Ford Scorpio – flagowy model Forda

553

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Scorpio

Ford Scorpio – flagowy model Forda

Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku Ford wypuszczał na rynek kilka udanych modeli. Wśród nich warto wyróżnić model klasy średniej-wyższej, czyli Forda Scorpio. W tamtym czasie był to flagowy model tej marki produkowany i oferowany w Europie. Jego produkcją zajmował się niemiecki oddział amerykańskiego koncernu Ford Company. Pierwsza generacja była następcą Forda Granady. Niemiecki oddział dość mocno przyłożył się do tego projektu, co skutkowało dość dużym zainteresowaniem tym modelem. Ford Scorpio pierwszej generacji ujrzał światło dzienne w 1985 roku. Łącznie obie generacje Forda Scorpio produkowano przez 13 lat od roku 1985 do roku 1998.

Choć Ford Scorpio był całkowicie nowym modelem i zastępował model Granada, to w zależności od kraju w jakim był oferowany występowały różne nazwy tego modelu. Wyjątkowy w tej kwestii był chociażby rynek brytyjski. Całkowicie nowa konstrukcja Forda w Wielkiej Brytanii sygnowana była jako trzecia generacja Forda Granady. Zupełnie inaczej niż w pozostałych krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii dopisek Scorpio przy nazwie Granada oznaczał najwyższą wersję wyposażenia. W większości krajów oznaczenie Scorpio dotyczyło całego modelu i było podstawowym nazewnictwem. Auto ma na swoim koncie kilka tytułów, w tym tytuł Europejskiego Samochodu Roku, który zdobył rok po rozpoczęciu produkcji.

Ford Scorpio – początki produkcji I generacji modelu

Ford Scorpio
Ford Scorpio I przed liftingiem

Nowy model Forda po raz pierwszy światło dzienne ujrzał w 1985 roku. Na samym początku dostępne było jedynie nadwozie typu liftback. Łatwo jest się w nim dopatrzeć podobieństwa do modelu Sierra. Na uwagę zasługuje niski współczynnik oporu powietrza, który wynosił 0,33., Dopiero w 1990 roku do oferty wprowadzono nadwozie typu sedan, a dwa lata później odmianę kombi. Auto od początku było bogato wyposażone, szczególnie egzemplarze oferowane na rynek amerykański. Wyposażone były one w silnik V6 oraz takie gadżety jak chociażby skórzane fotele z pneumatycznie regulowanym podparciem. Również egzemplarze produkowane na rynek europejski były bogato wyposażone. Dzięki temu auto plasowało się w klasie średniej-wyższej.

Auto charakteryzowało się dobrymi właściwościami jezdnymi, obszernym wnętrzem oraz wysokim komfortem podróżowania. Przednie zawieszenie składało się z kolumn McPhersona z pojedynczym wahaczem poprzecznym. Było to rozwiązanie stosunkowo proste, ale jednocześnie wytrzymałe i zapewniające optymalne warunki podróżowania. Natomiast z tyłu pojazdu postawiono na nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję. Tylne zawieszenie oparte było na trójkątnych wahaczach wleczonych, amortyzatorach teleskopowych, sprężynach śrubowych oraz skrętnym stabilizatorze przechyłów. Z biegiem lat auto było modernizowane, a pierwsza generacja doczekała się faceliftingu w 1992 roku. Polegał on przede wszystkim na zastosowaniu nowej maski oraz atrapy chłodnicy, a także odświeżonych przednich reflektorów. Z tyłu auta zastosowano nowe lampy tylne. Natomiast wewnątrz pojawiła się nowa deska rozdzielcza.

Ford Scorpio – szeroka gama wersji wyposażenia

Ford Scorpio
Ford Scorpio I – widok z tyłu

Auto w standardzie oferowane było z dość bogatym wyposażeniem. Podstawowa wersja nosiła oznaczenie CL. Od samego początku produkcji w najuboższej wersji oferowano w standardzie między innymi ABS oraz regulowaną kolumnę kierownicy. Po dwóch latach od rozpoczęcia produkcji zdecydowano się rozszerzyć standardowe wyposażenie o centralny zamek, wspomaganie kierownicy oraz regulację wysokości siedzenia kierowcy. Jeżeli spojrzymy na to z perspektywy lat w jakich było produkowane to auto, to wyposażenie standardowe nie było słabe. Nieco wyższa od CL wersja GL w standardzie posiadała między innymi elektryczne szyb oraz lusterka, obrotomierz, a także przyciemnione szyby.

Jeszcze bardziej okazale prezentuje się wyposażenie bardziej topowej wersji Ghia. Poza wcześniej wspomnianym wyposażeniem oferowała ona w standardzie takie udogodnienia jak elektrycznie regulowane fotele, cztery szyby elektryczne, welurową tapicerkę oraz rzadko spotykane w tamtym okresie gniazdo słuchawkowe. Z zewnątrz posiadacze bogatszych wersji wyposażenia mogli liczyć na aluminiowe felgi oraz światła przeciwmgłowe. Bogata byłą również lista wyposażenia dodatkowego. Opcjonalnie Forda Scorpio można było doposażyć w podgrzewane przednie fotele, klimatyzację, elektryczny szyberdach oraz współczesne rozwiązanie znane z Fordów czyli podgrzewaną przednią szybę. Najbardziej topowe wersje posiadały także tempomat.

Ford Scorpio – druga generacja modelu

Ford Scorpio
Wzbudzająca kontrowersje druga generacja modelu

Od początku produkcji pierwsza generacja Forda Scorpio była kilkukrotnie nieznacznie modyfikowana. Zmiany te były na tyle niewielkie, że w ich przypadku nie możemy mówić o wprowadzeniu na rynek kolejnych generacji modelu. Po prostu wnosiły zbyt mało. Na drugą generację, taką z prawdziwego zdarzenia musieliśmy poczekać do roku 1994. Właśnie wtedy światło dzienne ujrzał całkowicie odmieniony projekt w porównaniu do pierwszej generacji. Odmienioną i odświeżoną wersję produkowano do roku 1998. Auto stylistycznie wzbudzało sporo kontrowersji. Nowa stylistyka miała nawiązywać przede wszystkim do amerykańskich modeli marki. Do amerykańskich modeli drugą generację Forda Scorpio miały upodabniać owalne przednie reflektory oraz sporych rozmiarów atrapa chłodnicy. Powstały odmiany sedan oraz kombi.

W trakcie produkcji drugiej generacji Forda Scorpio pod koniec produkcji przeprowadzono delikatny facelifting. Zmiany dotknęły przede wszystkim przednie oraz tylne lampy. Druga generacja Forda Scorpio oferowała sporo miejsca wewnątrz pojazdu jak też odpowiedni komfort jazdy. Na uwagę zasługuje także nietypowe, seryjne wyposażenie. Wszystkie wersje kombi były seryjnie wyposażone w Nivomat. Utrzymywał on stały prześwit pojazdu niezależnie od obciążenia. Niestety dość często narzekano na awaryjność wielu elementów. Po czterech latach od rozpoczęcia produkcji Scorpio drugiej generacji zdecydowano się zakończyć produkcję. Powodów takiej decyzji było kilka. Najważniejszym był jednak stale malejący popyt na ten model. Jako jedną z przyczyn zaprzestania produkcji podaje się także kontrowersyjną stylistykę.

Ford Scorpio – za i przeciw

Ford Scorpio
Tył Forda Scorpio drugiej generacji w wersji kombi

Patrząc na ten model z dzisiejszej perspektywy na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsza generacja modelu. Pomimo dość niskiej podaży na rynku pojawiają się egzemplarze w dość przystępnych cenach. Odpowiednio zadbane egzemplarze można śmiało uznać za w miarę dostępnego youngtimera. Jak w każdym, wiekowym aucie należy liczyć się z tym, że popsuć może się praktycznie wszystko. Wszystko zależy od tego w jaki sposób będziemy dbać o popularną „skorupę”. Najbardziej popularna jednostka napędowa to silnik DOHC o pojemności dwóch litrów i mocy 120 koni mechanicznych. Jeżeli regularnie będziemy go serwisować i w miarę często wymieniać olej to możemy liczyć na długie lata bezawaryjnej eksploatacji jednostki napędowej.

Nieco gorzej przedstawiają się silniki V6 montowane w starszych egzemplarzach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na duże zużycie paliwa jak na dzisiejsze realia. Niestety spory apetyt na paliwo nie przekładał się zbytnio na dynamikę jazdy. Auto wyposażone w taką jednostkę napędową nie było demonem prędkości. Jako zaletę należy wspomnieć wysoką kulturę pracy. Kolejnym plusem przemawiającym za zakupem Forda Scorpio pierwszej bądź drugiej generacji jest dość bogate wyposażenie. Jeżeli uda nam się znaleźć w miarę zadbany egzemplarz z działającą prawidłowo elektroniką to na co dzień będziemy mogli się cieszyć z jazdy komfortowym autem, które da nam sporo frajdy z jazdy.

Zobacz również: Fiat 131 – włoska klasa średnia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia