Budżet 2025 uchwalony: Gdzie podziały się pieniądze? Polacy płacą za hulanki PISu.

51

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budzet2025
Katastrofa czy odwaga?

Sejm uchwalił budżet na 2025 rok, który wzbudził niemałe emocje zarówno wśród polityków, jak i ekonomistów. Z deficytem wynoszącym 289 miliardów złotych, co odpowiada 7,3% PKB, Polska staje w obliczu największego zadłużenia w historii III RP. Jednocześnie rząd zaplanował ambitne wydatki na kluczowe sektory, co wywołuje pytania o długoterminowe konsekwencje dla gospodarki. Budżet 2025 uchwalony: Gdzie podziały się pieniądze? Polacy płacą za hulanki PISu.

Budżet 2025 uchwalony: Gdzie podziały się pieniądze? Polacy płacą za hulanki PISu.

Budżet na 2025 rok przewiduje dochody w wysokości 632,6 miliarda złotych przy wydatkach sięgających 921,6 miliarda złotych. Tak duży deficyt w czasach spadającej inflacji (prognoza średnioroczna na 2025: 5%) i wzrostu gospodarczego na poziomie 3,9% budzi kontrowersje. Minister finansów Andrzej Domański broni jednak projektu:

„Po rządach PiS odziedziczyliśmy zerowy wzrost gospodarczy, inflację sięgającą 18% i procedurę nadmiernego deficytu. Krok po kroku naprawiamy finanse publiczne” – powiedział w Sejmie przed głosowaniem.

Rekordowe wydatki na obronność

W budżecie zarezerwowano 124,3 miliarda złotych na obronę narodową, w tym wzrost uposażeń żołnierzy zawodowych. Łącznie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych kwota ta wyniesie 186,6 miliarda złotych, czyli aż 4,7% PKB. To znaczący wzrost w porównaniu do bieżącego roku i dowód na to, że modernizacja polskiej armii jest priorytetem.

Podwyżki, świadczenia i inwestycje

Budżet na 2025 rok uwzględnia również liczne inicjatywy socjalne i inwestycyjne:

  • Podwyżki wynagrodzeń: wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7%, w tym dla nauczycieli, pracowników ministerstw i funkcjonariuszy.
  • Waloryzacja emerytur i rent: na ten cel zarezerwowano 24,2 miliarda złotych.
  • Programy społeczne: na „Rodzinę 800+” przeznaczono 62,8 miliarda złotych, a na 13. i 14. emeryturę – 31,5 miliarda złotych.
  • Inwestycje w mieszkalnictwo i energetykę: 4,2 miliarda złotych trafi na cele mieszkaniowe, a 4,6 miliarda złotych na rozwój elektrowni jądrowej.

Cięcia i kontrowersje

Jednym z bardziej sensacyjnych punktów budżetu są cięcia w finansowaniu instytucji państwowych. Ograniczono budżety Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu, Senatu oraz Trybunału Konstytucyjnego o łączną kwotę 335 milionów złotych. Pieniądze te skierowano na badania naukowe, projekty klimatyczne oraz straż pożarną.

Zmniejszono również środki przeznaczone na rozbudowę portu w Świnoujściu, przekierowując je m.in. na żeglugę i edukację morską.

Eksperci ostrzegają

Choć budżet wydaje się ambitny, wielu ekspertów wskazuje na zagrożenia związane z rekordowym deficytem. Prof. Marek Belka, były premier i minister finansów, zwrócił uwagę, że:

„Planowanie deficytu na poziomie bliskim 300 miliardów złotych to igranie z ogniem. Wzrost wydatków w czasie relatywnej stabilizacji gospodarczej może zaowocować długoterminowym kryzysem”.

Nadzieja czy ryzyko?

Przyjęty budżet odzwierciedla ambitne plany rządu na przyszłość, ale także rodzi pytania o skalę zadłużenia i konsekwencje dla kolejnych pokoleń. Czy inwestycje i świadczenia socjalne okażą się motorem napędowym dla polskiej gospodarki, czy może przyniosą kolejne problemy? Czas pokaże, czy ten śmiały plan budżetowy zapisze się w historii jako przełom, czy kosztowna lekcja finansowa.

Przeczytaj też o:Katarzyna Kotula zrzeka się immunitetu: Przełom w sprawie molestowania i zniesławienia

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Ponadto prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia