Watykan znów znalazł się w centrum uwagi. Choroba papieża Franciszka i jego hospitalizacja wywołały poruszenie na całym świecie. Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej sytuacji jest nagłe postawienie w stan gotowości Gwardii Szwajcarskiej – elitarnej jednostki strzegącej bezpieczeństwa papieża. Gwardziści zostali wezwani z urlopów, aby przygotować się na różne możliwe scenariusze. Przy tej okazji warto przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej formacji i jej bogatej historii. Franciszek stawia na nogi całą Gwardię Szwajcarską – historia, fakty i tajemnice
Elitarna armia Watykanu – najmniejsza na świecie
Gwardia Szwajcarska to najmniejsza armia świata, licząca zaledwie 135 żołnierzy. Pomimo swojej skromnej liczebności, stanowi jedną z najbardziej prestiżowych i wymagających jednostek wojskowych. Powstała w 1506 roku na prośbę papieża Juliusza II. Wówczas Watykanu strzegło 150 szwajcarskich najemników, uznawanych za wyjątkowo odważnych i lojalnych. Od tamtej pory gwardziści pozostają nieodłącznym elementem watykańskiej ochrony, będąc świadkami wielu kluczowych momentów historii Kościoła katolickiego.
Wymagania dla rekrutów – niełatwa droga do elity
Dostanie się do Gwardii Szwajcarskiej to prawdziwe wyzwanie. Kandydaci muszą spełniać szereg rygorystycznych wymagań:
- być obywatelami Szwajcarii,
- wyznawać wiarę katolicką,
- mieć nieskazitelną opinię oraz status kawalera,
- odbyć zasadniczą służbę wojskową w armii szwajcarskiej,
- mieć od 19 do 30 lat,
- posiadać minimum 174 cm wzrostu.
Służba trwa dwa lata, z możliwością przedłużenia. Gwardziści otrzymują wynagrodzenie w wysokości około 1400 euro miesięcznie (ok. 6,5 tys. zł), darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. W zamian ich życie całkowicie podporządkowane jest służbie Watykanowi.
Barwne uniformy i nowoczesna broń
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Gwardii Szwajcarskiej są jej barwne mundury, których historia sięga czasów rodziny Medyceuszy. Obecnie noszone stroje pochodzą z 1914 roku. Gwardziści noszą zarówno paradne, kolorowe uniformy, jak i codzienne, bardziej stonowane stroje w kolorze błękitnym.
Mimo historycznego charakteru, Gwardia jest doskonale wyposażona. Obok tradycyjnych halabard, mieczy i szabli, korzysta z nowoczesnej broni, w tym pistoletów Glock 19, ponadto karabinów, pistoletów maszynowych.
Obowiązki i Tajemnicze Rytuały
Gwardziści nie tylko strzegą papieża i Watykanu, ale także towarzyszą Ojcu Świętemu podczas podróży zagranicznych, zapewniają bezpieczeństwo w czasie konklawe oraz czuwają nad porządkiem podczas wizyt pielgrzymów.
Jednym z kluczowych wydarzeń dla Gwardii jest ich święto przypadające na 6 maja. Wówczas nowi członkowie składają przysięgę w języku swojego kantonu, a audiencji udziela im sam papież.
Papież Franciszek i Gwardia Szwajcarska – co dalej?
Ostatnie dni pokazały, jak istotną rolę odgrywa Gwardia Szwajcarska w zabezpieczeniu Watykanu. Ściągnięcie żołnierzy z urlopów może sugerować, że w Stolicy Apostolskiej trwają przygotowania na ewentualne, dramatyczne wydarzenia, takie jak śmierć papieża i konklawe. Choć oficjalnie Watykan zaprzecza podniesieniu alarmu, wyraźnie widać, że sytuacja jest traktowana bardzo poważnie.
Historia Gwardii Szwajcarskiej obfituje w niezwykłe momenty, ponadto to też i tradycje. Być może wkrótce przyjdzie jej pełnić jedną z najważniejszych ról w historii Kościoła – zapewnienie bezpieczeństwa podczas zmiany na tronie Piotrowym.
Przeczytaj też: Osiem goli, emocje i kontrowersje – Barcelona i Atletico w szalonym spektaklu!
—————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Ponadto prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński