Silnik bierze olej – najczęstsze przyczyny

silnik bierze olej - przyczyny, co zrobić kiedy silnik pali olej?

23124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zużycie oleju przez silnik rośnie wraz z jego przebiegiem, czyli silnik bierze olej przyczyny, jak się przed tym uchronić.

O poważnych problemach z jednostką napędową świadczy wiele objawów, a jednym z nich jest ubytek środka smarnego. Silnik bierze olej? Sprawdź jakie mogą być tego przyczyny

Na temat zużycia oleju silnikowego krąży wiele legend. Zatwardziałe grupy ortodoksyjnych wielbicieli danej marki bardzo często twierdzą, że silniki w ich samochodach nie zużywają ani kropelki oleju. Jak to możliwe, skoro każdy producent dopuszcza pewne zużycie środka smarnego? Cóż, najczęściej bywa tak, że obie strony nieco rozmijają się z prawdą. W pewnym stopniu, olej ulega zużyciu w każdej jednostce napędowej. Należy jednak podkreślić, że w niektórych przypadkach nawet większe zużycie jest zjawiskiem całkowicie normalnym, nieświadczącym o awarii. Te należą jednak do rzadkości. Zazwyczaj, gdy silnik bierze olej, właściciela samochodu czekają wydatki, większe lub mniejsze.

Silnik bierze olej co zrobić – czy to normalne?

Silnik bierze olej
Silnik bierze olej? To może świadczyć o poważnej awarii.

Gwoli wyjaśnienia – branie oleju jest zjawiskiem normalnym wyłącznie w przypadku tzw. „luźnych” silników, najczęściej napędzających sportowe maszyny. Samo określenie „luźny” odnosi się w tym przypadku do spasowania jednostki. Niedbały montaż? Nic z tych rzeczy – sportowe silniki dedykowane są do pracy pod wysokim obciążeniem, czemu towarzyszą wysokie temperatury.

Luźne spasowanie sprawia, że rozgrzane, a co za tym idzie – także rozszerzone podzespoły, mogą swobodnie pracować. W warunkach normalnej eksploatacji szczelność okazuje się jednak niewystarczająca i kiedy silnik bierze olej. Ze znacznego zużycia oleju słyną też jednostki Wankla i niektóre japońskie wysokoobrotówki.

Zużycie oleju kiedy silnik bierze olej

Właściwie w każdym przypadku, instrukcja obsługi samochodu informuje nas, że wysokie zużycie oleju to nie powód do obaw. Niektórzy producenci dopuszczają zużycie na poziomie nawet jednego litra na 1000 kilometrów. Oznacza to, że w większości popularnych modeli, zanim przyjdzie pora na wymianę środka smarnego, kierowca zdąży to zrobić dwukrotnie. Nie ma w tym nic normalnego, mimo że w instrukcji napisane jest coś zupełnie innego. Dla producenta taka deklaracja to nic innego, jak wygodna wymówka przy roszczeniach klientów.

Czy zatem całkowicie sprawny silnik nie powinien zużywać ani kropli oleju? Nic z tych rzeczy. Pewne zużycie jest normalnym zjawiskiem, ale w prawidłowych warunkach nie powinno ono przekraczać kilkuset mililitrów, w cyklu od wymiany do wymiany. Jeżeli silnik spali w tym czasie i na tym dystansie litr oleju lub nieco więcej, nie zawsze jest to powód do obaw. Tutaj bardzo wiele zależy od stylu jazdy. Silnik bierze więcej oleju w warunkach sportowej jazdy, ale nie tylko. Podobnie sytuacja ma się w przypadku jazdy miejskiej na krótkich odcinkach, kiedy silnik jest regularnie niedogrzewany. Nie można jednak ignorować takich objawów, te mogą bowiem też wskazywać na poważną usterkę.

kiedy silnik bierze olej – czy na pewno?

Podstawą jest regularna kontrola stanu oleju, nie tylko w wysłużonych silnikach, ale także w nowoczesnych, turbodoładowanych tworach ery downsizingu. Jeżeli zostało zaobserwowane nienaturalne zużycie, wpierw warto upewnić się, że olej nie wydostaje się przez uszkodzony uszczelniacz. Brak tłustych plam pod samochodem nie zawsze oznacza, że wszystko jest w porządku. Często zdarza się, że wyciek jest maskowany przez osłonę montowaną pod silnikiem.

Brak jakichkolwiek wycieków najpewniej oznacza, że brakujący olej trafił do komór spalania. Można to stwierdzić w bardzo prosty sposób – jeżeli spaliny mają niebieski kolor, silnik bierze olej. W takim przypadku należy zająć się ustaleniem przyczyny niesprawności.

Silnik bierze olej – co jest tego przyczyną?

Silnik bierze olej
co robić gdy silnik bierze olej? Prawidłowa diagnoza problemu to podstawa.

Nienaturalne zużycie oleju silnikowego najczęściej (choć nie zawsze) świadczy o jednej z dwóch usterek – o uszkodzonych pierścieniach lub uszczelniaczach zaworowych. W niektórych przypadkach zdarza się, że obie awarie występują równolegle. Najprostszą metodą, która z dużym prawdopodobieństwem pozwala określić źródło problemu, jest próba olejowa. Jak ją przeprowadzić?

W pierwszej kolejności należy zmierzyć ciśnienie w cylindrach na sucho. Następnie przez otwór świecy należy podać do cylindra około 10 cm3 oleju, zgodnego z tym, którym zalany jest silnik. Ponownie wykonujemy pomiar ciśnienia. Jeżeli uzyskany wynik jest wyraźnie wyższy od poprzedniego, to najprawdopodobniej należy się nastawić na wymianę pierścieni tłokowych. Jeżeli pomiar wykazał identyczne ciśnienie, mamy do czynienia ze zużytym uszczelniaczem zaworowym. Jeżeli ciśnienie wzrosło tylko nieznacznie, konieczna może okazać się wymiana uszczelniaczy i pierścieni. Silnik bierze olej co zrobić – kolejne rozważania.

Często zdarza się też, że olej pochłania nieszczelna turbosprężarka. Dawniej dotyczyło to przede wszystkim jednostek wysokoprężnych, natomiast dziś, w erze downsizingu, zjawisko to jest powszechne także wśród właścicieli aut z jednostkami o zapłonie iskrowym.

Czemu silnik bierze olej – i co dalej?

Istnieje cały szereg zabiegów, które mogą nieco poskromić wilczy apetyt silnika na olej. Po pierwsze – zmiana środka smarnego na gęstszy. W tym przypadku zasada jest prosta – gęsty olej nie przedostaje się tak łatwo przez nieszczelności.

Po drugie – środki uszczelniające. Rynek oferuje całą masę „cudownych” specyfików, które mają uzdrowić silnik, od różnego rodzaju zagęszczaczy, aż po preparaty uzupełniające niewielkie ubytki w strukturze metalu. Opinie na temat ich skuteczności są podzielone. Warto natomiast wiedzieć, że takie działanie najwyżej zamaskuje problem, a na dłuższą metę (choć może się to zdarzyć także tuż po zalaniu) – może znacząco pogorszyć stan silnika. Nie zawsze dobrym pomysłem jest też zmiana oleju na gęstszy.

Jedynym skutecznym lekarstwem na nadmierne zużycie oleju jest wymiana zużytych elementów. Eksperymenty? Te można dopuścić wyłącznie wtedy, gdy naprawa jest nieopłacalna i w perspektywie właściciel i tak będzie musiał szukać nowego silnika. W takiej sytuacji jedyną stratą będzie cena „cudownego” specyfiku.

grafika: CC BY-SA 3.0; autor: Dovortygirl; źródło: wikimedia (title, 1, 2

trochę więcej wiedzy o olejach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia