Suzuki Jimny VVT 4WD – Samuraj wśród terenówek

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Suzuki Jimny VVT 4WD 4

Suzuki Jimny VVT 4WD

Samurai to był pierwowzór i był wyposażony w hardtop następnie zmienił się w Jimnego z twardym dachem. Zawsze miał swoje grono wyznawców choć silnik był skromny o jeszcze skromniejszej mocy 80KM. Jednak jego dzielność w terenie była legendarna i każdy z mniej zasobnym portfelem mógł zaznać off-roadu w trybie budżetowym. Auto na ramie i z prawdziwym napędem 4×4 z reduktorem było bardzo pożądane tym bardziej że jego niezawodność jest najwyższej próby. Po latach produkcji Suzuki chciało odświeżyć auto bo 20 lat bez zmian poza kosmetyką to dużo. Ktoś wpadł na szatański pomysł by bryłą upodobnić Jimnego to Gelendy  i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Autko jest przecudne, wszyscy się za nim oglądają i przy tym nadal ma swoje świetne właściwości trakcyjne. Przy tym wszystkim jest nadal 5x tańsze od Gelendy. Frajda z jazdy i w terenie i po szosie. Większy i mocniejszy silnik daje dużo lepsze przyspieszenie jak w poprzedniku pomimo braku turbo. W terenie reduktor dwukrotnie zwiększa moment obrotowy przekazywany na koła.

Suzuki Jimny VVT 4WD 1

okiem technicznym

Suzuki Jimny VVT 4WD – Silnik/napęd

Silnik 1500 cm3 benzynowy ze zmiennymi fazami zaworów choć bez doładowania generuje 102KM przy 6000 obr/min. Maksymalny moment to jedynie 130 Nm, zasilanie jest w sposób pośredni, szkoda bo mieleibyśmy kilkanaście niutków więcej. Czemu takie rozwiązanie? Nie mam pojęcia. Jak wspominałem wcześniej mamy na szczęście reduktor. Auto waży jedynie 1090 kg więc niewiele. Pewnie dlatego skrzynia jest manualna i ma jedynie 5 biegów. Cały układ napędowy jest zbudowany w tradycyjny sposób jak dla terenówki więc jego trwałość jest bardzo wysoka bo auto przeznaczone jest w teren. Jeśli będziemy go używać jak SUVa to będzie to auto praktycznie niezniszczalne.

Suzuki Jimny VVT 4WD 2

Suzuki Jimny VVT 4WD – Zawieszenie/koła

Zawieszenie jak w klasycznej terenówce, przód i tył oś półsztywna, sprężyny śrubowe i drążki stabilizacyjne. Twarde i odporne na jezdę w ciężkim terenie, odporne na zużycie i uszkodzenia. Amortyzatory gazowe. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu bębny. Koła jakie zastosowano to 195/80×15 czyli z profilem terenowym. Może trochę wąskie ale przy takiej masie wystarczające nawet w grząskim terenie. Całe rozwiązanie zawieszenia to modyfikacja tego dotychczasowego więc właściwości pozostają fenomenalne. Żaden SUV nie da mu rady w terenie.

Suzuki Jimny VVT 4WD 3

Suzuki Jimny VVT 4WD – Ekonomia

Zużycie paliwa jak na tak lekkie auto nie jest najniższe bo średnio wyszło 7.3l/100km. Jeśli spojrzymy na inne terenówki to jest niskie, nawet w ciężkim terenie nie zużyjemy więcej jak 25l na stkę. Pamiętam jak Pajero z jazdy po plaży średnio wciągnęło nam 40l to Jimny jest mistrzem ekonomii. Jest to obecnie najtańsza pełnowartościowa terenówka na naszym rynku.

 

Brak postów do wyświetlenia