Zdrada w PIS. Sejmik małopolski wciąż bez marszałka.

Trudności z wyborem marszałka w Sejmiku Małopolskim wynikają z głębokich podziałów wewnątrz małopolskiego PiS.

77

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sejmik małopolski
Czy to decyzja z Nowogrodzkiej uniemożliwia przełamanie impasu

W Małopolskim Sejmiku Wojewódzkim trwa polityczny impas. W środę, 19 czerwca, po raz drugi z rzędu, radni nie byli w stanie wybrać nowego marszałka województwa. Jedyny kandydat, poseł PiS Łukasz Kmita, ponownie nie uzyskał niezbędnego poparcia. Zdrada w PIS. Sejmik małopolski wciąż bez marszałka.

Zdrada w PIS. Sejmik małopolski wciąż bez marszałka.

W sejmiku województwa małopolskiego Prawo i Sprawiedliwość (PiS) dysponuje 21 mandatami, natomiast opozycja – 18. W tajnym głosowaniu Kmita uzyskał jedynie 17 głosów poparcia, 19 radnych głosowało przeciw, a dwa głosy były nieważne. Tym samym, do osiągnięcia wymaganej większości 20 głosów, zabrakło mu trzech.

  • „Na nikogo się nie gniewam, na nikogo nie jestem zły, ale nastąpiła zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości wśród niektórych osób. No cóż, przykre,” – skomentował Kmita

Drugie nieudane podejście

To już drugi raz, kiedy Kmita nie zdołał zdobyć wymaganego poparcia. Podczas inauguracyjnej sesji 6 maja uzyskał zaledwie 13 głosów. Mimo rekomendacji szefa klubu PiS Rafała Stuglika, który podkreślał jego bogaty życiorys samorządowy oraz sukcesy jako wojewoda małopolski, Kmita ponownie przegrał głosowanie.

  • „Łukasz Kmita jest naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na marszałka województwa małopolskiego (…). Śmiało mogę powiedzieć, że prezentuje on wszystkie cechy, aby tę godną i prestiżową funkcję objąć. Będzie to bardzo dobry marszałek,” – zaznaczył Stuglik.

Podziały wewnątrz PiS

Problem z wyborem marszałka wynika z głębokich podziałów wewnątrz małopolskiego PiS. Partia jest rozbita na frakcje związane z Beatą Szydło i Ryszardem Terleckim. Kmita, choć ma poparcie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, nie jest kandydatem akceptowanym przez wszystkich – zwolennicy Szydło wolą widzieć na tym stanowisku Witolda Kozłowskiego.
Opozycja nie kryje satysfakcji z porażki Kmity. Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej skomentował, że Kmita jest kandydatem prezesa Kaczyńskiego, nie zaś reprezentantem lokalnych interesów. Z kolei Grzegorz Lipiec zauważył, że Kmita przegrał już drugi kluczowy mecz, porównując sytuację do przebiegu Mistrzostw Europy.

Groźba nowych wyborów

Czas na podjęcie decyzji w sejmiku małopolskim szybko się kurczy. Jeśli radni nie wybiorą marszałka do 8 lipca, premier będzie zmuszony powołać komisarza i zarządzić nowe wybory.

  • „Czas nieubłaganie się kurczy i jeśli się skończy, jesteśmy gotowi stanąć do kolejnych wyborów,” – zadeklarował Szczęsny Filipiak, małopolski radny KO i szef krakowskich struktur Platformy Obywatelskiej.

Kim jest Łukasz Kmita i jaka przyszłość przed nim?

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 pełnił funkcję wojewody małopolskiego, a w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski z listy PiS. Bez powodzenia kandydował również na prezydenta Krakowa.

Obecny impas w małopolskim sejmiku pokazuje, jak głębokie są podziały w lokalnych strukturach PiS. Jeśli do 8 lipca nie uda się wyłonić marszałka, Małopolska stanie przed koniecznością przeprowadzenia nowych wyborów, co może przynieść kolejne niespodzianki na lokalnej scenie politycznej.

Przeczytaj też: Sensacja w małopolskim sejmiku – rozłam w PiS

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia