Motoryzacja w miniaturce – modele w skali 1/8

1354

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polonez 1500 - zdjęcie: deagostini.pl

Motoryzacja w miniaturce – modele w skali 1/8

Kilka lat temu surfując po internecie trafiłem na ogłoszenie modelu Poloneza Coupe w skali 1/43. Jako, że jest to jedno z moich motoryzacyjnych marzeń od wielu lat nie zastanawiałem się nawet chwili i zamówiłem. I tak się zaczęło… Model mi się spodobał więc zamówiłem kolejny, potem kolejny, a potem setny i kolekcja z epoki PRL cały czas rośnie. Jest to trochę powrót do dzieciństwa, natomiast coś co nazywałem zabawkami nazywam teraz modelami i dumnie prezentują się na półkach. Coraz więcej firm wypuszcza kolekcje dla fanów PRL. Dziś chciałbym się przyjrzeć tym póki co największym – modele w skali 1/8. Skala 1/8 nie jest zbyt popularną. Głównie ze względu na to, że ceny takich aut przekraczają niejednokrotnie kilka tysięcy złotych. Jednak od kilku lat zarówno w Polsce jak i za granicą rynek modeli w tej skali bardzo się rozwija.

Modele w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Mateusz Gawrysiak

Modele w skali 1/8 – Warszawa M-20, Fiat 126p

Pomysł na wysokie ceny znalazły wydawnictwa, które sprzedają takie auta „na raty”. Główną zaletą tego typu projektów jest to, że kupuje się kolejne numery z częściami i samemu składa swój model. Fani polskiej motoryzacji kilka lat temu w ramach oferty De Agostini mieli do złożenia model Warszawa M20. Dziś bez problemu można znaleźć Warszawy w skali 1/8 na portalach sprzedażowych ceny w ogłoszeniach wahają się między 1500, a 3500 zł. Na pewno wyróżnia ją dbałość o elementy wykończenia i wierne odwzorowanie elementów. Kolekcja składała się ze 100 numerów. Kolejnym projektem już dużo bardziej medialnym był Fiat 126p z przyczepką Niewiadów. Właśnie kolekcja dobiegła do końca i coraz więcej osób na forach modelarskich chwali się swoimi złożonymi Maluchami. Również dbałość o szczegóły robi wrażenie, natomiast ta kolekcja została już rozciągnięta na 125 numerów i sporo osób narzekało na zbyt małą ilość elementów w kolejnych numerach.

Modele w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Mateusz Gawrysiak
Modele w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Mateusz Gawrysiak

Modele w skali 1/8 – Polonez 1500

W grudniu na forach modelarskich zaczęły wyciekać informację o tym, że kolejny będzie Polonez. Firma długo nie potwierdzała tych doniesień, aż w końcu w okresie przed świątecznym w telewizji pokazały się reklamy z modelem Poloneza do złożenia. Od razu zacząłem zbierać wszystkie możliwe informacje na temat Poloneza w skali 1/8. I tu wielkie zaskoczenie, ponieważ nigdy nie sądziłem, że taka „zabawka” może wywoływać tak skrajne emocje. Głównym tematem oczywiście jest cena. 125 numerów nawet w „tańszej” prenumeracie kosztuje 3713,75 zł. Wersja premium z dodatkami to koszt o 615 zł większy. Dużo czy mało? Na pewno na jednorazowy wydatek to mnóstwo pieniędzy, a rozłożony na 2 lata? To dalej mnóstwo takich samych pieniędzy, ale nie wygląda to już tak źle.

Polonez 1500 – zdjęcie: deagostini.pl

Modele w skali 1/8 – Polonez 1500

Jeśli chodzi o mnie najdłużej długo walczyłem ze sobą. Każde hobby kosztuje, a z pewnością kiedyś bym żałował, że nie mam na półce takiego Poloneza, tak jak jest z Warszawą M20. Kolejna najczęściej poruszana kwestia to jakość. Dużo można znaleźć zdjęć, gdzie element nie jest idealnie wykończony. Z jednej strony przy tej cenie nie powinno tak być, z drugiej… prawdziwy Polonez przecież też nie był idealny 🙂 I kwestia jakości bardzo łączy się tu z kwestią obsługi klienta. Z pewnością trzeba uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o terminy przesyłek. Na przykładzie Malucha występowały opóźnienia, ale prędzej czy później paczki docierały. Trudności występowały również z kontaktem z biurem obsługi, natomiast jak już się udało skontaktować to nie było probelmu z wyminą części. Ja swoje zamówienie otrzymałem po 30 dniach, także zgodnie z warunkami prenumeraty. Również elementy, które dostałem robią wrażenie. Są masywne, dobrze dopracowane. Nie mogę doczekać się na kolejne części, a za jakiś czas pokażę efekty pracy nad modelem. Na pytanie „czy warto?” każdy musi sam sobie indywidualnie odpowiedzieć. Nigdy nie będzie jednej prawidłowej odpowiedzi. Jedni wolą za to wyjechać na wakacje za tą kwotę, inni „kupić prawdziwego w gazie”, a część tak jak ja wybierze model w skali 1/8. 🙂

Polonez 1500 – zdjęcie: deagostini.pl

Zapraszam do odwiedzania grupy, gdzie na bieżąco z grupą fanatyków modelarstwa i Poloneza będziemy publikować na bieżąco efekty prac.

A jeśli wolisz jednak samochody w skali 1:1, zachęcam do przeczytania o Polonezie z pneumatycznym zawieszeniem.

A Poloneza można zamawiać na oficjalnej stronie De Agostini, a do końca miesiąca używając kodu PROMOPOL2019 do prenumeraty można otrzymać pieska z kiwającą głową gratis.

Maluch i Warszawa w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Tomasz Nowacki
Maluch w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Mateusz Gawrysiak
Maluch w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Mateusz Gawrysiak
Modele w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Artur Wittke
Modele w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Artur Wittke
Modele w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Artur Wittke
Maluch w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Artur Wittke
Maluch w skali 1/8 – właściciel i autor zdjęcia: Artur Wittke

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia