Niepełnosprawni artyści: wybitni malarze i muzycy

1827

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ci niepełnosprawni artyści stali się ikonami swoich czasów i przeszli do historii jako jedni z najwybitniejszych twórców w swoich dziedzinach. Niektórzy z nich urodzili się z niepełnosprawnościami, u innych była wynikiem wypadku lub postępującej choroby. Mimo trudności nie ugięli się. Mało tego! Ci niepełnosprawni artyści stali się ikonami swoich czasów i przeszli do historii jako jedni z najwybitniejszych twórców w swoich dziedzinach. I wciąż nas inspirują!

Niepełnosprawni malarze

Zacznijmy od człowieka, który obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santi uznawany jest za najwybitniejszych artystów epoki renesansu. Michał Anioł, bo o nim mowa, był malarzem i rzeźbiarzem, który całe życie zmagał się z chorobą zwyrodnieniowa stawów zwaną osteoartrozą. Częściowo odbierała ona artyście władzę w rękach i stopach, powodowała też ból. Michałowi Aniołowi doskwierała również kamica nerkowa. To niesamowite, że pomimo tak poważnych chorób, artysta żył prawie 89 lat! Inny kultowy malarz, Henri de Toulouse-Lautrec, żył i tworzył w 2. Połowie XIX wieku. Ze względu na defekt genetyczny, jego złamane w dwóch wypadkach nogi nie były w stanie się zrosnąć i normalnie urosnąć. Nie przeszkodziło mu to być „duszą Montmarte’u” i uwieczniać na swoich niezwykłych obrazach szalonego życia towarzyskiego paryskiej bohemy. Inną malarką, która uległa poważnemu wypadkowi, była Frida Kahlo. Niepełnosprawność stała się dla niej inspiracją do tworzenia obrazów odzwierciedlających jej wewnętrzne przeżycia.

niepełnosprawni malarze
Po lewej: Michał Anioł, po prawej: Henri de Toulouse-Lautrec / fot. Wikimedia Commons

Niepełnosprawni muzycy

Zestawienie najwybitniejszych muzyków dotkniętych rozmaitymi niepełnosprawnościami, otwiera Ludvig van Beethoven. W wieku 25 lat muzyk zaczął tracić słuch. Mając na koncie wiele wspaniałych utworów, Beethoven udowodnił swój geniusz już jako całkowicie głucha osoba i skmponował jeszcze szereg imponujących dzieł, w tym fenomenalną II symfonię D-dur op. 36. Przykładem niezłomnego charaktery był tworzący w 1. połowie XX wieku gitarzysta Django Reinhardt. Mając 18 lat, ucierpiał w pożarze, który spowodował u niego paraliż prawej nogi i okaleczenie lewej ręki. Reinhardt ponownie nauczył się gry na gitarze, rozwijając swój styl i zyskując status kultowej gwiazdy. Również Tony Iommi, gitarzysta m.in. taki zespołów jak Black Sabbath czy Jethro Tull, nie złamał się po wypadku, w którym części dwóch palców u ręki. Po rehabilitacji wrócił do grania, a jego styl możemy podziwiać do dziś.

niepełnosprawni muzycy
Od lewej: Ludvig van Beethoven, Django Rheinhardt i Ray Charles / fot. Wikimedia Commons

Ciężkiej kontuzji uległ również Rick Allen, perkusista zespołu Def Leppard: w wypadku samochodowym stracił lewe ramię. Mimo to, ze wsparciem kolegów z zespołu, przebudował swoją perkusję tak, by pedały nożne przejęły w instrumencie rolę jednej pałeczki. Def Leppart z Allenem na perkusji osiągnął ogromny sukces komercyjny. Sam perkusista zyskał zaś wśród fanów przydomek „Króla Piorunów”. Ostatnim wybitnym muzykiem w naszym zestawieniu jest Ray Charles. Obok Steviego Wondera i Andrei Bocelli to jeden z najbardziej znanych niewidomych muzyków. Całkowicie stracił wzrok w wieku 7 lat. Dzięki namowom mamy, zaczął uczyć się gry a pianinie, organach, saksofonie, klarnecie i trąbce. Jeszcze zanim skończył 15 lat, jeździł już w trasy koncertowe. Ray Charles uchodzi za jednego jedną z największych wykonawców R&B, jazzu, soulu, popu i country.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia