Rafał Brzoska i wizja Donalda Tuska.

Premier Donald Tusk chce, by Rafał Brzoska, twórca InPostu, pomógł. Czy przedsiębiorca faktycznie stanie się "cichym architektem"?

40

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rafał Brzoska
Ciekawe...

Premier Donald Tusk podczas konferencji „Polska. Rok przełomu” przedstawił swoją wizję gospodarczą, zapowiadając znaczące inwestycje oraz daleko idącą deregulację dla przedsiębiorców. Choć jego deklaracje spotkały się z optymizmem, wśród przedstawicieli biznesu nie zabrakło również głosów sceptycznych. Eksperci chwalą rząd za otwartość na dialog, lecz jednocześnie wskazują na istotne luki w zaprezentowanych założeniach. Rafał Brzoska i wizja Donalda Tuska

Rafał Brzoska i wizja Donalda Tuska.

Najważniejszym punktem, który przykuł uwagę przedsiębiorców, była zapowiedź deregulacji. Zdaniem Rafała Dutkiewicza, prezesa Pracodawców RP, to krok w dobrą stronę, ale dopiero jego realizacja pokaże, na ile będzie skuteczny. „Teraz trzeba podejść do komputera i wcisnąć Enter” – skomentował obrazowo.

Z kolei Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, zwraca uwagę, że propozycja zaangażowania w ten proces Rafała Brzoski, założyciela InPostu, to interesujący pomysł, jednak podkreśla, że problemów do rozwiązania jest znacznie więcej. „Nie chodzi o rewolucję, ale o identyfikację barier, które najszybciej można usunąć, aby przynieść widoczny efekt” – zaznacza Kostrzewa.

Premier obiecuje dialog – przedsiębiorcy czekają na konkretne efekty

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zauważa, że sam fakt deklaracji regularnych spotkań z przedsiębiorcami jest „przełomem kopernikańskim”. Wcześniej bowiem taki dialog między polityką a biznesem niemal nie istniał. Jednak samo spotkanie to dopiero początek – kluczowe będą realne działania.

Małgorzata Mroczkowska-Horne z Konfederacji Lewiatan podkreśla, że proces deregulacji musi obejmować nie tylko głos przedsiębiorców, ale również zaangażowanie urzędników. „Nie da się przeprowadzić deregulacji bez administracji publicznej” – zauważa. Jednocześnie zwraca uwagę, że na konferencji zabrakło konkretów co do losów rekomendacji przygotowywanych przez organizacje biznesowe. „Trzymamy pana premiera za słowo, że nie włoży ich do szuflady” – dodaje.

Rada Gospodarcza zamiast wicepremiera?

Rząd zapowiedział powołanie Rady Gospodarczej jako platformy współpracy z biznesem, co spotkało się z mieszanymi reakcjami. Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club, uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie stanowiska wicepremiera ds. gospodarczych. „Być może stanie się to w ramach przyszłej rekonstrukcji rządu” – spekuluje.
Jednym z kluczowych tematów była transformacja energetyczna. Tusk wskazał na potrzebę rozwoju odnawialnych źródeł energii i atomu, jednak zdaniem Mroczkowskiej-Horne w jego wystąpieniu zabrakło odniesienia do energetyki konwencjonalnej. „To obszar, który wymaga innowacji. Nie możemy go zaniedbać, bo jego modernizacja ma ogromne znaczenie dla gospodarki” – podkreśla.

Innowacje i technologie – ambitne zapowiedzi, ale za mało konkretów

Podczas konferencji wiele mówiono o znaczeniu nowoczesnych technologii i innowacji. Polska, jak wskazuje Jacek Goliszewski, pozostaje daleko w tyle w europejskich rankingach innowacyjności. „Nie wystarczy mówić o talentach w branży IT. Potrzebujemy ulg podatkowych, inwestycyjnych i wsparcia dla małych oraz średnich firm” – zaznacza.

Zdaniem Mariusza Zielonki z Konfederacji Lewiatan, nie wystarczy deklarować wysokich nakładów na technologie – kluczowe jest stworzenie przyjaznego otoczenia prawnego. „Nie dogonimy USA czy Chin w zakresie AI, ale możemy stać się hubem inwestycyjnym. Kluczowe będzie jednak podejście dużych korporacji i polityka rządów” – wyjaśnia ekonomista.

650 mld zł na inwestycje – realny przełom czy kontynuacja?

Premier ogłosił, że w 2025 roku inwestycje w Polsce wyniosą 650 mld zł. Jednak, jak zauważa Zielonka, jest to poziom zbliżony do tego, który obserwowaliśmy w ostatnich latach. „Nie widzę tutaj wielkiego przełomu. Środki z KPO na pewno pomogą, ale kluczowe będzie przesunięcie inwestycji w stronę kapitału prywatnego” – ocenia.

Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich zaznacza, że rząd powinien przedstawić bardziej szczegółowy harmonogram planowanych inwestycji. „Brakuje jasnych ram czasowych i wskazania odpowiedzialnych za realizację poszczególnych projektów” – mówi.

Czego zabrakło w przemówieniu premiera?

Eksperci wskazali kilka istotnych luk w wystąpieniu Tuska. Poza kwestią energetyki konwencjonalnej i brakiem szczegółowego planu inwestycyjnego, Arkadiusz Pączka zwrócił uwagę na niewielkie odniesienie do polskich przedsiębiorców. „Więcej miejsca poświęcono zagranicznym korporacjom niż rodzimym firmom” – zauważa.

Jacek Goliszewski dodaje, że w wystąpieniu zabrakło omówienia wyzwań stojących przed biznesem, takich jak wysokie koszty finansowania czy niedobór pracowników. „Według analiz, wkrótce zabraknie nam nawet 1-1,5 mln pracowników. To ogromny problem” – alarmuje.

Podsumowanie: obietnice to nie wszystko

Deklaracje premiera Tuska wzbudziły zainteresowanie i umiarkowany optymizm wśród przedsiębiorców. Biznes docenia otwartość na dialog i zapowiedź deregulacji, jednak oczekuje szybkich, konkretnych działań. Kluczowe będzie nie tylko wprowadzenie obiecywanych reform, ale także ich skuteczność i rzeczywisty wpływ na gospodarkę. Czas pokaże, czy słowa premiera przełożą się na realne zmiany, czy pozostaną jedynie ambitnymi zapowiedziami.

Przeczytaj też o: Dramat w muzeum: Zwiedzająca potknęła się i rozerwała XVI-wieczny obraz Moretto z Brescii!
—————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia