Sławosz Uznański, polski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ogłosił w mediach społecznościowych, że już w najbliższy poniedziałek rozpocznie intensywne szkolenie przygotowujące go do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przeprowadzka do amerykańskiego Houston, gdzie będą się odbywać treningi, zaplanowana jest na ten weekend. Kosmiczna przygoda Polaka: Co czeka Sławosza Uznańskiego?
Kosmiczna przygoda Polaka: Co czeka Sławosza Uznańskiego?
Uznański poinformował, że jego misja na ISS, zaplanowana na 2025 rok, skupi się na testach polskich technologii oraz eksperymentach naukowych. „Będzie się działo! W ten weekend przeprowadzam się do Houston. (…) Polska misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się w 2025 roku i będzie się skupiać na testach polskich technologii oraz eksperymentach naukowych” – napisał na swoich profilach społecznościowych.
Polska misja kosmiczna: Fakty i ciekawostki
- Start z Florydy: Misja rozpocznie się na Przylądku Canaveral, skąd rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniesie kapsułę załogową Dragon na orbitę.
- Dwutygodniowa misja: Astronauci spędzą na ISS około 14 dni, prowadząc szereg eksperymentów naukowych.
- Międzynarodowy zespół: W skład załogi wejdą również Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry).
- Axiom Space: Misja Ax-4 jest częścią serii komercyjnych misji załogowych realizowanych przez firmę Axiom Space.
Trening w USA
Szkolenie będzie odbywać się w renomowanych ośrodkach Axiom Space, NASA, ponadto SpaceX w Stanach Zjednoczonych. Członkowie załogi, w tym Uznański, muszą jeszcze uzyskać zatwierdzenie od międzynarodowego komitetu Multilateral Crew Operations Panel (MCOP). Ponadto to ta instytucja zrzesza przedstawicieli wszystkich pięciu partnerów ISS: NASA, ESA, Roskosmos, JAXA i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
Polska w Kosmosie
Udział Sławosza Uznańskiego w misji Ax-4 to efekt współpracy pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną. Ponadto ta ostatnia wspierana jest przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA). Misja jest nie tylko znaczącym krokiem dla polskiego sektora kosmicznego, ale również inspiracją dla młodych naukowców i inżynierów w kraju.
Trzymamy kciuki za naszego astronautę i nie możemy się doczekać, aby śledzić postępy tej historycznej misji!
Przeczytaj o tym jak NASA szuka pomocników do misji na Marsa.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński