W całej Polsce rozpoczęły się kontrole szamb, mające na celu sprawdzenie, czy właściciele nieruchomości prawidłowo gospodarują ściekami. Akcja ta jest wynikiem zmian w ustawie Prawo wodne z 2022 roku. Właściciele posesji, które nie są podłączone do kanalizacji, muszą przygotować się na Ogólnopolską akcję kontroli szamb na kontrole i posiadać odpowiednie dokumenty.
Obowiązki właścicieli nieruchomości
Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji, muszą posiadać aktualne umowy na wywóz nieczystości oraz rachunki potwierdzające regularne opróżnianie szamb. Zbiorniki na nieczystości mają szczelne i opróżniane przez profesjonalne firmy. Właściciele nie mogą utrudniać kontroli, a urzędnicy mają prawo wejść na posesję o każdej porze dnia i nocy.
Ogólnopolska akcja kontroli szamb –Konsekwencje nieprawidłowości
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, właścicielom nieruchomości grożą surowe kary finansowe, nawet do 50 tys. zł. Za utrudnianie kontroli można otrzymać mandat w wysokości do 5 tys. zł. Szczególnie narażeni na kontrole są właściciele, którzy nie złożyli deklaracji lub nie przedstawili umów na wywóz nieczystości w odpowiednich urzędach.
Problem nielegalnego odprowadzania ścieków
Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2021 roku ujawnił, że aż 80 proc. ścieków z nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji trafia do środowiska w stanie nieoczyszczonym, zanieczyszczając zbiorniki wodne i łąki. Kontrole mają na celu ograniczenie tego procederu i ochronę środowiska.
Przygotowanie do kontroli
Aby uniknąć nieprzyjemności i wysokich kar, właściciele nieruchomości powinni jak najszybciej sprawdzić, czy posiadają aktualne umowy na wywóz nieczystości oraz rachunki potwierdzające regularne opróżnianie szamb. Warto zadbać o porządek w dokumentach i przygotować się na ewentualną kontrolę.
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o tragicznym finale poszukiwań 17-latki z Olsztynka. Uczestniczce „Master chef nastolatki”