Zdrada dyplomatyczna w MON. Szokujące ustalenia komisji o Antonim Macierewiczu.

Zdrada dyplomatyczna w MON!

66

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zdrada dyplomatyczna
To wszystko miał robić polski minister obrony.

Generał Jarosław Stróżyk, szef komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przedstawił w środę wyniki prac komisji. Rzucają one nowe światło na działania MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza. Komisja nie tylko zasugerowała możliwość „dyplomatycznej zdrady” przez byłego ministra. Ponadto zarekomendowała przekazanie zebranych materiałów prokuraturze, by zbadała, czy jego decyzje były motywowane działaniem na rzecz obcych interesów. Zdrada dyplomatyczna w MON. Szokujące ustalenia komisji o Antonim Macierewiczu.

Zdrada dyplomatyczna w MON. Szokujące ustalenia komisji o Antonim Macierewiczu.

Generał Stróżyk zaskoczył opinię publiczną. Ponadto ujawnił, że mimo wcześniejszych obietnic, otoczenie prezydenta Andrzeja Dudy unikało przekazania komisji informacji o zaniedbaniach modernizacyjnych MON z lat 2015-2018. „Nie podejrzewam samego prezydenta, ale wydaje się, że jego otoczenie świadomie blokuje dostęp do kluczowych informacji” – mówił Stróżyk.

Jego zdaniem, wysoka ranga urzędnik otoczenia prezydenta zasugerował mu w lipcu tego roku jedną rzecz. Mianowicie, że prezydent Andrzej Duda „chętnie podzieli się informacjami” na temat zaniedbań Macierewicza. Jednak komisja, pomimo formalnej prośby, otrzymała odpowiedź, że takich informacji nie ma. Ta niespójność budzi poważne wątpliwości i pozwala przypuszczać, że niektóre szczegóły działań byłego ministra mogą być skrzętnie ukrywane.

Cztery główne zarzuty komisji: zdrada dyplomatyczna i współpraca z prorosyjskimi lobbystami

Generał Stróżyk przedstawił cztery najważniejsze wnioski, które ujawniają potencjalnie kompromitujące działania MON:

  1. Zdrada dyplomatyczna – Komisja zidentyfikowała szereg decyzji Antoniego Macierewicza, które miały bezpośrednie, negatywne skutki dla bezpieczeństwa Polski. Wśród nich wymieniono rezygnację Polski z udziału w międzynarodowym programie tankowców powietrznych. To skutkowało ogromnymi stratami finansowymi oraz utratą strategicznego miejsca stacjonowania floty powietrznej.
  2. Prorosyjskie działania w USA – Komisja ujawniła, że MON w latach 2015-2018 wydał miliony złotych na umowy. Z kim? Mianowicie z firmami, które były powiązane z rosyjskim lobbingiem w USA. Umowy z firmami takimi jak Potomac Square Group czy Park Strategies, której właściciel był jawnie przeciwny przyjęciu Polski do NATO, rodzą pytania o realne cele tych działań.
  3. Osłabienie polskich służb specjalnych. Decyzja o likwidacji 10 z 15 delegatur ABW przyczyniła się do masowych ubytków kadrowych w strukturach służb specjalnych. Komisja wskazuje, że likwidacja tych kluczowych komórek była arbitralna i miała katastrofalne skutki dla sprawności polskich służb w kluczowych regionach.
  4. Brak reakcji na sygnały o zagrożeniu wojennym – Według komisji, w okresie poprzedzającym agresję Rosji na Ukrainę, rząd RP zaniechał kluczowych działań zabezpieczających Polskę przed skutkami potencjalnej eskalacji konfliktu na wschodzie. Generał Stróżyk podkreślał, że mimo wczesnych ostrzeżeń ze strony USA (pierwsze miały pojawić się już w listopadzie 2021 roku), nie podjęto znaczących działań przygotowawczych.

Prorosyjskie wpływy w MON: czy Polska finansowała lobbystów działających na rzecz Rosji?

Jednym z najbardziej bulwersujących odkryć komisji jest fakt, że Polska, mimo milionowych nakładów na lobbystów w USA, nie odnotowała żadnych konkretnych korzyści z tych umów. Stróżyk wymienił tu m.in. BGR Group, która współpracowała z rosyjskim Gazpromem. Ponadto też i Alfabankiem, oraz byłego senatora USA Alfonse’a D’Amato, który był przeciwny wejściu Polski do NATO. Takie posunięcia MON zaskakują i budzą pytania o rzeczywiste intencje i korzyści dla Polski.

Co dalej z raportem komisji?

Przewodniczący komisji zapowiedział, że w marcu 2025 roku społeczeństwo może oczekiwać pełnego rocznego raportu. Jeśli jednak prace komisji nabiorą tempa, już w styczniu 2025 roku mogą pojawić się dodatkowe raporty cząstkowe. Mowa tu też o takich, jak w tym szczegóły dotyczące zarzutów wobec Antoniego Macierewicza.

Prace komisji mogą ujawnić jeszcze wiele zaskakujących faktów, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy decyzje MON były efektem błędów, czy też świadomego działania na korzyść innych państw.

Przeczytaj o: Odeszła Elżbieta Zającówna – Niezapomniana Hanka z „Matki, żony i kochanki”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia