Późny wieczór, ciemno do tego mgła!
CO DAJE ODBLASK I DLACZEGO TRZEBA GO NOSIĆ
CO DAJE ODBLASK I DLACZEGO TRZEBA GO NOSIĆ? Jezdnią idzie pieszy, niby nic dziwnego ale no właśnie… zobaczyłam go w ostatniej sekundzie. Pierwsza myśl: Człowieku życie ci nie miłe? Był w ciemnym ubraniu, bez żadnego elementu odblaskowego. A pragnę przypomnieć pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (Art. 1 ust. 4a dodany ustawą: Dz.U. z 2013 r. poz. 991).
Pani Dorota Stalińska z Fundacji Nadzieja, która od lat znana jest z propagowania bezpieczeństwa na drogach – Alarmuje!
Czy wiesz, że rocznie na polskich drogach dochodzi do około 60 tys. wypadków.
Rocznie w tych wypadkach ginie ok. 8 tys. ludzi (małe miasteczko) a około 70 tys. zostaje ranne (duże miasteczko). Rocznie ofiarami wypadków pada ok. 2 tys. dzieci (połowa to dzieci idące pieszo, potrącone na drodze). Gdyby miały choć jeden element odblaskowy – być może żyłyby jeszcze.
CO DAJE ODBLASK I DLACZEGO TRZEBA GO NOSIĆ?
- Jeśli zostanie potrącone dziecko bez odblasku, daje to furtkę ubezpieczycielom do nie wypłacenia odszkodowania.
2. Człowiek, idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku, jest widoczny w światłach samochodu z 20 m.
3. Człowiek, idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku, jest widoczny w światłach samochodu z 30 m.
4. Człowiek, idący poboczem z odblaskiem, jest widoczny w światłach samochodu ze 150-300 m ( w długich nawet z 1 kilometra).
5. Droga hamowania samochodu, jadącego ze średnią prędkością to 40 m.
6. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tyś ludzi, okaleczonych w wypadkach, zostaje ok. 70 tyś. Prawie 50% to piesi i rowerzyści.
7. Od zmroku do świtu zdarza się 50 % wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.
8. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu.
Podsumowując drogi pieszy uwierz Ciebie nie widać na drodze. Jest późny wieczór, ciemno a Ty idziesz w ciemnym ubraniu jak gdyby nic. Wierzę, że masz swój wewnętrzny blask ale on nie oświeci mi drogi, a gdy spotkasz się z mym autem może skończyć się bardzo źle. Mimo, że idziesz prawidłową stroną drogi, ja mogę Cię nie zauważyć… Nie bądźmy oboje dla siebie zagrożeniem.
źródło:
Dorota Stalińska/Nadzieja
Prawo o ruchu drogowym/obowiązki pieszego
przeczytaj o Nie zawsze droga jest bezpieczna, ale zawsze możesz zacząć myśleć