W dzisiejszym artykule o seryjnie produkowanej FSO Warszawie kombi, dziele polskich inżynierów z roku 1965.
Zapraszam!
FSO Warszawa 223/224 Kombi
Prezentacja wersji kombi na Międzynarodowych Targach Poznańskich
W roku 1965 na Międzynarodowych Targach Poznańskich dokonano prezentacji „świeżej” Warszawy w wersji kombi. W Polsce była to absolutna nowość, ponieważ po raz pierwszy do produkcji wprowadzono taką wersję, warto tu wspomnieć o Syrenie kombi, ale jak się później okazało, był to tylko prototyp. Pierwsze polskie kombi stało się faktem, ten samochód stał się podwaliną pod rozwój drobnej przedsiębiorczości.
Opracowanie wersji kombi, produkcja
Pod koniec 1965 roku ostatecznie wprowadzono ją do produkcji. Modele oznaczano przez pewien czas 203 K i 204 K, ale Peugeot w 1968 roku zaprotestował i przyjęto oznaczenie 223 K i 224 K.
Warto zauważyć, że Warszawa 223 od 224 różniła się zastosowanym silnikiem. Otóż w 223 zastosowano silnik górnozaworowy S-21, a w 204 dolnozaworowy M-20. Silnik S-21 stał się hitem i znalazł miejsce w Nysie i Żuku. Rozwijał 70KM mocy co wtedy było bardzo przyzwoitym wynikiem. Do silnika S-21 montowano też nową skrzynię biegów o 4 przełożeniach do przodu (tak bo standard to była skrzynia 3 biegowa)
FSO Warszawa 223/224 Kombi – polski design.
Sylwetkę tej wersji po raz kolejny opracował genialny inżynier – Cezary Nawrot, natomiast projekt techniczny zespół pracowników Biura Konstrukcji Nadwozi pod kierownictwem inżyniera Stanisława Łukaszewicza – kolejnego zdolnego fachowca.
Do pojazdu montowano trzyosobową składaną tylną kanapę, dzięki czemu w przypadku jej złożenia możliwe było zwiększenie przestrzeni ładunkowej. Wydłużeniu uległ dach, a nad tylnymi błotnikami zamontowano przeszklenie części ładunkowej. Wersję te dodatkowo wyposażano w stały bagażnik dachowy o ładowności do 40 kg. Wzmocniono również zawieszenie i zastosowano szersze ogumienie. Tył samochodu podzielony był na dwie części: górna część umożliwiała dostęp do bagażnika, natomiast dolna do zestawu narzędziowego oraz koła zapasowego. Warto zaznaczyć, że dolny bagażnik sięgał aż do tylnej kanapy.
Warto dodać, że prędkość maksymalna wersji 223 K wynosiła 128 km/h, natomiast wersji 224 K 115 km/h.
Warszawa 223/224 Kombi, nie tylko w wersji cywilnej
Warszawy w wersji kombi były wykorzystywane, nie tylko przez zwykłych obywateli, ale również znajdywały się na wyposażeniu państwowym. Rzadkie przypadki występowały w Milicji Obywatelskiej, natomiast dużą rolę taka wersja Warszawy odegrała w Pogotowiu Ratunkowym. W tamtych czasach brakowało karetek i ambulansów. Samochodów tego typu było mało, a Warszawy tak zwane garbuski, nie bardzo nadawały się do transportu osób poszkodowanych, zwłaszcza ze względu na utrudnienie w załadunku noszy z pacjentem przez bagażnik. Dlatego Warszawa kombi mimo kilku wad, w tej roli sprawdzała się świetnie, ratując w tamtym okresie wielu Polaków.
Na wyposażeniu takiego ambulansu był: radiotelefon, syrena alarmowa, lampa sygnalizacyjna, nosze umieszczone po lewej stronie, dwa fotele po prawej stronie. Zadbano również o prywatność pacjentów, ponieważ zmatowiono do 2/3 wysokości szyby tylne i boczne. Dla tej wersji prędkość maksymalna wynosiła: 223A 125 km/h, 224A – 115 km/h.
Zapraszam jak zawsze do komentowania
poznaj więcej artykułów o FSO Warszawa