Warszawa nie byłaby taka sama bez niej. Choć nie jest klasycznym zabytkiem ani nowoczesnym drapaczem chmur, „Gruba Kaśka” wpisała się w panoramę stolicy równie mocno, co Stadion Narodowy czy Pałac Kultury. W niedzielę, 22 września 2024 roku, ten niezwykły obiekt obchodził swoje 60. urodziny. Gruba Kaśka to nie tylko największa studnia infiltracyjna w Europie, ale także kluczowy element infrastruktury Warszawy, zapewniający czystą wodę dla jej mieszkańców. Gruba Kaśka obchodzi 60 lat! To największa studnia w Europie.
Gruba Kaśka obchodzi 60 lat! To największa studnia w Europie.
Historia Grubej Kaśki sięga 1964 roku, kiedy to została uruchomiona po 12 latach budowy. Za jej powstanie odpowiadali inżynierowie Włodzimierz Skoraczewski i Stanisław Wojnarowicz, którzy stworzyli projekt nietypowy na skalę światową. Większość takich studni budowano na lądzie, natomiast Gruba Kaśka powstała w nurcie Wisły, co czyni ją wyjątkową. Kluczem do jej efektywnej pracy jest zjawisko przesuwania się rumowiska dennego, dzięki któremu złoża filtrujące są naturalnie wymieniane przez rzekę. W rezultacie Kaśka pobiera wodę o wysokiej jakości, która następnie trafia do warszawskich kranów.
Jak działa Gruba Kaśka?
Gruba Kaśka to imponujący obiekt – ma 50 metrów wysokości i 44 metry szerokości w najszerszym miejscu. Posadowiona na kesonie 31 metrów pod dnem Wisły, czerpie wodę za pomocą systemu drenów – stalowych rur, które promieniście rozchodzą się pod dnem rzeki. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu Warszawa codziennie pozyskuje około 60 tysięcy metrów sześciennych wody.
Choć Kaśka pracuje automatycznie, nie jest jednak sama w swoim zadaniu. W jej pracy wspierają ją statki – tzw. Chude Wojtki – które regularnie oczyszczają dno Wisły, szczególnie w okresach suszy. Dzięki ich pomocy zapewniona jest stała wydajność zarówno Grubej Kaśki, jak i sześciu innych ujęć pomocniczych.
Małże na etacie
Jednym z najbardziej niezwykłych elementów funkcjonowania Grubej Kaśki jest nietypowa „załoga”. Wewnątrz studni, w specjalnym akwarium, swoją służbę pełnią… małże! Te skorupiaki, a dokładniej skójki zaostrzone, odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu jakości wody. Gdy tylko wyczują zanieczyszczenia, zamykają muszle, co automatycznie wywołuje alarm informujący o zagrożeniu. Każda grupa małży pełni swoją funkcję przez trzy miesiące, po czym wraca do naturalnego środowiska, a ich miejsce zajmuje kolejna ósemka gotowych do pracy „specjalistów”.
Niezastąpiona na mapie Warszawy
Gruba Kaśka to nie tylko kluczowy element infrastruktury, ale także symbol związku człowieka z naturą. Dzięki połączeniu nowoczesnej technologii z naturalnymi mechanizmami filtracji, jak rumowisko denne i praca małży, warszawska studnia infiltracyjna zapewnia mieszkańcom dostęp do czystej, zdrowej wody.
W dniu jej 60. urodzin Wodociągi Warszawskie postanowiły uczcić ten jubileusz w niecodzienny sposób. 23 września mieszkańcy miasta mogą liczyć na słodką niespodziankę, czekającą na nich na warszawskiej „Patelni”. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważną rolę odgrywa Gruba Kaśka w codziennym życiu miasta.
Niezwykła duma Warszawy
Warszawiacy mogą być dumni z Grubej Kaśki – tej „puszystej damy”, która od sześciu dekad czuwa nad tym, by w ich domach nie zabrakło wody. Jej monumentalna sylwetka i innowacyjna konstrukcja sprawiają, że jest jednym z inżynieryjnych cudów stolicy, a jednocześnie niezastąpionym elementem wiślanej panoramy.
Przeczytaj też o:Sylwester Marciniak rezygnuje? PKW bez szefa?
——
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński