GMC Typhoon – muscle car w nietypowym wydaniu
Amerykańskie podejście do motoryzacji często nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. GMC Typhoon jest tego najlepszym przykładem. Trzydrzwiowy SUV klasy kompakt nie był przesadnie rodzinny, nie nadawał się do jazdy w terenie i trudno było nazwać go pożeraczem zakrętów. Miał za to coś, co czyniło go wyjątkowym – nutkę szaleństwa.
GMC Typhoon – sportowy truck prosto z USA
Na początku lat 90., właściwie żaden europejski producent nie myślał o stworzeniu sportowego SUV-a. Mało tego, wówczas klasa samochodów sportowo-użytkowych, na Starym Kontynencie praktycznie nie istniała. Można zatem śmiało powiedzieć, że Typhoon dał początek zupełnie nowemu segmentowi, dziś tak bardzo pożądanej wśród fanów ponadprzeciętnych osiągów i funkcjonalności. Ze współczesnymi sportowymi SUV-ami, trzydrzwiowe GMC nie ma jednak zbyt wiele wspólnego. Bliżej mu jest do tradycji wspaniałych muscle cars. Tak naprawdę, tym właśnie był Typhoon – potężnym potworem, który jak równy z równym może gonić się z Mustangiem czy z Camaro.
Zaczęło się w 1991 roku, od modelu Syclone. Sportowy pick-up mógł pochwalić się osiągami, które do dziś budzą szacunek. 4,5 sekundy od 0 do 100 km/h – w tamtych czasach to był rewir supersamochód. Bliźniaczy, ale bardziej praktyczny Typhoon pojawił się w sprzedaży rok później.
GMC Typhoon – dynamit pod maską
Ta wersja nie przedstawiała już tak imponujących osiągów, ale wciąż mogła rywalizować z większością usportowionych limuzyn i z niejednym rasowym coupe. 5,5 sekundy do pierwszej setki i 200 km/h – to doskonałe rezultaty, tym bardziej, że mówimy przecież o nielekkim SUV-ie z pierwszej połowy lat 90., którego nadwozie, pod względem aerodynamiki, można porównać do kiosku ruchu.
Za napęd odpowiadał sześciocylindrowiec z linii Vortec, o pojemności 4,3 litra. Doładowana jednostka generowała 285 KM. Fakt, że producent nie zdecydował się na montaż klasycznego silnika V8, może wydawać się nieco dziwny, ale przypominamy – w Stanach, GMC Typhoon to model kompaktowy.
W ciągu niespełna dwóch lat produkcji powstało 4697 egzemplarzy niezwykłego SUV-a. W chwili debiutu, ta wspaniała maszyna kosztowała ponad 30 tysięcy dolarów.
grafika tytułowa: CC BY-SA 2.0; autor: dave_7; źródło: wikimedia
1. CC BY-SA 3.0; autor: Arrrghhh; źródło: wikimedia