CHECK ENGINE – co oznacza żółta kontrolka?

9083

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

check engine obd2 kontrolka
check engine obd2 kontrolka

CHECK ENGINE to jedna z tych kontrolek, których nie należy ignorować

Pomarańczowa bądź żółta kontrolka, która zaczyna świecić się w trakcie jazdy albo nie gaśnie po uruchomieniu silnika, zazwyczaj zwiastuje kłopoty. Jedną z tych, których z całą pewnością nie należy ignorować, jest CHECK ENGINE, czyli charakterystyczny zarys silnika. Co oznacza i co robić, gdy „złowieszcza” ikonka pojawi się w trakcie jazdy?

CHECK ENGINE, czyli czekają cię wydatki

Kontrolki, które widzimy tuż po włączeniu zapłonu, możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, informacyjna, wskazuje na działanie systemu, do którego zostały przypisane poszczególne ikonki. Druga, ostrzegawcza, zwiastuje kłopoty w postaci usterki. Tę grupę możemy podzielić na dwie podgrupy. Warunkowo dopuszczającą dalszą jazdę, zwykle tylko do warsztatu (pomarańczowy kolor kontrolek) i nakazującą zatrzymanie pojazdu (kolor czerwony).

Częstym błędem, jest ignorowanie kontrolek, świecących żółtym bądź pomarańczowym światłem, w myśl zasady – skoro samochód odpala i jedzie, to nie ma co naprawiać. Zwykle oznacza to zwielokrotnienie wydatków, zwłaszcza gdy świeci się kontur silnika.

CHECK ENGINE – co oznacza i co robić?

check engine obd2 złącze
Dedyowany skaner pomoże rozwiązać problem, pod warnkiem, że mówimy o profesjonalnym użądzeniu

Wspomniana kontrolka to nic innego, jak element informacyjny pokładowego systemu diagnostyki – komputer zbiera informacje ze wszystkich czujników, zainstalowanych w samochodzie, a w przypadku wykrycia anomalii, informuje o tym właśnie za pomocą kontrolki.

Czasami zdarza się, że sygnał ostrzegawczy pojawia się na krótką chwilę, po czym znika. Zwykle oznacza to zaśniedziałe styki, bądź krótkotrwały spadek napięcia w instalacji. Warto jednak to sprawdzić, żeby w przyszłości uniknąć większych wydatków. Sprawdzić, ale jak?

Coraz popularniejszą metodą „diagnostyki” są darmowe lub płatne aplikacje na urządzenia mobilne, łączące się z prostym interfejsem OBDII. Problem w tym, że taki program nie powie nam zbyt wiele, a nawet jeżeli będzie w stanie wykasować błąd, często bez wskazania na przyczynę jego wystąpienia, nie naprawi problemu. Przypomina to trochę pudrowanie pryszcza – bez sensu.

Czymś zupełnie innym są profesjonalne narzędzia diagnostyczne, w których pamięci wgrane są kody błędów charakterystyczne dla danych marek. Odczyt informacji z komputera nie wystarczy jednak do usunięcia usterki, tutaj potrzebna jest wiedza teoretyczna i praktyczna. Dlaczego? Ponieważ system nie jest w stanie wskazać elementu, który uległ awarii. Podaje jedynie czujnik, z którego pochodzi błędny odczyt, przy czym nie oznacza to, że winowajcą jest właśnie sam czujnik.

Wniosek? Nie ignorować charakterystycznej kontrolki, a jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu i umiejętności, rozwiązanie problemu lepiej powierzyć fachowcowi.

jak sprawdziś ABSSystem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia