FSO Ogar 1500 niespełniony sen

850

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

FSO Ogar 1500

FSO Ogar 1500 – niespełnione marzenie polskich konstruktorów

Zanim powstał FSO Ogar 1500 były inne próby budowy własnych konstrukcji. Kilka lat po uruchomieniu seryjnej produkcji Polskiego Fiata 125p w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu przyszedł czas na wcielenie w życie nowatorskich pomysłów. W 1972 r. zaprezentowano dwa nowe modele – Monte Carlo z silnikiem o pojemności 1600 ccm oraz Akropolis z jednostką pojemności 1800 ccm. Samochody zostały stworzone z zamysłem, że będą startować w rajdach i tak też się stało. W Fabryce Samochodów Osobowych powstała najpierw wersja Polskiego Fiata 125p oznaczona jako GTJ. Pojazd posiadał silnik pochodzący z montowanego w Polsce modelu 132 o pojemności 2 l i mocy 112 KM.

Następnie ten prototyp przerobiony został na wersję wyścigową z 16-zaworową jednostką napędową. Auto wyróżniał duży tylni spoiler oraz szerokie i wystające nadkola. Nowatorskim pomysłem konstruktorów był również kolejny model, który był napędzany przez 6-cylindrowy, widlasty silnik z Fiata 130, o pojemności 3238 ccm.

FSO Ogar 1500
jedyny egzemplarz jaki się zachował do dziś

FSO Ogar 1500 – Z Ogarem na drogi Europy

Wszystkie te pojazdy bazowały na Polskim Fiacie 125p – po nim zachowywały swoją konstrukcję. Odejściem od tej linii był model Coupé, który stworzono w 1976 roku w nowo powstałym Zakładzie Krótkich Serii. Ten samochód zbudowany został w oparciu o podwozie PF 125p, a z kolei nadwozie miał z tworzyw sztucznych. Prezentowano go na różnych pokazach, niemniej jednak nie podjęto się jego seryjnej produkcji. Dużo większe nadzieje wiązano z następnym prototypem pokazanym w 1977 roku, który nazwano Ogar.
Najważniejszym założeniem projektu było stworzenie samochodu sportowego. Innowacyjna stylistyka nie kończyła się jednak wyłącznie na otwieranych reflektorach. Cała konstrukcja jak na owe czasy, była nowatorska.

Trzydrzwiowe nadwozie mogło pomieścić we wnętrzu cztery osoby. Warto dodać, że podczas budowy Ogara wykorzystano podzespoły z Fiata 125p – mowa tutaj m.in. płycie podłogowej. Projekt został w pełni zakończony w 1977 roku.
Nowa konstrukcja przedstawiała się o wiele korzystniej od swego poprzednika, a to w dużej mierze za sprawą nowoczesnego i ładniejszego wyglądu. Twórcą nadwozia był– prof. Cezary Nawrot – specjalista od wzornictwa przemysłowego w warszawskiej ASP. Jest on autorem takich projektów, jak: Syrena Sport, Syrena Mikrobus (oba modele nigdy nie weszły do seryjnej produkcji) oraz Syrena Bosto.

Pomimo wielu testów Ogar przejechał około 70 tys. km – zdobył tym samym pozytywne oceny, jednak samochód nigdy nie trafił do seryjnej produkcji. Przegrał w konkurencji z praktyczniejszym Polonezem. Poza tym brakowało uzasadnienia produkcji samochodu sportowego w Polsce.

FSO Ogar 1500
często prezentowany w publicznych miejscach – „Nostalgia”

FSO Ogar 1500 – Cechy szczególne

Charakteryzowały go obłe linie nadwozia wykonanego z tworzyw sztucznych oraz chowane reflektory. Duże zderzaki miały z kolei spełniać wymagania norm bezpieczeństwa. Sportowy charakter podkreślały koła ze stopu lekkiego. Niestety, w prezentowanym prototypie nie zachowały się. Pojazd wyposażono w szersze radialne opony.

Konstrukcja samochodu oparta została na płycie podłogowej Polskiego Fiata 125p, z którego przejęto również elementy układu napędowego, hamulcowego oraz jezdnego. Dodatkowym sportowym akcentem były obręcze kół wykonane ze stopów metali lekkich. Nadwozie Ogara zostało zaprojektowane z uwzględnieniem przepisów Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych. Wobec czego model ten wyposażony był w duże, wystające zderzaki oraz lampy obrysowe na przednich i tylnych błotnikach. Do wnętrza można było się dostać poprzez troje drzwi. W samochodzie przewidziano 4 miejsca na miękkich i komfortowych, przez co mało sportowych fotelach.

Ogar został zbudowany z wzmocnionego silnika 1150.076/56 osiągającego moc 75 KM przy 5200 obr./min. Tym samym podczas drogowych prób Ogar wzbudzał nie małą sensację. Nazwa Ogar występowała też pod postacią motoroweru. Na przestrzeni lat 1983-1991 zakłady rowerowe Romet w Bydgoszczy produkowały dwa modele motorowerów o tej nazwie – był to Ogar 200 z silnikiem Jawa 50 oraz Ogar 205 z jednostką napędową Dezamet 023 o podobnej pojemności skokowej. Te motorowery cieszyły się sporą popularnością i znalazły wielu nabywców.

Jedyny egzemplarz Ogara można obejrzeć w oddziale warszawskiego Muzeum Techniki w zakładach Norblina przy u. Żelaznej.

Lata 70. zaliczane są do najbardziej intensywnych w dziejach polskiej motoryzacji. Wtedy to obok seryjnej produkcji Polskiego Fiata 125p i Syren polskie firmy samochodowe pracowały nad skonstruowaniem wielu godnych uwagi prototypów. Były to m.in. Furgon, protoplasta współczesnych Lublinów, czy też 6-osobowy samochód wycieczkowy o przeszklonym wnętrzu, później używany w jednym z sanatoriów w Ciechocinku. Prezentowano też inne konstrukcje, które nie doczekały się seryjnej produkcji – zachowały się one na nielicznych fotografiach.

poznaj inne polskie klasyki które mogły podbić światową motoryzację Fiat 125p pick-up w USA mało znany epizod

FSO Ogar 1500

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia