W najbliższy poniedziałek, 11 listopada, Warszawa stanie się centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na mieszkańców i gości stolicy czekają liczne uroczystości, marsze, koncerty i biegi, ale także znaczne ograniczenia w ruchu drogowym, które obejmą centrum oraz kilka głównych arterii. Komenda Stołeczna Policji apeluje o wcześniejsze zapoznanie się z planem utrudnień, przestrzeganie znaków drogowych i stosowanie się do komunikatów funkcjonariuszy na miejscu. 11 listopada w Warszawie: Święto Niepodległości, parady, biegi, festiwale i utrudnienia w ruchu.
11 listopada w Warszawie: Święto Niepodległości, parady, biegi, festiwale i utrudnienia w ruchu.
Uroczystości centralne odbędą się na Placu Piłsudskiego, gdzie złożone zostaną wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przygotowania będą obejmować próbę generalną, a przez cały dzień teren będzie niedostępny dla ruchu i parkowania. Ulice okalające plac – Małachowskiego, Teatralny, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Królewska, Ossolińskich, Wierzbowa, Moliera, Focha i Fredry – zostaną całkowicie zamknięte dla pojazdów od godziny 10:00 do 14:00. Po południu Wojsko Polskie zorganizuje Capstrzyk Niepodległości, a o godzinie 20:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne, które przemaszeruje z Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego, kończąc się o godzinie 22:00.
Marsz Niepodległości
Marsz Niepodległości, jedno z najważniejszych wydarzeń tego dnia, wyruszy o godzinie 14:00 z Ronda Dmowskiego i skieruje się Alejami Jerozolimskimi na most Poniatowskiego, a dalej na błonia stadionu PGE Narodowego. Marszowi towarzyszyć będą liczne ograniczenia ruchu. Trasa będzie zamknięta dla pojazdów między godziną 14:00 a 20:00, a także na odcinkach Marszałkowskiej, Alejach Jerozolimskich, mostu Poniatowskiego, Wybrzeża Szczecińskiego i Wału Miedzeszyńskiego. Policja ostrzega, że może dojść do chwilowych zamknięć ruchu na Wisłostradzie między Ludną a mostem Śląsko-Dąbrowskim.
Bieg Niepodległości: Sportowe obchody święta
Kolejnym widowiskowym wydarzeniem dnia będzie 34. Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział kilkanaście tysięcy biegaczy ubranych w biało-czerwone barwy. Start przewidziano na godzinę 11:11 przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Stawki. Trasa poprowadzi ulicami Jana Pawła II, Chałubińskiego, a także aleją Niepodległości, aż do ulicy Stefana Batorego, gdzie uczestnicy zawrócą. Całkowite zamknięcie trasy oraz okolicznych ulic (w tym ronda „Radosława”) zaplanowano na godziny 3:00 – 19:00. Ponadto kierowcy nie będą mieli możliwości przecięcia trasy biegu na takich ulicach jak Anielewicza, Nowolipki czy Koszykowa. Pojazdy będą kierowane objazdami przez Okopową, Towarową i Żwirki i Wigury.
Festiwal Niepodległa i Motoparada na Krakowskim Przedmieściu
Krakowskie Przedmieście zamieni się w strefę kultury i rozrywki dzięki Festiwalowi Niepodległa. Tam w godzinach 14:00–20:00 zaoferuje koncerty, warsztaty oraz inne atrakcje. W związku z festiwalem Krakowskie Przedmieście od Nowego Światu do Trębackiej zostanie zamknięte dla ruchu.
Dodatkowo, ulice Warszawy przemierzą dwie widowiskowe parady motocyklowe. Pierwsza, Motocyklowa Parada Niepodległości, wyruszy o godzinie 11:30 z okolic Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Przejedzie m.in. aleją Wilanowską, Niepodległości i Belwederską do pomnika Piłsudskiego. Druga MotoParada Niepodległości ruszy o 12:00 z Sulejówka. Ponadto jej trasa obejmie m.in. Żołnierską, Targową i most Łazienkowski. Obie parady zabezpieczy przez policję, która może wstrzymywać ruch na ich trasach.
Inne zgromadzenia i przemarsze
Oprócz głównych wydarzeń zaplanowano również liczne zgromadzenia i przemarsze. Przykładowo, w godzinach porannych odbędą się przemarsze na Placu Defilad, a między 8:00 a 14:00 ograniczenia wystąpią wokół Pałacu Kultury. Od 12:00 do 13:30 – zgromadzenie na Placu Weteranów 1863 r. Ponadto od 13:00 do 16:00 przemarsz przy Walcowniczej. O 14:00 rozpocznie się zgromadzenie na Placu Unii Lubelskiej. Uczestnicy przemaszerują ulicą Puławską, Alejami Ujazdowskimi aż do Placu Trzech Krzyży.
Podsumowanie: apel policji do kierowców i pieszych
Komenda Stołeczna Policji apeluje do mieszkańców Warszawy o unikanie ścisłego centrum miasta i okolic Placu Piłsudskiego, Krakowskiego Przedmieścia. Ponadto gównych arterii, którymi będą przebiegały wydarzenia. Zachęca do skorzystania z komunikacji miejskiej i omijania zamkniętych odcinków.
Przeczytaj też o: tym jak śmiertelnie chory ojciec walczy o przyszłość swojego synka Emila – „Wierzę w dobro ludzi”
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński