Silnik w dobrej kondycji – jak o niego zadbać?

468

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Silnik w dobrej kondycji – jak o niego zadbać?

Niewątpliwie sercem każdego samochodu jest silnik. Bez niego nasze auto po prostu nie pojedzie. Wiele osób decydując się na zakup samochodu w dużej mierze uzależnia wybór konkretnego modelu od jednostki napędowej w jaką jest wyposażony. Ale sam zakup to nie wszystko. Kiedy już staniemy się posiadaczami auta o jednostkę napędową powinniśmy dbać w odpowiedni sposób po to, aby przedłużyć jej żywotność. Jest to szczególnie istotne w przypadku aut używanych, co do których nie mamy pewności jaki przebieg ma dany pojazd. Jednak nawet jeżeli okaże się, że nasz samochód ma duży przebieg to nie warto się załamywać. Jeżeli w odpowiedni sposób będziemy dbać o jednostkę napędową, to w wielu przypadkach odwdzięczy się ona długim okresem bezawaryjnej eksploatacji. Silnik w dobrej kondycji to długie lata bezawaryjnej eksploatacji.

Silnik w dobrej kondycji – najważniejszy jest olej

silnik w dobrej kondycji
Regularna wymiana oleju to podstawa

Niektórzy eksperci mawiają, że olej to wręcz krew silnika. I jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Wspominając o oleju silnikowym przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że po pewnym czasie traci on swoje właściwości smarne. To z kolei przekłada się na szybsze zużycie jednostki napędowej. Regularna i częsta wymiana oleju to podstawa szczególnie w nowych samochodach. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne jednostki napędowe są wyczulone na jakość stosowanego oleju z powodu bardzo dużej liczby osprzętu. Niepokojący jest jednak fakt, że obecnie producenci samochodów zalecają wymianę oleju nawet co 30 tysięcy kilometrów. Niestety taka praktyka przekłada się na skrócenie żywotności silnika.

Im częściej wymieniamy olej tym lepiej. Jest to szczególnie istotne w jednostkach napędowych wyposażonych w turbosprężarkę. Jeszcze częściej olej powinni wymieniać posiadacze samochodów wyposażonych w instalację gazową. W takim przypadku, ze względu na wyższą temperaturę pracy silnika eksperci zalecają wymianę oleju co 10, a nawet co 8 tysięcy kilometrów.

Silnik w dobrej kondycji – stosujmy podzespoły dobrej jakości

silnik w dobrej kondycji
Pamiętajmy o regularnej wymianie podzespołów oraz kupowaniu części dobrej jakości

Pisząc o podzespołach należy przede wszystkim wspomnieć o ich regularnej wymianie. Szczególnie tych, które w wyniku eksploatacji się zużywają. Dotyczy to również jednostek napędowych. To właśnie w przypadku silnika zaniedbania mogą doprowadzić do kosztownych awarii, a czasem nawet do wymiany całej jednostki. Warto w tym miejscu wspomnieć o regularnej wymianie rozrządu. Należy stosować się do zaleceń producenta co do interwałów jego wymiany. Warto o tym pamiętać, ponieważ awaria rozrządu może wiązać się nawet z wymianą całego silnika. W przypadku kiedy mamy rozrząd napędzany łańcuchem również powinniśmy wziąć pod uwagę wymianę, nawet jeżeli producent twierdzi inaczej. We współczesnych silnikach łańcuchy stosowane do napędu rozrządu są niskiej jakości i potrafią się rozciągać.

Regularna wymiana dotyczy także innych podzespołów takich jak filtry, paski i tym podobne. Pamiętajmy także o tym, aby stosować podzespoły dobrej jakości. Unikajmy najtańszych zamienników, które bardzo szybko mogą się zużyć i doprowadzić do awarii. Kupowanie tanich części to pozorna oszczędność, ponieważ w przypadku poważnej awarii zapłacimy dużo więcej za naprawę.

Silnik w dobrej kondycji – zadbaj o turbinę

silnik w dobrej kondycji
Odpowiednio powinniśmy dbać także o dodatkowy osprzęt silnika

Jeżeli nasz silnik wyposażony jest w turbosprężarkę, również o nią należy w odpowiedni sposób dbać. Przede wszystkim po dłuższej jeździe należy dać jej odpocząć po  pracy. Robimy to poprzez pozostawienie silnika na biegu jałowym przez pewien czas. Turbina ma wtedy czas na schłodzenie. Analogicznie także zaraz po rozruchu nie obciążajmy turbiny za mocno. W ten sposób dajemy czas dla oleju na rozprzestrzenienie się po całym silniku i dotarciu do wszystkich jego elementów, w tym także do turbiny.

Zobacz również: Czy tuning silnika jest bezpieczny?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia