Trudniej stracić prawo jazdy. Zmiany w prawie dla kierowców.

1721

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmiany w prawie dla kierowców. Będzie trudniej stracić prawo jazdy.

4 czerwca 2018 roku w życie wejdą przepisy, które na pewno ucieszą wszystkich kierowców. Policja nie będzie już sumować punktów karnych, a tym samym będzie trudniej stracić prawo jazdy. Dzięki nowym zmianom rzadziej będziemy przekraczać limit punktów. Nie jest to jedyna zmiana, która już za kilka miesięcy wejdzie w życie. Czy dzięki temu kierowcom będzie łatwiej?

Będzie trudniej stracić prawo jazdy – punkty nie będą się sumować

Będzie trudniej stracić prawo jazdy 2Już od 4 czerwca kierowcy będą odczuwali o wiele mniejszy strach w związku z kontrolami drogówki. Funkcjonariusze podczas jednej kontroli nie będą już mogli sumować punktów karnych. Co to oznacza w praktyce? Policjanci nie będą mogli sumować punktów za wykroczenia o podobnych charakterze. Doskonałym przykładem jest przekroczenie prędkości. Jeśli za kierowcą będzie jechał nieoznakowany radiowóz, który nagrywa łamanie przepisu, kierowca zostanie ukarany tylko raz – za największe przekroczenie. Obecnie takiego limitu nie ma, przez co punkty za podobne wykroczenia popełnione w tym samym czasie sumują się.

Będzie trudniej stracić prawo jazdy – maksymalnie 10 punktów za jedno wykroczenie

Co więcej policjanci będą mogli ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi. Pamiętajmy, że jest to 10 punktów za jedno wykroczenie, a nie 10 punktów w ciągu całej kontroli. Jeśli więc kierowca złamie dozwoloną prędkość, zignoruje sygnalizację świetlną, wyprzedzi inne auto w niedozwolonym miejscu i dodatkowo rozmawia przez telefon komórkowy podczas jazdy, liczba punktów otrzymanych podczas jednej kontroli może być znacznie większa.

Będzie trudniej stracić prawo jazdy – kursy doszkalające dla kierowców

Będzie trudniej stracić prawo jazdy 3Zmianom ulegają również przepisy dotyczące przekraczania limitu 24 punktów. Dziś kierowca, który uzbiera więcej niż 24 punkty, traci prawo jazdy i musi ponownie przystąpić do egzaminu na kierowcę. Raz na pół roku mamy również możliwość redukcji punktów zebranych na koncie. Każdy kierowca może wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez WORD, które redukuje liczbę punktów na koncie o 6 oczek. Nowe przepisy znoszą odebranie dokumentu i wysyłają kierowcę na dodatkowy kurs.

W myśl nowych przepisów, kierowca, który przekroczy liczbę 24 punktów, w ciągu miesiąca od przekroczenia limitu będzie musiał udać się na kurs. Dodatkowe szkolenie będzie trwało 4 dni, a także będzie znacznie droższe od obecnych kursów doszkalających. Dodatkowo każdy kierowca będzie miał prawo do odbycia jednego szkolenia na 5 lat. Szybsze przekroczenie dozwolonego limitu będzie jednoznaczne z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdu. Aby je odzyskać kierowca będzie musiał zdać egzamin ponownie.

Przeczytaj również:

Muzyczny salon samochodowy INFINITI

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia