Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM

0
898
Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM

Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM

Moda na crossovery nadal trwa i nic nie wskazuje na to by coś się zmieniło i my przeprowadziliśmy dla was Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM. Ten model Suzuki wcześniej był produkowany razem z FIATem i nieźle się sprzedawał. Fiat poszedł inną drogą i wyprowadził się do Ameryki ze swoją filozofią, skłaniając się do rozwoju Jeepa. Suzuki natomiast zostało w klimacie europejskim oferując nową wersję SX4. Lepsze materiały, lepsze wykończenie, lepszy napęd i choć nie są to zmiany rewolucyjne a raczej ewolucyjne, to jednak zmiany są odczuwalne. Cena nadal atrakcyjna zaczynająca się od 60tys. zł. Taka polityka pozwala dotrzeć do polskiej rodziny a auto jest naprawdę przestronne. Przejdźmy do techniki.

Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM – Silnik/napęd

SX4 S-Cross AllGrip to auto 4×4 z Haldexem, który dopędza tylne koła głównie napędzając przednie co ma wpływ na zużycie paliwa. Silnik jest to klasyczna jednostka benzynowa 1.6L bez doładowania. Moc 120KM przy 6ooo obr/min ze zmiennymi fazami zaworów, co pozwala na szeroki zakres obrotów kiedy mamy do dyspozycji prawie cały moment obrotowy. Czterocylindrówka brzmi jak rasowy sportowy motor i aż żal, że ma tylko 1.6L. Moc rozwija bardzo równomiernie i deptanie pedału gazu jest frajdą, wręcz prowokuje do wkręcania go na obroty. Co dziwne nawet przy sportowym trybie jazdy silnik zadowala się umiarkowanym zużyciem paliwa. Przy niskich obrotach jego dynamika jest wystarczająca i sprawia radość w portfelu.

Ta elastyczność powoduje to, że choć auto jest wyposażone w jedynie 5 stopniową manualną skrzynię biegów. Nie widać braków mocy między zmienianymi biegami czyli nie musimy co i rusz mieszać lewarkiem ufff!!! Napęd na tylną oś jest przekazywany w krytycznych warunkach więc nie powoduje pogorszenia parametrów dynamiki czy zużycia paliwa. Nie mamy wiedzy czy silnik dobrze znosi instalacje gazowe ale nie powinno być problemów bo jest zasilany wtryskiem paliwa do kolektorów ssących co ułatwia takie przeróbki.

Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM – Zawieszenie/koła

Zawieszenie jest klasyczne czyli przód kolumny MacPhersona z tyłu belka skrętna. Są to elementy trwałe nie przysparzające kłopotów eksploatacyjnych jak zawieszenia wielowahaczowe ale zapewnia komfort i dobre trzymanie się drogi. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu zwykłe i koła 205/50×17 co powoduje dodatkowe zwiększenie przyczepności. Nie zaobserwowaliśmy zwiększonego hałasu jaki zwykle dobywa się z niskoprofilowych kół do wnętrza kabiny. Jazda daje dużo radości jedyne zastrzeżenie jakie mamy to układ kierowniczy, jest zbyt bezpośredni i czuły przez co auto w koleinach a takie występują często na polskich drogach, trochę pływa i jedyna rada to zamówić koła o wyższym profilu.

Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM – Ekonomia

Moje odczucie jest takie że raczej nie warto przerabiać auta na gaz bo średnie zużycie z testu wyszło nam 6,2L/100km co zawdzięczamy też niskiej masie auta więc szkoda marnować miejsca na butlę z gazem. Oczywiście dla tych co mają mniejsze parcie na ekologię a chcą jeszcze mniejszego zużycia paliwa powinni wybrać wersję wysokoprężną, która waży jedynie 50kg więcej ale przy tej samej mocy ma dwa razy większy moment obrotowy i dzięki temu pali o 30% mniej paliwa. Oczywiście musimy zapłacić parę tysięcy więcej za taką wersję i tu trzeba się zastanowić jak dużo będziemy jeździć i kiedy nam ta różnica się zwróci.

430-litrowy bagażnik ma regularny kształt oraz podwójną podłogę, która w górnym położeniu leży na równi z progiem załadunkowym. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Do kufra Suzuki załadowaliśmy trzy duże torby marki KJUST od www.torbysamochodowe.pl.

Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 S-Cross Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 S-Cross Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KM Test Suzuki SX4 S-Cross

Test Suzuki SX4 1,6 manual 120KMTest Suzuki SX4 S-Cross