Jerzy Stuhr nie żyje

90

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jerzy Stuhr nie żyje
Jerzy Stuhr nie żyje

Jerzy Stuhr nie żyje. Dzisiaj polskie media obiegła smutna informacja jaką jest śmierć popularnego aktora filmowego oraz teatralnego Jerzego Stuhra. O śmierci ojca poinformował jego syn i jednocześnie aktor Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą jaką był nowotwór krtani, a w związku z tym w 2023 roku Stuhr przeszedł operację. Ponadto kultowa postać polskiego kina była po udarze mózgu i zawale. Do najpopularniejszych polskich filmów w jakich zagrał Jerzy Stuhr należą m. in. „Wodzirej” Feliksa Falka, „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy, „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, a także „Kingsajz”, „Seksmisja” czy „Kiler” „Kilerów-dwóch”. Dodatkowo Jerzy Stuhr podkładał swój głos w takich filmach jak „Shrek” i „Król lew”, a postaciami w jakie wcielił się Stuhr byli odpowiednio osioł oraz Rafiki. Aktor zostawił dwójkę dzieci, wspomnianego Macieja i córkę Mariannę oraz żonę Barbarę, żył 77 lat.

Jerzy Stuhr nie żyje – życiorys


Jerzy Stuhr (1947-2024) był polskim aktorem, reżyserem, scenarzystą i pedagogiem. Był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. Urodził się w Krakowie w 1947 roku. Studiował filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Po ukończeniu studiów związał się ze Starym Teatrem w Krakowie, gdzie występował przez wiele lat. Stuhr zadebiutował w 1970 roku w filmie „Wszystko na sprzedaż”. Następnie zagrał w ponad 50 filmach, w tym w „Łowcy jeleni”, „Białych nocy” i „Lista Schindlera”. Wyreżyserował także kilka filmów, w tym „Wielki wybuch” oraz „Miłość i inne szczegóły”. Stuhr był laureatem wielu nagród, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej, Złotej Maski i Nagrody Pasinettiego. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego. Jerzy Stuhr zmarł w Krakowie w 2024 roku w wieku 77 lat pozostawiając po sobie żonę Barbarę oraz dwójkę dzieci, Macieja i Mariannę.

Jerzy Stuhr nie żyje – kariera

Do najsłynniejszych filmów Jerzego Stuhra należą: „Wszystko na sprzedaż” (1970), „Łowca jeleni” (1978), „Białe noce” (1985), „Lista Schindlera” (1993), „Wielki Wybuch (2000), „Miłość i inne szczegóły” (2009). Stuhr był aktorem wszechstronnym, potrafiącym grać różnorodne role. Był znany ze swojej naturalnej charyzmy i umiejętności nawiązywania kontaktu z publicznością. Był także utalentowanym reżyserem i scenarzystą. Śmierć Stuhra jest wielką stratą dla polskiego kina.

Foto: Maciej Sochor/PAP

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Piosenkarz Tadeusz Woźniak nie żyje

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia