Ford Granada – odrobina Ameryki w Europie

761

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ford Granada – europejski Amerykanin

Dzisiaj mało kto to pamięta, ale kiedyś Ford wyraźnie oznaczał swoją obecność w segmencie E, jednak po wycofaniu Scorpio, to Mondeo przejęło rolę flagowej limuzyny europejskiego oddziału producenta i tak już zostało. Dzisiejszy tekst nie będzie jednak o Scorpio, a o jego poprzedniku. Ford Granada nigdy nie odniósł oszałamiającego sukcesu, mimo że miał wszelkie atuty ku temu, żeby zagrozić pozycji nieco bardziej uznanych konkurentów.

Ford Granada – trochę Ameryki w Europie

Europejska wersja Granady dzieliła nazwę z amerykańskim odpowiednikiem, jednak było to jedyne podobieństwo między oboma samochodami. Nie znaczy to jednak, że znana nam limuzyna była na wskroś europejska. Inspiracje amerykańską stylistyką były wyraźnie widoczne, zarówno w liniach ogromnego nadwozia, jak i w środku, gdzie królowała masywna deska rozdzielcza, o kształcie prostokąta.

Ford Granada zadebiutował w 1972 roku, jako następca modelu Consul. Należy jednak zaznaczyć, że w początkowej fazie, oba auta były produkowane równolegle. Klasyczne kształty i masywna, dostojna sylwetka nowej limuzyny, zdecydowanie mogły się podobać. Granada zachwycała też komfortem jazdy i wyposażeniem. Pod tym względem, sedan Forda był godnym konkurentem Mercedesa i BMW. W niektórych wersjach, dostępne było nawet samopoziomujące zawieszenie tylne.

Ford Granada – dominowały silniki widlaste

Ford Granada
Ford Granada w nadwoziu kombi

Na liście jednostek napędowych dominowały silniki benzynowe. Pulę otwierały rzędowe czterocylindrówki, o pojemności 1,6 i 2,0. Tuż za nimi plasowały się motory V4 – 1,7 i 2,0. W tak dużym samochodzie najlepiej sprawdzały się jednak silniki V6. W sprzedaży pojawiło się sześć takich jednostek – 2,0, 2,3, 2,3 turbo, 2,6, 2,8 i 3,0.

Zwolennicy jednostek z zapłonem samoczynnym mieli dwie opcje do wyboru – 2,1 i 2,5. Napęd trafiał na tylne koła, za pośrednictwem 4- i 5-biegowego manualu lub 3-biegowego automatu. Pod względem mechaniki, Granada była bardzo trwałym samochodem. Znacznie gorzej przedstawiała się ochrona nadwozia przed korozją.

Ford Granada – sytuacja rynkowa

Z tego właśnie względu, Granada to dziś niemal egzotyczny widok, zwłaszcza na polskich drogach. Równie uboga jest podaż tego modelu, podobnie wygląda sytuacja z częściami zamiennymi.

Francuska klasa wyższa znacząco różniła się od niemieckiej. Przeczytaj artykuł o Citroenie CX!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia