Janusz Kulig – rocznica śmierci legendarnego kierowcy

580

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Janusz_Kulig

Janusz Kulig – rocznica śmierci legendarnego kierowcy

Dziś mija kolejna rocznica śmierci Janusza Kuliga. Trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, wicemistrz Europy i jeden z najlepszych polskich rajdowców zginął 13 lutego 2004 roku. Janusz Kulig, człowiek, który wielokrotnie ryzykował życiem w najtrudniejszych rajdach samochodowych świata zginął tragicznie na jednym z przejazdów kolejowych.

Janusz Kulig – tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym

Janusz KuligDo tragicznego wypadku mistrza doszło 13 lutego 2004 roku na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Janusz Kulig jechał samochodem marki Fiat Stilo. Tego dnia padał gęsty śnieg, który utrudniał widoczność na drodze. Kiedy sportowiec wjechał na tory, ponieważ widział podniesione rogatki. Niestety w ułamku sekundy na przejeździe pojawił się pociąg pośpieszny relacji Zielona Góra – Zamość. Kulig wjechał wprost pod koła rozpędzonego pociągu. Kiedy strażacy wyciągali go z samochodu, jeszcze żył. Niestety w wyniku doznanych obrażeń zmarł chwilę później. Mężczyzna został pochowany na cmentarzu w Łapanowie.

Dróżniczka pełniąca służbę na przejeździe w Rzezawie nie dopełniła swoich obowiązków. Kobieta poprzez nieopuszczenie rogatek przyczyniła się do tragicznego wypadku. Do wypadku przyczyniły się także gęsty śnieg, późna, wieczorowa pora oraz budka dróżnika zasłaniająca wjazd od strony drogi krajowej nr 94.

Janusz Kulig – miejsce wypadku sportowca

Janusz KuligOczywiście budka dróżnika, przez którą być może doszło do tragicznego wypadku, została usunięta z przejazdu. Obecnie ruch kierowany jest przez automatycznie skierowany system. Kobieta, która 13.02.2004 roku pełniła służbę na przejeździe w Rzezawie, została skazana wyrokiem sądu na zakaz wykonywania zawodu na pięć lat. Mimo to nie da się cofnąć czasu i zapobiec tragedii. Ku pamięci Janusza Kuliga, w miejscu wypadku postawiono obelisk, na który został umieszczony napis:
„W miejscu tragicznej śmierci Rajdowego Mistrza Polski Janusza Kuliga – Mieszkańcy Rzezawy w I rocznicę 13 lutego 2005 roku” oraz sentencja Seneki:
„I krótkie życie jest dostatecznie długie, by przeżyć je szlachetnie”.

Janusz Kulig – wspomnienie mistrza

Janusz Kulig urodził się w 1969 w Łapanowie. Był dwukrotnym wicemistrzem Polski, trzykrotnym Mistrzem Polski w rajdach samochodowych, wicemistrzem Europy, Mistrzem Europy Centralnej i mistrzem Słowacji.
W rocznicę śmierci Mistrza obchodzone są uroczystości rocznicowe, odprawianie są Msze Święte ku jego pamięci oraz zapalane są symboliczne znicze. Tego dnia nad grobem Janusza Kuliga spotykają się dziennikarze, przyjaciele mistrza, sympatycy i fani rajdów samochodowych. Wszystko odbywa się w cichej, skromnej i spokojnej atmosferze, aby po prostu wspomnieć Mistrza.

Przeczytaj również:

Antoni Pawlicki – aktor kochający motoryzację

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia