Sensacja w małopolskim sejmiku – rozłam w PiS

Łukasz Kmita z PiS nie został wybrany na marszałka województwa małopolskiego, choć partia ta dysponuje większością w sejmiku

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sensacja w małopolskim sejmiku - Łukasz Kmita
sensacja w małopolskim sejmiku - Łukasz Kmita z PiS nie został marszałkiem województwa

Były wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, nie został wybrany na nowego marszałka województwa małopolskiego. To prawdziwa sensacja w małopolskim sejmiku.

Łukasz Kmita nie uzyskał wymaganej liczby głosów mimo tego, że reprezentowana przez niego partia PiS ma w sejmiku większość. Prawo i Sprawiedliwość w 39-osobowym sejmiku ma 21 mandatów, Koalicja Obywatelska – 12 mandatów, natomiast Trzecia Droga – 6. Za kandydaturą Łukasza Kmity opowiedziało się jedynie 13 spośród 38 radnych biorących udział w głosowaniu. Przeciw było 22 radnych, dwóch wstrzymało się od głosowania, a 1 głos okazał się nieważny. Radny Rafał Stuglik stwierdził, że Łukasz Kmita ma bogaty życiorys samorządowy. Rekomendując go na marszałka województwa małopolskiego, powiedział: „Nasz kandydat to stosunkowo młoda osoba, ale dała się poznać jako bardzo prężny, skuteczny samorządowiec, ale jednocześnie wszyscy go pamiętamy jako wojewodę małopolskiego, który działał w niezmiernie trudnych warunkach, m.in. pandemii.”. Takie pochwały nie przekonały jednak nawet radnych z PiS.

Sensacja w małopolskim sejmiku – dlaczego nie wybrano Łukasza Kmity?

Innego zdania był Grzegorz Małodobry z Koalicji Obywatelskiej. Podczas sesji ocenił on, że kandydat PiS jest posłem, a nie radnym. Dodał przy tym: „w jakiś sposób został przywieziony w teczce”. Niektórzy radni z PiS byli także rozczarowani wynikami Łukasza Kmity w wyborach na prezydenta Krakowa. Zajął on wtedy trzecie miejsce, uzyskując jedynie 19.79%. Przegrał w I turze z Aleksandrem Miszalskim i Łukaszem Gibałą. Po przegranym głosowaniu Łukasz Kmita podziękował radnym, którzy poparli jego kandydaturę. Powiedział także: „Dla mnie nic się nie zmienia – dalej będę pracował na rzecz Małopolski, a jestem przekonany, że będzie to korzystne dla naszego regionu.”. Na przewodniczącego sejmiku małopolskiego wybrano Jana Tadeusza Dudę – ojca Andrzeja Dudy. Sprawował on tę funkcję w latach 2019-2024. Obecnie został wybrany po raz kolejny. Tu również jednak radni nie byli jednomyślni – za jego kandydaturą głosowało 20, a 17 było przeciw. Nieważny był 1 głos.

Kim jest Łukasz Kmita?

Obecny przegrany, 38-letni Łukasz Kmita, pochodzi z Olkusza. Był wojewodą małopolskim w latach 2020-2023. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych został wybrany na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. Sensacja w małopolskim sejmiku okazała się zaskoczeniem dla wielu mieszkańców regionu. Życie Łukasza Kmity nie zawsze było związane z polityką. Po zakończeniu edukacji w 2005 roku był dziennikarzem. Potem pełnił funkcję rzecznika prasowego Instytutu Kultury Europejskiej. Dopiero później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo działał w Olkuszu, aby później przenieść się do Krakowa. W Internecie trudno znaleźć jakiekolwiek wzmianki o rodzinie Łukasza Kmity. Brak też informacji o jego życiu prywatnym. Obecnie wiadomo, że mimo przegranej nadal będzie pracował na rzecz województwa małopolskiego i pełnił funkcję posła na Sejm RP.

Przeczytaj też o tym, że szykuje się rekonstrukcja rządu Donalda Tuska.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia