W Małopolskim Sejmiku Wojewódzkim trwa polityczny impas. W środę, 19 czerwca, po raz drugi z rzędu, radni nie byli w stanie wybrać nowego marszałka województwa. Jedyny kandydat, poseł PiS Łukasz Kmita, ponownie nie uzyskał niezbędnego poparcia. Zdrada w PIS. Sejmik małopolski wciąż bez marszałka.
Zdrada w PIS. Sejmik małopolski wciąż bez marszałka.
W sejmiku województwa małopolskiego Prawo i Sprawiedliwość (PiS) dysponuje 21 mandatami, natomiast opozycja – 18. W tajnym głosowaniu Kmita uzyskał jedynie 17 głosów poparcia, 19 radnych głosowało przeciw, a dwa głosy były nieważne. Tym samym, do osiągnięcia wymaganej większości 20 głosów, zabrakło mu trzech.
- „Na nikogo się nie gniewam, na nikogo nie jestem zły, ale nastąpiła zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości wśród niektórych osób. No cóż, przykre,” – skomentował Kmita
Drugie nieudane podejście
To już drugi raz, kiedy Kmita nie zdołał zdobyć wymaganego poparcia. Podczas inauguracyjnej sesji 6 maja uzyskał zaledwie 13 głosów. Mimo rekomendacji szefa klubu PiS Rafała Stuglika, który podkreślał jego bogaty życiorys samorządowy oraz sukcesy jako wojewoda małopolski, Kmita ponownie przegrał głosowanie.
- „Łukasz Kmita jest naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na marszałka województwa małopolskiego (…). Śmiało mogę powiedzieć, że prezentuje on wszystkie cechy, aby tę godną i prestiżową funkcję objąć. Będzie to bardzo dobry marszałek,” – zaznaczył Stuglik.
Podziały wewnątrz PiS
Problem z wyborem marszałka wynika z głębokich podziałów wewnątrz małopolskiego PiS. Partia jest rozbita na frakcje związane z Beatą Szydło i Ryszardem Terleckim. Kmita, choć ma poparcie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, nie jest kandydatem akceptowanym przez wszystkich – zwolennicy Szydło wolą widzieć na tym stanowisku Witolda Kozłowskiego.
Opozycja nie kryje satysfakcji z porażki Kmity. Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej skomentował, że Kmita jest kandydatem prezesa Kaczyńskiego, nie zaś reprezentantem lokalnych interesów. Z kolei Grzegorz Lipiec zauważył, że Kmita przegrał już drugi kluczowy mecz, porównując sytuację do przebiegu Mistrzostw Europy.
Groźba nowych wyborów
Czas na podjęcie decyzji w sejmiku małopolskim szybko się kurczy. Jeśli radni nie wybiorą marszałka do 8 lipca, premier będzie zmuszony powołać komisarza i zarządzić nowe wybory.
- „Czas nieubłaganie się kurczy i jeśli się skończy, jesteśmy gotowi stanąć do kolejnych wyborów,” – zadeklarował Szczęsny Filipiak, małopolski radny KO i szef krakowskich struktur Platformy Obywatelskiej.
Kim jest Łukasz Kmita i jaka przyszłość przed nim?
38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 pełnił funkcję wojewody małopolskiego, a w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski z listy PiS. Bez powodzenia kandydował również na prezydenta Krakowa.
Obecny impas w małopolskim sejmiku pokazuje, jak głębokie są podziały w lokalnych strukturach PiS. Jeśli do 8 lipca nie uda się wyłonić marszałka, Małopolska stanie przed koniecznością przeprowadzenia nowych wyborów, co może przynieść kolejne niespodzianki na lokalnej scenie politycznej.
Przeczytaj też: Sensacja w małopolskim sejmiku – rozłam w PiS
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński