Simson SR 50 – kultowy motorower naszej młodości

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Simson SR 50
Simson SR 50

Simson SR 50 to do dziś popularny w Polsce motorower.

W ostatnim artykule opisałem losy znanej wszystkim motorynki – Romet Pony. Ta niewielka maszyna cieszyła się ogromną popularnością i przez wiele lat była obiektem pożądania wielu z nas. Kiedy ją wspominałem, przyszło mi do głowy, że przecież nie tylko motorynka była niezwykle popularna w tamtym czasie. Istniało jeszcze kilka pojazdów, które również cieszyły się uznaniem i warto o nich wspomnieć. Jedną z takich maszyn jest Simson SR 50, czyli solidny motorower z niemieckim rodowodem. Z reguły sytuacja wyglądała w ten sposób, że osoby nieposiadające żadnego jednośladu marzyły o motorynce, natomiast właściciele motorynek z podziwem wpatrywali się w większe i wygodniejsze Simsony. Zresztą do dziś na wielu wsiach oraz w mniejszych miasteczkach możemy napotkać na działające skutery Simson SR 50. Ta, już 31-letnia konstrukcja, wciąż ma sporo do zaoferowania. Cofnijmy się jednak to czasów, gdy dopiero planowano produkcję modelu SR 50.

Za inicjatywę powstania firmy Simson odpowiada dwójka braci – Löb i Moses Simson. Choć początkowo zajmowali się wytwarzaniem broni, to do dziś kojarzeni są z produkcji solidnych jednośladów. Firma została założona już w 1856 roku, a pierwszy napędzany silnikiem jednoślad powstał w 1936 roku. Był to rower silnikowy BSW 100. Pomimo wielu zawirowań gospodarczo politycznych, takich jak konflikty zbrojne, czy wywłaszczenie fabryki, przedsiębiorstwo przetrwało, aż do 2003 roku, kiedy to ogłoszono jego bankructwo. Przez te lata firmie udało się stworzyć wiele przemyślanych konstrukcji, które zdobyły ogromną popularność szczególnie w krajach bloku wschodniego. Najpopularniejsze z nich to Simson S51 i właśnie omawiany Simson SR 50. Produkcja tego ostatniego ruszyła w 1986 roku, czyli krótko przed tym, jak zakłady produkcyjne Simsona zaczęły przeżywać swój złoty okres (lata 1988 – 1989), w którym produkowano nawet 200 tysięcy skuterów rocznie.

Simson SR 50/1
Simson SR 50/1, fot. Marcin Muskała [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Simson SR 50 – produkcja seryjna

Model SR 50 miał za zadanie zastąpić już lekko przestarzały motorower KR51/2. Nie było to łatwym zadaniem, gdyż KR51/2 zdobył pozycję kultowej maszyny, szczególnie we wschodnich Niemczech. Za nową konstrukcję odpowiada duet inżynierów – Clauss Dietel oraz Lutz Rudolph. Powstała ona w 1985 roku i rok później weszła do produkcji seryjnej. O dużym zapotrzebowaniu na tego typu motorower świadczy fakt, że od samego początku wersja SR 50 produkowana była w ilości 200 sztuk dziennie. Warto zauważyć, że przed startem produkcji, Simson zdecydował się pokazać motorower SR 50 na targach w Brnie, Lipsku oraz w Poznaniu. Maszyna wszędzie zdobyła złote medale. Zwracano uwagę na ciekawy wygląd, który wówczas wydawał się nawet nieco ekstrawagancki, jednak szybko trafił w gusta klientów. Skuter był też chwalony za bardzo wysoką stabilność wynikającą z konstrukcji, w której nisko osadzono silnik, a co za tym idzie również środek ciężkości.

Simson SR 50/1
Simson SR 50/1, fot. Marcin Muskała [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zdecydowano się na wyposażenie modelu w silnik dwusuwowy o pojemności 50 cm³ (typ M531/541) generujący moc rzędu 3,7 koni mechanicznych. Producent informował, że maksymalna prędkość, jaką skuter jest w stanie osiągnąć, wynosi 60 km/h, jednak wielokrotnie odbywały się testy, które jasno pokazały, że maszyna może osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 70 km/h. Spalanie wynosiło około 2,5 l/100 km. Na pokładzie modelu SR 50 znajdziemy również skrzynię biegów z trzema bądź czterema przełożeniami. Do konstrukcji ramy pojazdu wykorzystano części tłoczone z blachy stalowej, które następnie spawano ze sobą. Omawianego Simsona dość łatwo rozpoznać po przednim, bardzo charakterystycznym widelcu teleskopowym. Zresztą całe zawieszenie motoroweru zapewniało dość wygodną jazdę, rzadko kiedy dobijając do nawierzchni, nawet przy większych nierównościach. Simson SR 50 to bardzo przemyślana i trwała konstrukcja.

 

Brak postów do wyświetlenia