W dużych miastach brakuje policjantów – czy są szanse na zmiany?

W polskiej policji jest 15000 wakatów - rząd planuje zmiany i poprawę sytuacji

40

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

w dużych miastach brakuje policjantów - radiowóz polskiej policji
w dużych miastach brakuje policjantów - aż 15000 wakatów

Polskie służby mają poważny problem – w dużych miastach brakuje policjantów. Obecnie w polskiej policji jest 15000 wolnych miejsc pracy.

Niedobory funkcjonariuszy szczególnie widoczne są w dużych miastach – np. w Warszawie. Według „Dziennika Gazety Prawnej” w Polsce 1 Czerwca 2024 roku służyło 93623 policjantów. Jednocześnie aż 15% stanowisk jest nieobsadzonych. Jeden z funkcjonariuszy warszawskiej policji tak ocenił sytuację: „Ściągani są policjanci z całej Polski na staże, ale to i tak jest dramat. Brakuje ludzi na patrole”. Pozytywnie o zmianach w policji wypowiadają się politycy. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji – Czesław Mroczek, stwierdził/, że wynagrodzenia policjantów wzrosły o 20%. Przypomniał ponadto, iż wyrównano pierwsze uposażenie policjanta i żołnierza. Trwają także prace nad ustawą mającą ułatwić byłym funkcjonariuszom powrót do służby. Czesław Mroczek powiedział również: „Jednocześnie zwiększamy także liczbę klas mundurowych w szkołach podstawowych. Ich absolwenci będą preferowani przy naborze, a wymagane testy z wiedzy i sprawności będą mogli przejść już w trakcie zajęć w szkole”.

Dlaczego w dużych miastach brakuje policjantów?

Powodów takiej sytuacji jest wiele. Jednym z najważniejszych okazują się zbyt niskie pensje. W porównaniu do innych zawodów wymagających podobnego wykształcenia i umiejętności, wynagrodzenie policjantów w Polsce jest stosunkowo niskie. Może to zniechęcać potencjalnych kandydatów do wstąpienia do służby, a także powodować odejścia doświadczonych funkcjonariuszy do lepiej płatnych stanowisk w innych sektorach. Dużo do życzenia pozostawiają także warunki pracy, która często jest stresująca i wymagająca. Funkcjonariusze muszą być gotowi do pracy w długich godzinach, w różnych warunkach pogodowych i często w niebezpiecznych sytuacjach. Skarżą się także na nadmierną biurokrację i niewystarczające wyposażenie radiowozów i komisariatów. Może to prowadzić do wypalenia zawodowego i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. W ostatnich latach liczba etatów w polskiej policji została znacząco zmniejszona. Oznacza to, że na pozostałych funkcjonariuszy spada coraz większy nacisk, co może prowadzić do zmęczenia i obniżenia morale.

Jak rząd chce rozwiązać problem?

Polskie władze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w dużych miastach brakuje policjantów. W ostatnich latach rząd wprowadził szereg podwyżek płac dla policjantów. Ma to na celu uczynienie zawodu bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych kandydatów i zatrzymanie doświadczonych funkcjonariuszy w służbie. Planuje się także zwiększenie liczby etatów. Przyczyni się to do zwiększenia liczby funkcjonariuszy i zmniejszenie obciążenia pracą pozostałych policjantów. Prowadzone są również kampanie rekrutacyjne i edukacyjne. Ich celem jest zachęcenie większej liczby osób do wstąpienia do policji. Działania te szczególnie kieruje się do ludzi młodych, którzy planują swoją karierę zawodową. Warto pamiętać, że dostanie się do polskiej policji nie bywa łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Proces rekrutacji jest wieloetapowy i wymaga od kandydatów spełnienia określonych wymagań oraz wykazania się odpowiednimi predyspozycjami. Osoby zainteresowane pracą w policji mogą uzyskać więcej informacji na temat procesu rekrutacji na tej stronie.

Przeczytaj też o tym, czy można nagrać policjanta.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia