Volvo V90 T6 AWD Ekspres Dalekobieżny

708

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Volvo V90 T6 AWD
Volvo V90 T6 AWD

Volvo V90 T6 AWD

Testujemy Volvo V90 T6 AWD. Kiedy trzy i pół roku temu Volvo wprowadzało nowe XC90 do sprzedaży to był to początek nowej linii i nowej koncepcji. Wtedy zapowiedź że Volvo zrywa z silnikami większymi niż 4 cylindry i 2 litry była czymś dziwacznym i trudno wykonalnym. No bo skoro nowe XC90 ma być jeszcze większe jak poprzednik z 2.5l pięciocylindrowcem lub V8 benzyną a tu marne 2 litry??? I właśnie na tym wygrali ponieważ o cenie auta decyduje głównie napęd a ten jest bardzo mały i relatywnie tani. Wystarczyło zadbać o technologię i materiały a będzie dobrze więc jest dobrze. Tak więc ważny atrybut w postaci ceny był jednym z elementów sukcesu, większość kierowców obecnie nie ma pojęcia co to jest silnik, takie teraz czasy nastały. Jeśli dołożymy do tego fakt że mały silnik zawsze będzie bardziej ekonomiczny choćby ze względu na małe opory tarcia wewnętrznego. Tak więc pojawił się sukces i wola kopiowania tego do mniejszych urządzeń, to logika nakazywała więc siłą rzeczy do V60 także. Tak więc czasy są dziwne, czy auto klasy premium może mieć czterocylindrowy silnik?

Volvo V90 T6 AWD

teraz okiem technicznym

Volvo V90 T6 AWD – Silnik/skrzynia

Silnik jak wszystkie auta marki ma jedyniesłuszną pojemność i ilość cylindrów czyli 2.o 4cyl. Ciekawostką jest że zarówno diesel jak i benzyniak mają ten sam blok, tą samą ilość cylindrów i tą samą pojemność. Różnice są jedynie w głowicy, tłokach, sprężarce i zasilaniu. Tak więc główne, te najdroższe elementy są takie same czyli koszty główne spadają. Przy ogromnej ilości tych samych podzespołów również koszty jednostkowe są niskie. W naszym przypadku te dwa litry dają aż 320KM przy 5700 obr/min i aż 400Nm momentu przy zakresie między 2200-4500 obr/min. To czyni to auto czymś wyjątkowym. Moc i moment jak w 4 litrowym V8 ale waga zespołu jest połowę niższa co przekłada się na dynamikę, ekonomię ale i stabilność w ruchu. To wszystko przekazuje napęd na 4 koła w formule AWD czyli przód i tył z użyciem sprzęgła Haldex. Daje to brak uślizgu na mokrym asfalcie i dynamikę na poziomie 6s do setki, rewelacja. Nawet przy 180km/h czujemy wyraźne przyspieszenie.

Volvo V90 T6 AWD

Volvo V90 T6 AWD – zawieszenie/hamulce

Przód to znów nieśmiertelne McPhersony a tył wielowahacz co daje komfort i dobrą trakcję jeśli dorzucimy hydromagnetyczne amortyzatory to brakuje nam tylko fajerwerków. Koła 255/35×20 trzymają się asfaltu jak przyklejone, hamulce tarczowe i z przodu wentylowane. Zawieszenie może być miękkie i komfortowe albo sztywne i sportowe.  To wszystko powoduje że jazda może być nad wyraz komfortowa ale jak trzeba auto staje się sportowcem. Przyspiesza w 6s do setki a prędkość max to 250km/h, potrzebna więc wyobraźnia.

Volvo V90 T6 AWD

Volvo V90 T6 AWD – Ekonomia

Duże kombi przyspieszające do setki jak auto sportowe a do tego napęd na 4 koła i zaskoczenie!!! Średnie zużycie paliwa na poziomie 9l przy normalnej jeździe a przy ekonomicznej poniżej 8l/100km. Prędkość autostradowa kosztuje nas jedynie 7.5l/100km. Auto jest ekonomiczne w eksploatacji, komfortowe i ma tylko jeden mankament… cenę! Ale i tak w porównaniu z niemieckimi autami Premium jest wręcz okazyjne.

przeczytaj też o nowym XC60

 

Paweł Kubalski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia