Zielona Sahara nie była korytarzem migracji. Niezwykłe odkrycie naukowców

58

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zielona Sahara nie była korytarzem migracji. Niezwykłe odkrycie naukowców
Zielona Sahara nie była korytarzem migracji. Niezwykłe odkrycie naukowców

Zielona Sahara nie była korytarzem migracji. Niezwykłe odkrycie naukowców. Obecnie Sahara stanowi jeden z najbardziej suchych regionów naszej planety. Jednakże, w przeszłości sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Około 14 500 – 15 000 lat temu Sahara tętniła życiem, a jej krajobraz przypominał zieloną sawannę. Niestety, warunki panujące na tym obszarze utrudniają zachowanie DNA, co znacznie ogranicza naszą wiedzę o historii genetycznej i demograficznej tego regionu. Mimo to, międzynarodowy zespół naukowców dokonał przełomowego odkrycia. Udało im się pozyskać DNA z naturalnie zmumifikowanych szczątków dwóch kobiet, które żyły 7000 lat temu. Szczątki te odnaleziono w kolebie skalnej Takarkori, położonej w południowo-zachodniej Libii.

Genetyczna izolacja Zielonej Sahary.

Analiza DNA obu kobiet wykazała, że większość ich materiału genetycznego pochodzi z nieznanej wcześniej północnoafrykańskiej linii. Linia ta oddzieliła się od linii subsaharyjskich mniej więcej w tym samym czasie, gdy Homo sapiens opuścił Afrykę. Co ciekawe, linie genetyczne z północnej Afryki przez większość czasu pozostawały w izolacji. Kobiety z Takarkori były blisko spokrewnione z przodkami zbieraczy sprzed 15 000 lat, których szczątki odkryto w jaskini Taforalt w Maroku. Przodkowie ci są łączeni z kulturą iberomauruzyjską. Ponadto, badacze zaobserwowali pokrewieństwo ze szczątkami z marokańskich stanowisk Ifri Ouberrid i Ifri n’Amr o’Moussa.

Zielona Sahara nie była korytarzem migracji. Niezwykłe odkrycie naukowców

Badania wykazały minimalne pokrewieństwo kobiet z Takarkori z mieszkańcami Lewantu. To odkrycie sugeruje, że rozpowszechnianie się pasterstwa na Saharze było wynikiem wymiany kulturowej, a nie masowej migracji ludności. Dodatkowo, w genomach kobiet z Takarkori występuje bardzo mała domieszka genów neandertalczyków. Jest jej 10-krotnie mniej niż u ludzi z Lewantu. Biorąc pod uwagę fakt, że linie genetyczne obu kobiet w zdecydowanej większości pochodzą z Afryki Północnej, naukowcy doszli do wniosku, że obszar ten był genetycznie izolowany. Tym samym, zielona Sahara nie pełniła roli korytarza migracji między wnętrzem Afryki a jej północnymi regionami. Obecnie, linia genetyczna obu kobiet nie występuje samodzielnie. Stanowi jednak istotny element dziedzictwa genetycznego mieszkańców północnej Afryki.

Kluczowe odkrycie dla historii migracji

Badania te stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia historii ludzkich migracji oraz przepływu genów na Saharze. Umożliwiają one dokładniejszą rekonstrukcję kluczowych wydarzeń takich jak wyjście Homo sapiens z Afryki oraz inne istotne momenty naszej ewolucji. Dzięki tym odkryciom naukowcy mogą lepiej zrozumieć procesy, które kształtowały populacje ludzkie na przestrzeni tysięcy lat. Analiza DNA dostarcza cennych informacji o przemieszczaniu się ludności, ich wzajemnych relacjach i adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych.

Zielona Sahara nie była korytarzem migracji. Niezwykłe odkrycie naukowcówDziedzictwo genetyczne Zielonej Sahary.

Odkrycie to rzuca nowe światło na historię genetyczną Afryki Północnej. Analiza DNA starożytnych kobiet z Takarkori dostarcza bezcennych informacji o populacjach zamieszkujących ten region tysiące lat temu. Badacze odkryli, że populacje te były genetycznie izolowane i miały unikalne cechy. Informacje te są niezwykle istotne dla zrozumienia, jak populacje ludzkie rozwijały się i migrowały w Afryce na przestrzeni tysięcy lat. Pozyskane dane pozwalają na lepsze zrozumienie procesów ewolucyjnych i migracyjnych. Dziedzictwo genetyczne odkryte w Takarkori stanowi ważny element historii ludzkości.

Foto: Wikipedia commons

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Val Kilmer nie żyje

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia