CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta cz2 – pociągi PLANE TRAIN
Jeśli ATL Atlanta Hartsfield-Jackson jest największym centum komunikacyjnym na świecie to potrzebuje rozwiązań zapewniających sprawne przemieszczanie się w obrębie portu. CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta cz2 czyli SKY TRAIN. Co to takiego? Jest to kolejka zapewniająca szybką komunikację z terminali do samolotów i odwrotnie, obsługuje ponad 200tys pasażerów dziennie. To jest lotnisko gdzie jednocześnie mogą się odbywać 3 starty/lądowania, to generuje potrzebę bardzo szybkiego przemieszczenia ludzi do samolotów i odwrotnie. Potem pasażerowie mogą wsiąść do metra które jedzie do Atlanty albo za pomocą SKY TRAIN we własny samochód pozostawiony na parkingu, raczej parkingach, jest ich kilka i są gigantyczne. Można też wypożyczyć auto lub zostawić to wypożyczone.
https://youtu.be/Y9ld_akpRAI
Kolejka jest dość szybka jak na kolej wewnętrzną, porusza się z prędkością 64km/h. Została ona zbudowana w 1980 roku kiedy to transport ludzi do i z samolotów zaczął być problemem. Obecnie system obsługuje 59 wagoników i powinno to wystarczyć patrząc na przyrost potrzeb do 2025roku. Łączna trasa to 4.5 km jako że kolejka jeździ od terminala krajowego do międzynarodowego po drodze zabierając ludzi z i do samolotów logistycznie jest to dość proste i łatwe do powiększenia przepustowości.
CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta cz2 SKY TRAIN
Automatyczna kolejka Portu ATL czyli bezobsługowa, porusza się pomiędzy terminalami portu oraz łączy się z MARTA (metro) a tagże dojeżdża do ogromnego centrum logistyki samochodowej z wypożyczalniami aut oraz parkingami. Długość trasy to 2.4km i są to małe wagoniki mknące 60km/h jako 6 składów po dwa wagoniki. Z kolei w miejscu terminala z bramkami łączy się z PLANE TRAIN oczywiście konieczna jest przesiadka po odprawie.
System działa od 2009 roku i jest zarządzany przez Lotniczy Departament Atlanty a więc spółkę miejską. Podobnie jak cały port komunikacyjny ATL Atlanta który nie jest spółką prywatną a własnością samorządu Atlanty. Jestem bardzo ciekawy jak taki port wyglądałby pod zarządem miasta Warszawa, jak różne jest spojrzenie urządnika polskiego samorządu i amerykańskiego. Podejrzewam że tam też pewnie kombinują ale w granicach rozsądku bo nie wierzą w świętych ale gdyby zaimplementowali warszawskie rozwiązania logistyczno prawne to pewnie… i tu zostawię to waszej ocenie. Przypomnę że nazwa portu pochodzi od nazwisk burmistrzów zarządzających Atlantą, u nas byłoby to np. CPK Warszawa-Goniewicz-Waltz?
CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta cz2 – pociągi MARTA
Metropolitan Atlanta Rapid Transport Authority szybka kolej miejska, taka SKMka po amerykańsku. Początki jej działania datuje się na 1971 rok niestety wtedy jeszcze nie dojeżdżała do nowego terminala lotniskowego bo go po prostu nie było. Pomysł takiego połączenia został zrealizowany dopiero w 1988 roku kiedy to 2 z 5 linii kolejki obsługującej Atlantę dojechało do terminala pod jeden dach z powyżej opisaną SKY TRAIN by z samolotu szybko dotrzeć do metropolii. Cała trasa ma 77km i można nią dotrzeć do większości miejsc w Atlancie, po drodze jest 38 stacji obsługiwanych przez linie autobusowe. Główne stacje MARTA na terenie ATL to Terminal Międzynarodowy, Centrum Kongresowe, Centrum Medyczne i Centralny Hub Wypożyczalni Samochodowych.
Jak widzicie na zdjęciach MARTA to nie jest wyłącznie kolejka podziemna, jest to po prostu rozwiązanie komunikacyjne. U nas wszystko musi być wyłączone ze zdrowego rozsądku, tak jeśli kolejka będzie tańsza jako napowietrzna to taka jest. Niestety jak sobie pomyślę o tysiącach marszów protestacyjnych przeciwko szpecącej i hałasującej kolejce to nie miała by w naszych realiach szansy powstać. Bilet dzienny na wszystkie trasy kosztuje $9 natomiast miesięczny $95 więc obciążenie relatynie podobne jak u nas w Stolicy. Ciekawostką jest struktura własnościowa i zarząd kolejki. Jest to rada dyrektorów składająca się z 3 członków z zarządu miasta Atlanta oraz z powiatu Fulton 3 członków, z Clayton 2 oraz z DeKalb 4.
Do tego jeszcze jeden z Regionalnego Departamentu Georgii(coś jak z Urzędu Marszałkowskiego u nas) i jeden z Wydziału Transportu Georgii(nasz odpowiednik Urzędu Wojewódzkiego). Piszę te informacje by pokazać stopień skomplikowania zarządzania systemem który jednak się rozwija i funkcjonuje, czy u nas Czaskoskie i Jakie takie by się dogadali? Nie, ale tam nie mają gdzie latać na skargę ha ha ha!!!! Ameryka nie ma swoich Niemiec i Angeli Wielkiej sterującej a przynajmniej próbującej sterować całym kontynentem.
przeczytaj też artykuł wstępny o ATL Atlanta
czytaj więcej o ATL Atlanta największym Porcie Komunikacyjnym Świata
Słuchaj nas online! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)