Saab 99 Turbo – prekursor gatunku

498

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Saab 99 Turbo, czyli prekursor mody, która trwa do dziś

W czasach, kiedy silniki doładowane są czymś oczywistym, napis “turbo” na klapie bagażnika nie robi już na nikim wrażenia. Kiedyś jednak, był to przywilej zarezerwowany dla wąskiego grona majętnych wybrańców, do czasu, kiedy na rynku pojawił się Saab 99 Turbo. Tak, to właśnie Szwedzi wprowadzili to rozwiązanie “pod strzechy”, udostępniając je nie w sportowym potworze czy w wielkim, luksusowym krążowniku, a w zwykłym samochodzie, celującym w przeciętnego kierowcę.

Saab 99 Turbo – po dziewięciu latach, miłośnicy marki doczekali się wspaniałej maszyny

Motoryzacyjne początki Saaba były… mało imponujące. Po zakończeniu działań na frontach II wojny światowej, zarząd firmy ściśle związanej z przemysłem lotniczym, postawił kluczowe dla jej dalszej działalności pytanie – co dalej? W 1945 roku, powołano do życia dział Saab Automobile AB, skupiający się na produkcji prostych i niedrogich samochodów. Dopiero model 99, zaprezentowany światu w 1968 roku, odsłonił potencjał szwedzkiej marki.

Nowy model wyróżniał się nie tylko stylistyką. Na tle swoich klasowych rywali, Saab 99 był przede wszystkim niezwykle bezpieczny. Po dziewięciu latach od rozpoczęcia produkcji, stał się także niezwykle dynamiczny.

Saab 99 Turbo – ten model, trudno nazwać anemicznym

Saab 99 Turbo - silnik
1. Saab 99 Turbo – silnik

Pod maskę “dziewięćdziesiątki dziewiątki” trafił dwulitrowy silnik, produkcji British Layland. 118 KM zapewniały autu względnie dobrą dynamikę, ale w tym aspekcie, Saab nie był prymusem. Wszystko zmieniło się w 1978 roku, wraz z premierą wariantu turbodoładowanego.

Czterocylindrowy silnik został uzbrojony w sprężarkę Garrett T3, wtrysk paliwa Bosch oraz w zawory wydechowe, dzielnie znoszące wysokie temperatury. Efektem było 147 KM i 236 Nm. Wartości te trafiały na koła za pośrednictwem 4-biegowej skrzyni (pod koniec produkcji, 99 Turbo zyskał nowocześniejszą, 5-biegową skrzynię), zapewniając autu sprint do setki w czasie krótszym niż 10 sekund. Maksymalnie, Saab 99 Turbo mógł pędzić z prędkością 200 km/h.

Zewnętrznie, zmiany były subtelne. Delikatny spoiler z przodu i oryginalny wzór felg aluminiowych – tyle wystarczyło i najwyraźniej sprawdziło się doskonale, bo taka filozofia przyświecała Szwedom do końca istnienia marki. Produkcję modelu 99 zakończono w 1984 roku, kiedy na scenie pojawił się następca – Saab 900, również oferowany w wersji doładowanej.

grafika tytułowa: CC BY 2.0; autor: nakhon100; źródło: wikimedia

1. CC BY-SA 2.5; autor: Mr.C; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia