Plymouth Road Runner – definicja szaleństwa

455

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Plymouth Road Runner Superbird

Plymouth Road Runner, czyli muscle car, który na nowo zdefiniował pojęcie szaleństwa

Lata 60. to niezwykły okres w historii Stanów Zjednoczonych. Właśnie wtedy zamordowany został prezydent Kennedy, narodził się ruch dzieci kwiatów, afroamerykańska społeczność podjęła walkę o swoje prawa, a Neil Armstrong postawił stopę na księżycu. Wtedy też rozwinął się segment mocarnych maszyn, które w najlepszy możliwy sposób symbolizowały wolność i amerykański bunt. Za wielką wodą powstało wiele wspaniałych muscle cars, ale kilka modeli w szczególny sposób wyróżnia się na tle całego segmentu. Jednym z takich wozów jest Plymouth Road Runner – najdoskonalszy ówczesny twór koncernu MOPAR.

Plymouth Road Runner – historia potwora

Plymouth Road Runner
Plymouth Road Runner

Produkcja Road Runnera przypada na lata 1968-1974. W tym czasie ta niezwykła maszyna powstała w dwóch generacjach i w kilku edycjach specjalnych, w tym w jednej, która dziś należy do najbardziej poszukiwanych przedstawicieli segmentu muscle cars, a jej ceny potrafią osiągnąć niebotyczny poziom. Zgadza się, mowa o Superbirdzie (nad tą maszyną pochylimy się nieco później).

Nazwa Road Runner nawiązuje do Strusia Pędziwiatra – postaci z kreskówki, którą nieskutecznie próbował dopaść kojot. Czy w ten sposób Plymouth chciał dać do zrozumienia konkurencji, że mogą próbować dogonić ich sprintera, ale w rezultacie i tak tylko się ośmieszą, niczym drapieżnik z kreskówki? Tego nie wiemy, wiemy natomiast ile Plymouth zapłacił za prawa do używania nazwy i podobizny superszybkiego ptaka – 50 tysięcy dolarów, co w roku 1968 stanowiło niebotyczną kwotę. Sympatyczny struś nie powinien jednak usypiać czujności – ta maszyna to nie zabawka dla chłopców z brylantyną na włosach. Plymouth Road Runner, w swojej najmocniejszej wersji, był jednym z najszybszych muscle cars w historii.

Plymouth Road Runner - wnętrze
Plymouth Road Runner – wnętrze

Produkcję pierwszej generacji bestii z piekła rodem rozpoczęto w 1968, a zakończono w 1972 roku. Maszyna bazowała na modelu Belvedere, który był wytwarzany na platformie B-body. Nie był to jednak jeden z wielu “kanapowych” krążowników, przeciwnie – Road Runner był surowy do granic możliwości. Lista wyposażenia seryjnego nie obejmowała nawet tak podstawowego “udogodnienia” jak dywaniki, co mogło wydawać się delikatnym nietaktem, choć z drugiej strony taka strategia podkreślała sportowy charakter samochodu.

Podstawową wersję napędzała ośmiocylindrowa jednostka o pojemności 6,3 litra. Silnik generował 338 KM i 576 Nm. Na szczycie oferty stała kultowa jednostka 426 HEMI. Siedmiolitrowy agregat generował aż 426 KM. Niebotyczny moment obrotowy sięgał poziomu 664 Nm!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia