Zooterapia – lecznicza moc czworonoga

243

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Domowa izolacja zapewne w przypadku wielu z nas wiąże się z obniżką nastroju. Znakomitym sposobem na poradzenie sobie z chandrą i odpędzenie widma depresji jest adopcja sympatycznego czworonoga lub innego zwierzęcia, a także zooterapia. Jakie niezwykłe supermoce mają zwierzęta? Tego dowiecie się z lektury naszego artykułu!

Zooterapia – jakie zwierzęta biorą w niej udział?

Zooterapia, inaczej zwana animaloterapią, to naturalna metoda leczenia i rehabilitacja polegająca na kontakcie pancjenta z wybranym zwierzęciem. Zastosowanie zooterapii jest jest bardzo szerokie. Zwierzęta angażuje się m. in. do rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, a także rekonwalescentów. Kontakt ze zwierzęciem pomaga osobom w każdym wieku, wystawionym na stres, cierpiącym na schorzenia psychiatryczne lub przeżywającym wypalenie zawodowe. Zooterapia polecana jest często ofiarom mobbingu lub przemocy, a także będących w trakcie terapii uzależnień. Pozytywne efekty animaloterapii zauważa się również u osób przebywających w hospicjach i rozmaitych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Zajęcia ze zwierzętami mają pozytywny wpływ także na więźniów. Zooterapie stosuje się także u pacjentów onkologicznych. W każdym przypadku kontakt ze zwierzęciem ma wywoływać pozytywne emocje, a w efekcie uśmierzyć ból i uporać się z dolegliwościami towarzyszącymi chorobie.

zooterapia
fot. Kirsten Lachance / Unsplash

W Polsce szczególnie popularne są: hipoterapia z udziałem koni, dogoterapia (zwana też kynoterapią) wykorzystująca psy oraz felinoterapia, w której biorą udział koty. Czy istnieją konkretne dolegliwości, których leczenie wspomagają określone gatunki zwierząt? W pewnym stopniu – tak. Na przykład dogoterapia może ułatwić przebycie choroby i przyspieszyć proces rekonwalescencji. Zabawa z psem jest też dobrym sposobem na rehabilitację dzieci. Felinoterapia ma podobne właściwości. Kontakt z kotem, a nawet sama jego obserwacja i przebywanie w jego towarzystwie, skutecznie relaksuje i poprawia samopoczucie, obniża też ciśnienie krwi. Z kolei hipoterapia wspomaga osiągnięcie lepszej sprawności fizycznej. Oczywiście dobór terapii z udziałem konkretnego zwierzęcia jest indywidualną kwestią. Pewnym jest natomiast, że wszystkie rodzaje zooterapii przynoszą zadowalające efekty w kwestii budowania więzi ze zwierzęciem, otwierania się na otoczenie, a także budowania i odzyskiwania umiejętności społecznych w procesie resocjalizacji.

kynoterapia
fot. Eric Ward / Unsplash
zooterapia felinoterapia
fot. Jonas Vincent / Unsplash

Na jakie zwierzę się zdecydować?

Aby samodzielnie zafundować sobie zooterapię, wcale nie musimy być dotknięci chorobą lub znajdować się w trudnej sytuacji życiowej. Jeżeli natomiast czujemy, że w naszym życiu brakuje czworonożnego towarzysza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby adoptować jednego z nich. W dobie pandemii wiele osób i rodzin z różnych względów decyduje się oddać swojego pupila do schroniska. Ludzie porzucają czworonogi, ponieważ okazują się one nieudanym prezentem lub opieka nad nimi przerasta możliwości dotychczasowych właścicieli. Konieczność domowej izolacji z powodu pandemii sprawia, że wielu z nas może odczuwać samotność lub znużenie spowodowane przebywaniem w jednym miejscu, nierzadko samotnie. Towarzystwo kota, psa czy innego zwierzęcia, które lubimy, może wyrwać nas z poczucia marazmu i skutecznie uchronić przed depresją. Co więcej, pomagając sobie, pomożemy również łaknących miłości czworonogom, których wciąż nie brakuje w schroniskach.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia