Na Zdrowie 4 – Kasza jaglana
Gospodarze audycji Paweł Kubalski i Ryszard Cichy w każdym odcinku cyklu „Na zdrowie” wchodzą ze sobą w dyskusję, zajmując nieraz skrajne stanowiska. Czy w temacie kaszy jaglanej będzie podobnie? Czy redaktor Kubalski przekona się do „jaglanki” i zdecyduje się wprowadzić ją do menu restauracji „Zdrówko” działającej pod egidą fundacji Emanio Arcus? O ile odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, to z audycji dowiecie się mnóstwa konkretnych i ważnych informacji na temat kaszy jaglanej.
Bohaterka dzisiejszego odcinka ma zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i wiernych fanów, zwłaszcza wśród wegan oraz osób cierpiących na celiakię i nadwrażliwość na gluten. Sceptycy zarzucają niewielką przydatność gastronomiczną tej kaszy, wskazując na jej lekko gorzkawy smak. Ryszard Cichy zdradza bardzo prosty sposób na pozbycie się owej niepożądanej goryczki.
Wytwarzana z prosa, kasza jaglana jest najstarszą odmianą kaszy, jaka powstaje w naszym kraju. Mieszkańcy Europy znają ją od czasów neolitu. Pomimo obecności w niemal każdym sklepie, polscy konsumenci wciąż sięgają po nią nie tak często, jak na to zasługuje. Okazuje się bowiem, że „jaglanka” uchodzi za najzdrowszy rodzaj kaszy w naszym kraju! Pod względem właściwości prozdrowotnych znajduje się też w ścisłej światowej czołówce. Kaszę jaglaną możemy z powodzeniem traktować nie tylko jako produkt spożywczy, ale również jako lekarstwo. Mało kto wie, że regularne jej pożywanie może skutecznie zapobiegać nowotworom, anemii a nawet infekcjom wirusowym i bakteryjnym.
Co istotne, kasza jaglana wspomaga też pamięć i koncentrację. Jej regularne spożywanie wskazane jest przy każdej wzmożonej aktywności umysłowej. Do swojej diety kaszę jaglaną powinni zatem włączyć zarówno studenci oraz pracownicy umysłowi, jak i kierowcy czy osoby starsze. Prowadzący audycję ujawniają, która znana z suplementów substancja jest odpowiedzialna za tę niezwykłą właściwość kaszy jaglanej.
Kasza jaglana wykazuje silne właściwości zasadotwórcze. Dlaczego ma to tak duże znaczenie dla naszego organizmu? Jaką prozdrowotną rolę odgrywa krzem, którego kasza jaglana zawiera najwięcej spośród wszystkich dostępnych w Polsce produktów spożywczych? Dlaczego na „jaglankę” powinny zwrócić uwagę osoby zmagające się z osteoporozą i podwyższonym poziomem cholesterolu? Jakie witaminy zawiera kasza jaglana? W jakie jeszcze cenne dla zdrowia składniki jest bogata? Czy możemy zastąpić nią wątróbkę? Czy kasza jaglana może uczulać. Prowadzący audycję odpowiadają na te i inne pytania.