Auto z historią – Fiat 600 Multipla – pierwszy minivan na świecie

0
2056
Auto z historią - Fiat 600 Multipla - właściciel: Bogusław Bieńkowski

Fiat 600 Multipla – pierwszy minivan na świecie

Fiat Multipla – kojarzony głównie z żartów model Fiata. Ci co znają go bliżej cenią jego praktyczność, mimo miana jednego z najbrzydszych aut na świecie. Bardzo mało osób jednak wie, że Multipla pierwszej generacji zadebiutowała już w 1956 roku i była pierwszym minivanem na świecie. Był to samochód, który powstał na konstrukcji Fiata 600. Był to model szczególnie doceniany przez taksówkarzy i duże rodziny. Samochód był bardzo funkcjonalny i praktyczny i mogło nim podróżować nawet 6 osób. Kolejną ciekawostką modelu były drzwi otwierane od środkowego słupka, czyli odwrotnie jak w większości samochodów. Model nosił nazwę Fiat 600 Multipla.

Auto z historią – Fiat 600 Multipla – właściciel: Bogusław Bieńkowski

Fiat 600 Multipla – auto do pracy i na wakacje

Na pierwszy rzut oka ciężko sobie wyobrazić, że tak wąskie i niewiele ponad 3,5 metrowe auto mogło pomieścić 6 osób. Otóż zamontowano 3 rzędy siedzeń, gdzie każdy z nich posiadał po 2 fotele(były też wersje 5 miejscowe, z tyłu była kanapa na 3 osoby). Siedziska w drugim i trzecim rzędzie można składać i mieć do dyspozycji płaską powierzchnię. Pozwalało to szybko manewrować pomiędzy większą przestrzenią bagażową, a możliwością podróżowania w większym gronie. Fiat promował to jako bardzo użytkowe auto, które miało zachęcać do aktywnego spędzania czasu.

Auto z historią – Fiat 600 Multipla – właściciel: Bogusław Bieńkowski

Fiat 600 Multipla – egzemplarz Pana Bogusława

Multipla nie jest demonem prędkości. 22KM pozwalają rozpędzić auto w prawie minutę do maksymalnej prędkości około 92 km/h. Oznacza to, że w dzisiejszych czasach nie spełniałby praktycznie żadnej roli na rynku. Na szczęście są tacy ludzie jak Pan Bogusław, który jest wielkim miłośnikiem motoryzacji. Powiedzieć, że jest właścicielem Fiata 600 Multipla to mało. Posiada bowiem aż 8 egzemplarzy tego wyjątkowego modelu.