Średnie wynagrodzenie w Polsce – analiza danych GUS

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Średnie wynagrodzenie w Polsce – analiza danych GUS

Średnie wynagrodzenie w Polsce – analiza danych GUS. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. Informacje te wskazują na pewne spowolnienie dynamiki wzrostu płac. Trzyletni okres dwucyfrowych wzrostów wynagrodzeń dobiega końca. Średnia płaca w lutym 2025 roku wyniosła 8 613 zł. Wzrost rok do roku wyniósł prawie 8%. Dane te mają znaczenie dla pracowników oraz Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 roku osiągnęło 8 613 zł. GUS podał tę informację w czwartek rano. Wzrost rok do roku wyniósł 7,9%. Wynik ten okazał się gorszy od prognoz. Oczekiwano wzrostu na poziomie 8,7%. Statystyki wynagrodzeń dotyczą sektora przedsiębiorstw. Sektor ten obejmuje firmy zatrudniające co najmniej 10 pracowników. Dane te dotyczą około 40% wszystkich pracujących w polskiej gospodarce. Dynamika wynagrodzeń jest przedstawiona w ujęciu nominalnym. Dla konsumentów istotny jest stosunek tempa wzrostu płac do inflacji. Ceny konsumpcyjne w ostatnich miesiącach rosły szybciej niż na początku roku.

Średnie wynagrodzenie w Polsce – analiza danych GUSRealny wzrost płac a inflacja

Inflacja CPI w lutym wyniosła 4,9% rok do roku. Taki sam poziom odnotowano w styczniu. Realny wzrost wynagrodzeń (po uwzględnieniu inflacji) wyniósł około 3% rok do roku. W styczniu realny wzrost był wyższy i wyniósł 4,3%. Dodatnia dynamika realnych płac utrzymuje się przez 19 miesięcy z rzędu. Widać jednak wyraźne hamowanie tego wzrostu. Rekordowy poziom realnego wzrostu płac odnotowano w marcu 2024 roku. Wtedy sięgnął on około 10%. Był to najwyższy poziom od 25 lat.

Hamowanie wzrostu płac

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili uwagę na hamowanie wzrostu płac. Główną przyczyną jest mniejsza podwyżka płacy minimalnej. W 2025 roku wyniosła ona 9%. W 2024 roku podwyżka wyniosła 20%. Słabsza koniunktura również wpływa na spowolnienie wzrostu płac. W kolejnych miesiącach dynamika wynagrodzeń będzie dalej hamować. Realne płace nadal będą wyższe od inflacji. Narodowy Bank Polski (NBP) prognozuje dynamikę wynagrodzeń w gospodarce narodowej na 8,9% w 2025 roku. W 2024 roku wyniosła ona 13,7%. Wzrost dochodów pracowników będzie wolniejszy, ale nadal realny. Szacuje się, że wyniesie około 4%. Firmy optymalizują koszty. To ogranicza presję płacową. Wzrost wynagrodzeń pozostaje jednak podwyższony na tle historycznych odczytów.

Średnie wynagrodzenie w Polsce – analiza danych GUS – zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

GUS publikuje również dane dotyczące zatrudnienia. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym zmalało o około 3 tys. etatów. Spadek wyniósł 0,1% w ujęciu miesięcznym. Prognozy zakładały stabilizację na poziomie ze stycznia. Zatrudnienie wyniosło 6 451,5 tys. etatów. Spadek rok do roku wyniósł 0,9%. Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami.

Schłodzenie rynku pracy

W ostatnich miesiącach widać schłodzenie polskiego rynku pracy. Rośnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w marcu do 5,5%. Główną przyczyną są czynniki sezonowe. Zimą spada zapotrzebowanie na pracę w budownictwie, rolnictwie i turystyce. Jesienią stopa bezrobocia wynosiła 4,9%. W niektórych miesiącach dane o zatrudnieniu i bezrobociu pogarszały się mocniej niż wynikało z sezonowości. Poziom stopy bezrobocia jest najniższy od 30 lat. Polska ma jedno z najniższych bezroboci w UE (obok Czech). Dane o zatrudnieniu ostatnio rozczarowały. Przyczyną jest zastój w przemyśle. Słaby popyt z zagranicy ma duży wpływ na tę sytuację.

Średnie wynagrodzenie w Polsce – analiza danych GUSPrognozy na przyszłość

Eksperci przewidują dalsze hamowanie dynamiki wynagrodzeń. Realny wzrost płac utrzyma się, ale będzie wolniejszy. Firmy będą kontynuować optymalizację kosztów. Presja płacowa będzie ograniczona. Mimo to, wzrost wynagrodzeń pozostanie wysoki w porównaniu do historycznych danych. Rynek pracy będzie się schładzał. Liczba bezrobotnych może rosnąć z powodu sezonowości i zastoju w przemyśle. Poziom bezrobocia pozostanie jednak niski na tle UE.

Wpływ na gospodarkę

Spowolnienie wzrostu wynagrodzeń ma wpływ na całą gospodarkę. Mniejsza presja płacowa może wpłynąć na inflację. RPP będzie analizować te dane. Decyzje RPP dotyczące stóp procentowych będą zależeć od inflacji i wzrostu gospodarczego. Stabilny rynek pracy jest kluczowy dla utrzymania wzrostu gospodarczego. Dane GUS są ważne dla przedsiębiorców i pracowników. Pozwalają na ocenę sytuacji na rynku pracy i planowanie przyszłości.

Foto – Wikipedia commons

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o ataku na nauczycielki w Zielonej Górze

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia