Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji.

W niedzielę we Francji rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych. W pierwszej turze największe poparcie uzyskali kandydaci skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego. W drugiej turze partia Marine Le Pen dąży do zdobycia wystarczającej liczby mandatów, aby móc samodzielnie sprawować władzę. Przedwyborcze sondaże wskazywały, że narodowcy prawdopodobnie staną się najpotężniejszą siłą w francuskim parlamencie.

85

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marine Le Pen | Foto: Nathan Laine/Bloomberg / Getty Images

W niedzielę we Francji rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych, która ma szansę przynieść znaczące zmiany na scenie politycznej kraju. Pierwsza tura przyniosła największe poparcie dla kandydatów skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) pod przewodnictwem Marine Le Pen. W drugiej turze RN dąży do zdobycia wystarczającej liczby mandatów, aby samodzielnie sprawować rządy.

Wybory odbywają się według ordynacji większościowej. Po pierwszej turze, 76 kandydatów już zapewniło sobie mandaty, a w drugiej turze Francuzi wybiorą 501 deputowanych spośród około 1100 kandydatów. W większości okręgów (ponad 400) walka rozegra się między dwoma kandydatami, podczas gdy w około 90 okręgach rywalizować będą trzy osoby.

Prognozy i potencjalne wyniki

Według przedwyborczych sondaży, Zjednoczenie Narodowe ma największe szanse na zdobycie największej liczby miejsc w parlamencie, ale niekoniecznie większości bezwzględnej wynoszącej 289 mandatów. Ostatnie badanie ośrodka Ipsos, opublikowane w piątek, wskazuje, że RN może liczyć na 170-205 mandatów, współpracując z częścią prawicowej partii Republikanie. Ostateczny wynik zależy od mobilizacji wyborców w poszczególnych okręgach.

Jordan Bardella, jeden z liderów RN, zapowiedział, że obejmie urząd premiera tylko w przypadku zdobycia większości bezwzględnej. Tymczasem sondaże przewidują, że na dalszych miejscach znajdą się sojusz partii lewicowych – Nowy Front Ludowy (145-175 miejsc) oraz centrowe partie skupione wokół prezydenta Emmanuela Macrona (118-148 miejsc). Republikanie, którzy nie poparli RN, mogą zdobyć jeszcze 57-67 mandatów.

Aby uniemożliwić RN zdobycie większości bezwzględnej, Nowy Front Ludowy i partie związane z Macronem wycofały w wielu okręgach swoich kandydatów, co ma na celu uniknięcie rozproszenia głosów.

Potencjalne scenariusze po wyborach

Jeżeli RN nie zdoła utworzyć rządu, możliwe są różne scenariusze. Politycy i media sygnalizują możliwość powstania szerokiej koalicji łączącej deputowanych od socjalistów do Republikanów. Innym możliwym scenariuszem jest utworzenie rządu technicznego lub eksperckiego, który działałby przez ograniczony czas, na przykład do kolejnego rozwiązania parlamentu.

Perspektywa zwycięstwa skrajnej prawicy budzi obawy dotyczące porządku publicznego. Policja przewiduje możliwe starcia między najbardziej radykalnymi elementami obu obozów, zarówno niezadowolonych z porażki, jak i świętujących zwycięstwo. Po pierwszej turze odnotowano 37 incydentów w różnych miastach, a liczba ta może wzrosnąć po drugiej turze.

Minister spraw wewnętrznych Francji, Gerald Darmanin, poinformował, że w kampanii przed wyborami parlamentarnymi zarejestrowano 51 fizycznych ataków na kandydatów politycznych, ich asystentów lub działaczy partyjnych. Niedzielne wybory są decydującym momentem dla przyszłości politycznej Francji, a ich wyniki mogą znacząco wpłynąć na układ sił w parlamencie oraz kierunek, w którym podąży kraj w nadchodzących latach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia