkreślając wagę zgromadzonego materiału dowodowego oraz potencjalne ryzyko związane z działaniami podejrzanego. Romanowskiemu, w przypadku uznania winy, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia