Prokuratura przedstawiła wyjaśnienia dotyczące wniosku o aresztowanie Marcina Romanowskiego, posła Suwerennej Polski, który jest podejrzewany o popełnienie jedenastu przestępstw związanych z działalnością w grupie przestępczej. Informacje te podała Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego. Wiceminister Marcin Romanowski jeszcze dziś aresztowany? 11 zarzutów prokuratury.
Wiceminister Marcin Romanowski jeszcze dziś aresztowany? 11 zarzutów prokuratury.
W środę prokurator generalny złożył w Sejmie wniosek o zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz na jego zatrzymanie. Romanowski, pełniący wcześniej funkcję wiceministra sprawiedliwości, nadzorował Fundusz Sprawiedliwości, co stanowi centralny punkt afery.
Tomasz Mraz, były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości, ujawnił nagrania oraz zeznania, z których wynika, że fundusze były przyznawane wybranym podmiotom. Ponadto konkursy na te środki były fikcją. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro również miał być świadomy tych działań. Ponadto, Państwowa Komisja Wyborcza bada, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości nie były wykorzystywane do obejścia przepisów o finansowaniu partii politycznych. To bowiem mogłoby skutkować utratą subwencji partyjnej przez PiS.
Możliwe konsekwencje dla Romanowskiego
Marcin Romanowski jest podejrzany o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Ponadto popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach na mieniu Skarbu Państwa. Według prokuratury, Romanowski działał wspólnie z innymi osobami z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz beneficjentami funduszu.
Rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego, Anna Adamiak powiedziała, że jest też wniosek o aresztowanie Romanowskiego. Prokuratorzy bowiem obawiają się utrudniania postępowania przez posła. W ocenie prokuratury, izolacja Romanowskiego jest konieczna, aby zapewnić prawidłowy przebieg śledztwa.
Kontekst polityczny
Romanowski jest drugim politykiem Suwerennej Polski, wobec którego prokurator generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu. Wcześniej podobne działania podjęto wobec Michała Wosia, również byłego wiceministra sprawiedliwości. Ma on zarzuty związane z zakupem oprogramowania Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
W sprawie toczącego się postępowania prokuratura pozostaje zdecydowana w swoich działaniach, podkreślając wagę zgromadzonego materiału dowodowego oraz potencjalne ryzyko związane z działaniami podejrzanego. Romanowskiemu, w przypadku uznania winy, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński