Ford Edge ST- Line 238 KM automat
Ponieważ zaczęliśmy od umycia naszego brudaska, pokażemy również ten proces. Dlatego, że wybór padł na myjnie automatyczną przy jednej ze stacji benzynowych, postanowiliśmy tez coś na ten temat napisać. Ze względu na to, ze wybraliśmy najwyższą opcje mycia- Premium , koszt wyniósł ok 30 pln, czas ok. 20 min i samochód był umyty. Niewątpliwie szybko, być może tanio, ale czy dobrze i ekologicznie?
Naszym zdaniem bezsprzecznie dobrze, ale nie idealnie, z pewnością ekologicznie. Sami oceńcie.
Nadwozie Ford Edge ST- Line
Testowany egzemplarz, to druga generacja Forda Edge.
Jak wiemy, nie jest to całkowicie nowa konstrukcja, bowiem została stworzona na płycie znanej z Mondeo, Galaxy i S-Maxa. Teraz auto przeszło lifting, dzięki któremu pozbyło się swojego charakterystycznego, nieco przerysowanego pasa przedniego, ładny?
Auto zostało pozbawione ostrych cięć, jeszcze bardziej upodabnia się do konkurencji.
Silnik Ford Edge ST- Line
W testowanym egzemplarzu mamy zupełnie nową, dwulitrową Bi-turbo doładowaną jednostkę wysokoprężną połączoną z 8 biegową przekładnią automatyczną. Czterocylindrowy silnik ma 238 KM i aż 450 Nm, został wyposażony w system Start& Stop.
Przyspieszenie do setki nie wzbudza szczególnych wrażeń – zajmuje ponad 9,5 s. Spalanie w mieście wyniesie nawet 11-12 l/100 km, całym cyklu testów wyniosło średnio 7-8 l/100 km.
Skrzynia biegów Ford Edge ST- Line
W testowanym egzemplarzu- automat o 8 przełożeniach, dodatkowo tryb S i łopatki. W mojej opinii skrzynia nie pracuje perfekcyjnie, są zbyt długie momenty „zastanawiania się”, jaki bieg wybrać, a przenoszenie mocy czasami przebiega mniej łagodnie.
Koła Ford Edge ST- Line
w testowym egzemplarzu, to aluminiowe felgi 21’opony Continental WinterContakt 860S w rozmiarze: 265/40R21
Zawieszenie Edge ST- Line
Przód kolumny Mc Persona
Tył- wielo-wahaczowe
Hamulce Ford Edge
Z przodu i z tyłu tarczowe, przód wentylowane, przy tej masie pojazdu wydają się być zbyt mało skuteczne.
Prowadzenie Ford Edge 238 KM automat
Samochód prowadzi się zadowalająco. W środku Fordowski komfort. Wnętrze bardzo przestrzenne. W mojej opinii auto skrojone na szerokie amerykańskie dukty, tymczasem w polskich realiach dość kłopotliwe w parkowaniu i wąskich przejazdach.
Wnętrze Ford Edge ST- Line
Dość duża ilość plastików, wykończonych matowo, dość dużo schowków, półeczek, daje dużo możliwości zagospodarowania w czasie jazdy, zarówno w ruchu miejskim jak też w podczas dłuższych wyjazdów. Ponieważ plastiki są matowe, nie powodują uciążliwych refleksów świetlnych i łatwo jest utrzymać je w czystości.
Ponadto bardzo dobre wyciszenie wnętrza, dość dobrej jakości system audio i komunikacji są dopełnieniem radości z podróżowania. Godne uwagi są siedzenia, wygodne, podgrzewane, z 3 trybami pamięci regulowane, wentylowane elektrycznie. Podobnie, zaletą jest dużą przestrzeń pasażerska z tyłu z bardzo dobrą wentylacją.
Dane techniczne producenta
Pojemność silnika 1996 cm3
Paliwo ON
Moc silnika 238 KM/4000 obr/min
Maks. moment obrotowy 450/ 2000 obr/min
Maks. Prędkość 216 km/h
Przyspieszenie 0- 100km/h 9,6 s
Pojemność zbiornika paliwa 68 litrów
Pojemność bagażnika 602 litrów
Cena katalogowa
Wersja ST-Line od 205750 zł
Wersja testowa 225850 zł
Zużycie paliwa
cyklu mieszany( dane producenta) 8,5-8,9 l/100 km
poza miastem 5,8-6,0 l/ 100 km
średnie 6,8-7,1 l/ 100 km
w naszym teście średnie spalanie wyniosło 9,7 l/100 km
Posumowanie testu Ford Edge ST- Line 238 KM automat
Faktycznie w czasie jazdy zauważalna jest dobra praca silnika w dużym zakresie obrotów, jednak nie jest to mistrz długiej prostej. Ponieważ wiele osób nie lubi systemu Start & Stop, przypominam, tryb ten można wyłączyć:), jest taka możliwość.
W naszej opinii auto podczas prowadzenia wydaje się większe niż faktycznie jest co utrudnia jazdę w mieście. Reasumując EDGE prowadzi się zadowalająco, komfort z delikatnym posmakiem nudy.
Zapraszam do oglądania relacji z Reunion, gdzie testowaliśmy KIA Sportage