Geometria zawieszenia – kiedy warto odwiedzić warsztat?

359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Geometria zawieszenia

Właściwa geometria zawieszenia pomaga nie tylko w utrzymaniu dobrego stanu opon, ale wpływa też na bezpieczeństwo jazdy

Zbliża się zima, a to oznacza, że warsztaty wulkanizacyjne wkrótce czeka prawdziwe oblężenie. Wymiana opon letnich na zimowe to bardzo dobry moment na to, żeby skontrolować geometrię zawieszenia. Poprawnie ustawiona, pozwoli przedłużyć okres eksploatacji nowych opon, a przy tym wpłynie na stabilność pojazdu, co w sezonie zimowym ma niebagatelne znaczenie. Wizyty w specjalistycznym warsztacie powinny być nawykiem każdego kierowcy, jak okresowa wymiana oleju, praktyka pokazuje jednak, że wielu z nas często o tym zapomina. Tymczasem geometria zawieszenia powinna być sprawdzana przynajmniej raz w roku.

Geometria zawieszenia – jakie objawy wskazują na problemy?

Geometria zawieszenia
1. Geometria zawieszenia

Pod pojęciem geometrii zawieszenia należy rozumieć ogół parametrów, określających położenie kół względem siebie. Zmiana któregokolwiek z kątów z całą pewnością nie pozostanie niezauważona, choć nie każdy objaw będzie odczuwalny od razu. Na niewłaściwą geometrię kół wskazuje przede wszystkim nierównomierne zużycie opon. Jeżeli bieżnik zużywany jest szybciej po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej, lub gdy po jednej stronie obu osi opony przedstawiają wyraźnie gorszy stan, konieczna będzie wizyta w fachowym warsztacie.

O niewłaściwej geometrii świadczy też przyspieszone zużycie elementów układu jezdnego. W pewnych przypadkach, problemy będą odczuwalne doraźnie, w trakcie jazdy. Znoszenie samochodu jadącego na wprost, słabe sprzężenie zwrotne układu kierowniczego, niestabilne zachowanie samochodu w zakrętach – to wszystko może wskazywać na niewłaściwe ustawienie kół.

Często zdarzają się też sytuacje, które zmuszają kierowcę do nieplanowanej kontroli geometrii. Z całą pewnością, warto sprawdzić geometrię po każdej ingerencji w kluczowe elementy zawieszenia lub układu kierowniczego, jak również w sytuacji, gdy samochód zaliczył kontakt z dużą wyrwą w nawierzchni, wystającą studzienką czy krawężnikiem. Wówczas, dla własnego spokoju lepiej odwiedzić specjalistę. Pozwoli to uniknąć poważniejszych wydatków w przyszłości.

Geometria zawieszenia – jak przygotować samochód?

Po takich “przygodach” może jednak okazać się, że nie tylko geometria zawieszenia wymaga interwencji. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie ucierpiała felga i elementy zawieszenia. Skrzywione koło i luzy na “zawiasie” czy w układzie kierowniczym to czynniki, które sprawiają, że próby ustawienia geometrii praktycznie mijają się z celem. Przed wizytą u mechanika, obowiązkowo należy też sprawdzić ciśnienie w oponach i gdy zajdzie taka potrzeba – wyrównać je do poziomu określonego przez producenta.

Niezwykle ważna jest też wiedza właściciela na temat swojego samochodu. Obecnie, coraz więcej modeli oferowanych jest z kilkoma wariantami zawieszenia do wyboru. Inne parametry są określone dla sportowego, obniżonego “zawiasu”, a inne dla normalnego, czasami nazywanego też komfortowym.

Geometria zawieszenia – co sprawdza specjalista?

Geometria zawieszenia
2. Geometria zawieszenia

Ustawienie geometrii zawieszenia nie jest specjalnie kosztowną usługą. Zależnie od warsztatu, specjaliści życzą sobie za swoją pracę od 80 do 200 zł. W tej cenie, przeprowadzony zostanie pomiar i ewentualna korekta kilku istotnych parametrów.

Kąt pochylenia określa położenie koła względem linii prostej. Dodatni kąt występuje w sytuacji, gdy górna część opony wykazuje odchylenie od krawędzi. Kąt ujemny pojawia się, gdy dolna partia opony wychylona jest na zewnątrz. Ten parametr ma bezpośredni wpływ na przyleganie opony do nawierzchni, podczas jazdy w zakresie. Regulacja nie jest możliwa we wszystkich samochodach, najczęściej trzeba posiłkować się wymianą poszczególnych elementów.

Kolejny kontrolowany parametr to zbieżność i rozbieżność. W tym przypadku, określane jest położenie kół względem osi symetrii samochodu i kół osi przedniej i tylnej względem siebie. Jeżeli odległość między przednim obszarem opon jest mniejsza niż między tylnym, mówimy o zbieżności. Odwrotna sytuacja oznacza rozbieżność. Zadaniem mechanika jest wykonanie korekty w stopniu, który zapewni neutralne zachowanie samochodu.

Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy i kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy to parametry, które odpowiadają za zachowanie w ciasnych łukach. Drugi z wymienionych parametrów odpowiada przede wszystkim za powrót kół do pozycji neutralnej, podczas wyjścia z zakrętu na prostą.

grafika tytułowa: CC BY-SA 4.0; autor: Mike Peel; via: wikimedia

1. CC BY-SA 4.0; autor: Mike Peel; via: wikimedia

2. CC BY-SA 4.0; autor: Mike Peel; via: wikimedia 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia