Prawo jazdy kategorii B – nowe uprawnienia
Idą kolejne zmiany w przepisach. Dokładnie chodzi o nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, którą właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja ta pociąga za sobą szereg zmian. Wśród tych zmian jest jedna, która szczególnie powinna zainteresować posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Chodzi oczywiście o najbardziej popularną w naszym kraju kategorię upoważniającą do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Ponadto posiadacz takiej kategorii prawa jazdy już teraz może poruszać się także motocyklem o maksymalnej pojemności skokowej 125 centymetrów sześciennych. Od teraz prawo jazdy kategorii B daje szersze uprawnienia.
Prawo jazdy kategorii B – co się zmienia
Najważniejsza zmiana wynikająca z obecnej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami to fakt, że od teraz posiadacz prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat będzie mógł prowadzić motocykl trójkołowy. Dotychczas takie uprawnienia mieli posiadacze prawa jazdy kategorii A jeżeli ukończyli 21 lat. W przypadku prawa jazdy kategorii A1 oraz A2 uprawnienie wyglądało w ten sposób, że można było prowadzić motocykl trójkołowy o mocy nie większej niż 15 kW. Ponadto również trzeba było mieć ukończone 21 lat. Od teraz do tego grona dołączają posiadacze kategorii B, pod warunkiem, że mają te uprawnienia od co najmniej 3 lat. Ustawodawca twierdzi, że wprowadzenie tej zmiany jest naturalnym następstwem poprzednich zmian.
Prawo Jazdy kategorii B – argumentacja nowych zmian
Jak wynika z uzasadnienia nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, technika kierowania motocyklem trójkołowym niewiele różni się od techniki prowadzenia samochodu osobowego, z czym trudno dyskutować. Jako dodatkowy argument za nowelizacją, podniesiono fakt, że już teraz posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować motocyklami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych i odpowiednim stosunku mocy do masy. Wedle ustawodawcy to samo prawo jazdy powinno również uprawniać do kierowania motocyklami trójkołowymi. Wielu ekspertów podnosi także, że obecna nowelizacja jest dopełnieniem zmian z przed paru lat. Nowe przepisy lada dzień zaczną obowiązywać.