Następne odkrycie skarbu w Zawichoście-Trójcy. Wieś Trójca, stanowiąca obecnie część Zawichostu, kryje w sobie bogatą historię. Archeolodzy dokonali tam niedawno kolejnego, czwartego już odkrycia skarbu. Wcześniejsze znaleziska, datowane na różne okresy, świadczą o znaczeniu tego miejsca w średniowieczu. Trójca była ważnym punktem handlowym i ośrodkiem metalurgicznym. Najnowsze odkrycie to 19 placków lanego srebra, co odróżnia je od poprzednich znalezisk, złożonych głównie z monet.
Następne odkrycie skarbu w Zawichoście-Trójcy – Skarb w Zawichoście-Trójcy: historia odkryć
Pierwszy skarb odkryto w Trójcy w latach 30. XX wieku. Składał się z około 900 monet, ukrytych w glinianych naczyniach. Kolejne odkrycie nastąpiło w 2021 roku. Członkowie Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia „Szansa” znaleźli niemal 1900 monet. W tym samym roku archeolodzy odkryli trzeci skarb, składający się z 58 monet i siekańców. Oprócz tego, w latach 2021–2024 odkryto niemal 500 pojedynczych monet oraz liczne zabytki z różnych materiałów.
Skarb w Zawichoście-Trójcy: najnowsze odkrycie
Najnowszy skarb, odkryty kilka dni temu, to 19 placków lanego srebra. Znaleziono je w pasie drogowym remontowanej drogi wojewódzkiej. Waga znaleziska to niemal 700 gramów. Badacze przypuszczają, że placki srebra mogły stanowić półsurowiec, ukryty przez odlewnika lub jubilera. Ślady cięcia na niektórych plackach potwierdzają tę hipotezę. Naczynie, w którym ukryto skarb, uległo uszkodzeniu podczas prac ziemnych.
Następne odkrycie skarbu w Zawichoście-Trójcy – Skarb w Zawichoście-Trójcy: znaczenie znalezisk
Odkrycia w Trójcy potwierdzają, że w XI wieku istniały tam warsztaty zajmujące się wytopem ołowiu i srebra. Trójca była nie tylko osadą handlową, ale również miejscem wyspecjalizowanej produkcji metalurgicznej. Przez wieś przebiegały szlaki handlowe, łączące Bałtyk z Morzem Śródziemnym oraz wschodnią i zachodnią Europę. Liczne znaleziska świadczą o bogatej historii i znaczeniu tego miejsca w średniowieczu.
Skarb w Zawichoście-Trójcy: dalsze badania
Archeolodzy planują kontynuować badania w Trójcy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ziemi ukryte są kolejne skarby i zabytki. Badacze chcą zgłębić wiedzę o historii tego miejsca i jego roli w średniowiecznym handlu i rzemiośle. Odkrycia w Trójcy mają ogromne znaczenie dla poznania historii Polski i Europy Środkowej.
Foto: Wikipedia commons
Zainteresował Cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Simon Fisher-Becker nie żyje. Aktor wystąpił m.in. w sadze o „Harrym Potterze”