Co to jest czarny lód i jak po nim jeździć?

740

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czarny lód

Czarny lód – jak się przed nim uchronić?

Wypadki na drodze zdarzają się cztery razy częściej w okresie jesienno-zimowym. A to nie za sprawą mokrej czy zaśnieżonej nawierzchni, a oblodzonej. Tzw. „czarny lód” może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców. Temperatura w okolicach zera oraz nocne przymrozki sprzyjają powstawaniu na drodze cienkiej i niewidocznej warstwy lodu. Jak zatem poruszać się po oblodzonej jezdni?

Jak zauważyć „czarny lód”?

Powstająca podczas przymrozków warstwa lodu jest bardzo cienka, co sprawia, że jest praktycznie nie widoczna. – Jedyną widoczną oznaką utworzenia się lodu na jezdni jest to, że droga nim pokryta delikatnie się świeci i sprawia wrażenie mokrej. Kierowca może również zwracać uwagę na pobocze, drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni. Jeśli pokrywa je lód, to znak, że może znajdować się również na jezdni – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czarny lód

Podczas jazdy po oblodzonej drodze można poczuć luz w układzie kierowniczym, a koła zamiast tocząc się po jezdni – „płyną”. Pamiętajmy, że najważniejsze jest być opanowanym w takiej sytuacji i nie wykonywać gwałtownych manewrów, przede wszystkim hamowania, robić to pulsacyjnie. I mylne jest stwierdzenie, że mam zimowe opony to nic się nie stanie. Owszem, zwiększają one bezpieczeństwo, ale nie gwarantują uchronić samochodu przed poślizgiem.

Czarny lód – co zrobić, gdy wpadniemy w poślizg?

Co zrobić gdy stracimy kontrolę nad samochodem i wpadniemy w poślizg? – Aby odzyskać kontrolę nad pojazdem poruszającym się po oblodzonej nawierzchni, należy delikatnie zredukować prędkość, zdejmując nogę z pedału gazu. Najlepiej jednak w ogóle nie dopuścić do poślizgu. Dzięki uważnej obserwacji drogi oraz znajomości miejsc, w których to zjawisko występuje najczęściej, można zmniejszyć prędkość odpowiednio wcześnie – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czarny lód

Czarny lód szczególnie często powstaje w okolicach jezior i rzek, na terenach zalesionych i pagórkowatych, a także na mostach, wiaduktach i w tunelach. W tych miejscach powinniśmy zwolnić, a także zostawić większą przestrzeń w stosunku do poprzedzającego samochodu.

Przeczytaj Pakiet mobilności – pomoc polskim kierowcom w Niemczech

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia