Wilki potrzebne w szkockich lasach

33

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wilki potrzebne w szkockich lasach
Wilki potrzebne w szkockich lasach

Wilki potrzebne w szkockich lasach. Reintrodukcja wilka w szkockim regionie Highlands to temat o ogromnym potencjale. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Norwegii przeprowadzili analizy. Wyniki wskazują, że wilki mogłyby znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się lasów. Lasy te mogłyby wychwytywać dodatkowy milion ton dwutlenku węgla rocznie. To krok ku zrównoważonej przyszłości.

Rola wilka w ekosystemie: Kontrola populacji jeleni

Duże drapieżniki odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Kontrolują populację roślinożerców i modyfikują ich zachowania. Naukowcy modelowali obecność wilków w Highlands. Okazało się, że wystarczyłoby zaledwie 167 wilków. Zmniejszyłyby one populację jeleni szlachetnych do poniżej czterech osobników na kilometr kwadratowy. Przy takim poziomie, szkockie lasy zaczęłyby się rozrastać. Obecnie jelenie uniemożliwiają ekspansję lasów, wyjadając młode drzewka.

Wilki potrzebne w szkockich lasach – Skutki wytępienia wilków: Nadmierna populacja jeleni

Wilki zniknęły ze Szkocji około 250 lat temu. To spowodowało gigantyczny rozrost populacji jeleni. Jelenie negatywnie wpływają na ekosystem. Utrudniają naturalną regenerację szkockich lasów. Populacja jeleni w Szkocji wynosi około 400 tysięcy. W niektórych regionach owce dodatkowo utrudniają regenerację roślinności. Obecnie lasy pokrywają jedynie 4% powierzchni Szkocji. Regeneracja lasów zachodzi głównie tam, gdzie zbudowano płoty. Płoty uniemożliwiają jeleniom dostęp do młodych drzew.

Regeneracja lasów: Sukces dzięki redukcji populacji jeleni

Intensywne działania na rzecz regeneracji lasów przynoszą efekty. Zmniejszenie populacji jeleni do mniej niż 6 osobników na kilometr kwadratowy sprzyja lasom. W regionie Cairngors, na 60 tys. hektarów, zwiększają powierzchnię lasów. Powierzchnia lasów wzrasta o 164 hektary rocznie. Proces ten trwa już 30 lat. Eksperci oceniają, że rodzime lasy zajęłyby dodatkowo 39 tys. km kw. w Highlands.

Wilki potrzebne w szkockich lasach – Korzyści z reintrodukcji wilka: Więcej niż tylko lasy

Reintrodukcja wilka przyniesie liczne korzyści. Zwiększy się ruch turystyczny. Spadnie liczba wypadków z udziałem jeleni. Zmniejszy się liczba przypadków boreliozy. Obniżą się koszty kontroli populacji jeleni. Musimy przyjrzeć się potencjalnej roli naturalnych procesów. Reintrodukcja wilka to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i regeneracji zdegradowanego ekosystemu.

Foto: Murilo Gomes, Unsplash / Kopalnia Wiedzy

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Iga Świątek już w ćwierćfinale

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia