Najtrudniejsze skrzyżowanie – jak jeździć na rondzie?

Pierwszeństwo na rondzie - kto je ma? Jak jeździć po rondzie oto jest pytanie, okazuje się że nie wszystko jest jasne.

12534

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak jeździć na rondzie
jak jeździć po rondzie

Jak poruszać się po rondzie to jeden z najdziwniejszych problemów u kierowcy. Pierwszeństwo na rondzie? kto je ma? przeczytaj o jednym z dziwniejszych problemów ruchu drogowego. Jak poruszać się po rondzie

Skrzyżowania z ruchem okrężnym przysparzają sporo problemów kierowcom. Jak jeździć na rondzie? kto ma pierwszeństwo na rondzie

Jak jeździć na rondzie u nas są wielkie ronda
Jak jeździć po rondzie a u nas są wielkie ronda, kto ma pierwszeństwo na rondzie

Teoretycznie, ronda mają za zadanie upłynnić ruch i zmniejszyć ryzyko zaistnienia kolizji. W praktyce okazuje się, że sporo użytkowników dróg ma ogromny problem z prawidłowym poruszaniem się po tego typu skrzyżowaniach. Brak jednoznacznych przepisów, które mogłyby jasno zdefiniować zasady jazdy po rondzie. Stopień skomplikowania niektórych skrzyżowań – to wszystko sprawia, że zwłaszcza młodzi kierowcy (choć nie tylko) bledną na samą myśl o konieczności wjechania na rondo. Skutek? Kolizje i wypadki na skrzyżowaniach, które w zamyśle mają ograniczyć tego typu zdarzenia, a wszystko to w efekcie pośpiechu, niewiedzy i nierzadko paniki. Zatem jak jeździć na rondzie?

Czym jest rondo? jak poruszać się po rondzie i kto ma pierwszeństwo na rondzie

Jak jeździć na rondzie, czasem to koszmar
Jak jeździć po rondzie? kto ma pierwszeństwo na rondzie

Rondo, a właściwie skrzyżowanie o ruchu okrężnym (bo tylko takie nazewnictwo występuje w kodeksie drogowym), nie zostało jasno zdefiniowane przez obowiązujące przepisy. Definicja znaku C-12 wskazuje, że mówiąc o rondzie, należy mieć na myśli skrzyżowanie, na którym ruch odbywa się w jedną stronę, dookoła wyspy lub placu. W praktyce, rondem są zarówno maleńkie skrzyżowania osiedlowe, gdzie rolę wyspy pełni namalowane na jezdni niewielkie koło, jak i potwory architektury drogowej, które nasuwają tylko jedno pytanie – “co do jasnej ch… twórca miał na myśli?”.

Problem w tym, że mimo tego, iż wielu kierowców doskonale wie czym jest rondo, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo poruszać się po nim. Wynika to z faktu, że kodeks drogowy nie definiuje w sposób jednoznaczny reguł jazdy na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym. Należy zatem przyjąć, że na rondzie obowiązują zasady ogólne, a w tym przypadku, te bardzo często są błędnie interpretowane.

Jak jeździć na rondzie – kto ma pierwszeństwo na rondzie?

W powszechnej opinii, pojazd dojeżdżający do ronda ustępuje pierwszeństwa pojazdowi, który znajduje się na nim. Należy podkreślić, że nie jest to prawda! Taka zasada zaistnieje tylko wówczas, gdy pod znakiem C-12 (ruch okrężny), umieszczony zostanie znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu). W przeciwnym wypadku, na rondzie zastosowanie ma reguła prawej ręki. Praktyka pokazuje jednak, że taka sytuacja jest niezwykle rzadka. W większości przypadków, pierwszeństwo na rondach jest uregulowane odpowiednimi znakami – pojazd dojeżdżający ustępuje pierwszeństwa, a ma je pojazd poruszający się po rondzie i zjeżdżający z niego.

Na niektórych rondach umieszczona została sygnalizacja świetlna. W takim przypadku, to właśnie “światła” decydują o pierwszeństwie przejazdu. Należy też pamiętać, że zmieniając pas ruchu, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który się na nim znajduje i/lub temu, który zamierza włączyć się do ruchu, korzystając z tego właśnie pasa.

Jak poruszać się po rondzie – kwestia używania kierunkowskazów

Jak jeździć na rondzie - jezdnia wielopasowa
Jak poruszać się po rondzie – jezdnia wielopasowa, kto ma pierwszeństwo na rondzie

Niezwykle często można zauważyć, że włączając się do ruchu na rondzie, kierowcy zamierzający skręcić w zjazd trzeci lub czwarty (zakładając, że mówimy o typowym skrzyżowaniu o czterech zjazdach, gdzie skorzystanie z dwóch ostatnich wymaga objechania wyspy), używają lewego kierunkowskazu. Pół biedy jeżeli robią to na rondzie z jednym pasem ruchu, choć i tak stanowi to wykroczenie drogowe. Gorzej, jeżeli na rondzie występują dwa, trzy lub cztery pasy. Wówczas, takie zachowanie może zdezorientować pozostałych kierowców, gdyż świadczy o zamiarze zmiany pasa ruchu.

Należy zapamiętać, zamiaru wjazdu na rondo nie sygnalizujemy kierunkowskazem! Tych używamy jedynie przy zmianie pasa ruchu lub zjeżdżając z ronda. Taki manewr wymaga wcześniejszego włączenia prawego “migacza”. Lewy kierunkowskaz? Tylko przy zmianie pasa z prawego na lewy lub środkowy i ze środkowego na skrajny lewy.

Jak jeździć na rondzie – który pas ruchu należy zająć? jak poruszać się po rondzie

Jak jeździć na rondzie - jezdnia nie zawsze okrągła
Jak jeździć na rondzie – jezdnia nie zawsze okrągła i kto ma pierwszeństwo na rondzie

W temacie “jak jeździć na rondzie”, kluczowym punktem jest kwestia pasa ruchu, który należy zająć przed wjazdem na rondo i zjeżdżając z niego. Przyglądając się sytuacji na dużych skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, łatwo można dojść do wniosku, że właśnie ten temat stwarza największą trudność dla kierujących. Sytuacji nie ułatwia fakt, że bardzo często, błędne zachowania są wpajane już na kursie nauki jazdy. “Prawy do skrętu w prawo i do jazdy na wprost, lewy do skrętu w lewo i do zawracania”. Wydaje się logiczne? Otóż nie, bowiem na typowym rondzie (pomijając sporadycznie pojawiające się “potworki”, gdzie dodatkowe jezdnie przecinają wysepkę) nie da się skręcić w lewo!

Jeżdżąc dookoła wyspy, w praktyce jedziesz prosto, a konieczność wykonania ruchu kierownicą w lewo wynika z ukształtowania jezdni, nie z błędnie pojmowanego manewru skrętu w lewo. Równie dobrze można powiedzieć, że skręcamy, jadąc łukiem drogi, będzie to miało tyle samo sensu. W tym miejscu przechodzimy do bardzo istotnego pytania – czy skrajnym prawym pasem można okrążyć rondo? Można. Wspomnieliśmy już, że na rondzie stosujemy ogólne zasady ruchu drogowego. Skoro jezdnia okalająca wyspę traktowana jest jako prosta, a każdy zjazd jako skręt w prawo, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zająć prawy pas. Nawet gdy kierowca kieruje się do trzeciego lub czwartego zjazdu. Czy należy to robić? Nie.

Jak jeździć na rondzie – korzystaj z odpowiedniego pasa ruchu

Jak jeździć na rondzie nie tylko u nas są wielkie ronda
Jak jeździć na rondzie nie tylko u nas są wielkie ronda

Na dużych rondach, obecność kilku pasów ma jeden zasadniczy cel – upłynnić ruch. Kierujący, który całe rondo okrąża prawym pasem, nie tylko uniemożliwia włączenie się do ruchu okrężnego pozostałym użytkownikom drogi. Utrudnia też zjazd ze skrzyżowania tym, którzy zajęli inny pas niż skrajny prawy. W idealnym świecie, kierowcy, którzy zamierzają skorzystać z pierwszego zjazdu, ustawiają się na prawym pasie. Ci, którzy jadą do dalszych zjazdów, do ruchu okrężnego włączają się z pasa środkowego lub skrajnego lewego, zjeżdżając na prawy tuż przed zamierzonym manewrem skrętu w prawo, oczywiście ustępując pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na nim. Drogowa rzeczywistość daleka jest jednak od ideału. Wielu kierowców boi się problemów ze zmianą pasa na prawy, zwłaszcza na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu. W rezultacie, całe skrzyżowanie objeżdżają prawym pasem, blokując przy okazji innych.

pierwszeństwo przejazdu na rondzie

Jeżeli na rondzie występuje kilka pasów ruchu, wykorzystaj je. Potencjalne problemy ze zjazdem? W najgorszym wypadku okrążysz skrzyżowanie, w większości przypadków pozostając przy tym na pierwszeństwie przejazdu. Z ronda zjeżdżaj wyłącznie ze skrajnego prawego pasa.

Powyższe dotyczy sytuacji, gdy kierunku jazdy z danego pasa nie regulują znaki pionowe i poziome. Jeżeli takowe występują, należy bezwzględnie stosować się do nich. Oczywiście, można polemizować nad zasadnością umieszczania strzałki kierującej w lewo na skrzyżowaniu, gdzie możliwa jest wyłącznie jazda na wprost lub w prawo, ale w praktyce, takie oznakowanie znacząco ułatwia życie kierowcom. To jak w końcu jechać po rondzie?

Jak jeździć po rondzie – co z tramwajami?

Na rondach, na których nie występuje sygnalizacja świetlna, a pierwszeństwo przejazdu reguluje znak A-7. Tramwaj opuszczający skrzyżowanie ma pierwszeństwo przed pozostałymi pojazdami, które znajdują się na nim. Jeżeli kwestię pierwszeństwa regulują światła, a w tym samym momencie “zielone” świeci się dla pojazdu szynowego i dla pozostałych użytkowników drogi, pierwszeństwo nadal ma tramwaj.

przeczytaj co o zaworze EGR, czy twój jest sprawny?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia